Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:23
Reklama
Reklama

Gmina Miączyn: Pamięci ofiar masowego mordu sprzed 80 lat

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia w Frankamionce (gmina Miączyn) zostanie uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca zdarzenia sprzed 80 lat. Pod koniec marca 1944 r. ponad 100-osobowy oddział ukraińskiej policji na niemieckiej służbie wraz z żołnierzami Wehrmachtu napadł na tę wieś. Zamordowano wówczas kilkunastu mieszkańców Frankamionki i spalono większość domów i zabudowań.
Pomnik w Frankamionce
Pomnik w Frankamionce

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14 przy tablicy upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenia. Rozpocznie je msza św., którą celebrował będzie ks. Robert Fuk, proboszcz parafii w Zawalowie. Po jej zakończeniu zostanie odsłonięta tablica poświęcona masowemu mordowi sprzed 80 lat.

„Podczas II wojny światowej 4 mieszkańców Frankamionki (obecnie gmina Miączyn) wstąpiło do oddziału AK „Wiklina” utworzonego na terenie ówczesnej gminy Kotlice. 23 marca 1944 roku ponad stuosobowa grupa ukraińskich nacjonalistów z sąsiedniego Łotowa napadła na Frankamionkę. Podczas akcji zamordowano 18 mieszkańców tej wsi i spalono większość domów i zabudowań, w tym również budynek tamtejszej szkoły. Na pomoc mieszkańcom pospieszyli partyzanci z oddziału AK „Wiklina”. Przepędzili Ukraińców zabili 4 napastników. 11 kwietnia Ukraińcy ponownie dopuścili się napadu na Frankamionkę, Zamierzali spalić pozostałe domy w tej wsi należące do Polaków. Ale ich zamiary udaremnili partyzanci z kompanii AK „Wiklina” – czytamy w monografii poświęconej miejscowościom położonym w gminie Miączyn.

Wśród ofiar tamtych tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat była sanitariuszka Wanda Cisek, która przeżyła wcześniejszą bitwę pod Zaborecznem i pacyfikację wsi Róża w gminie Susiec. Podczas napadu na Frankamionkę została przybita gwoździami do drzwi stodoły. Najeźdźcy poprzez ten akt terrorystyczny chcieli zastraszyć miejscową ludność, aby nie wspomagała partyzantów. Zamordowani cywile zostali pochowani w Frankamionce, a po zakończeniu wojny ekshumowano ofiary tego mordu i urządzono im pogrzeb na cmentarzu w Zawalowie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama