Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 20:30
Reklama
Reklama

Filtry powietrza do central wentylacyjnych – dlaczego są tak potrzebne?

Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość otaczającego nas zewsząd powietrza. Najczęściej w pomieszczeniach, w których spędza się większość czasu, wymagane jest utrzymanie prawidłowego poziomu jakości powietrza. W budynkach, w których każdego dnia funkcjonują setki osób, powietrze jest regularnie zanieczyszczane – wszystko przez złej jakości system klimatyzacji oraz wentylacji, a także nieodpowiednią konserwację. Na jakość powietrza w danym wnętrzu wpływa również jego lokalizacja. W dużych miastach, w bliskiej odległości dróg, powietrze jest jeszcze bardziej zanieczyszczone przez smog czy spaliny generowane głównie na skutek zbyt wielkiej ilości samochodów. Na jakość powietrza wpływają także czynniki takie jak LZO, lotne związki organiczne. Ich głównym źródłem są przede wszystkim chemikalia, farby czy nawet wyposażenie budynków. Do tego dochodzą zanieczyszczenia mikrobiologiczne: kurz, grzyby, pleśń, bakterie. Aby poradzić sobie z tym wszystkim i nie narażać siebie oraz innych na bezpośrednią ekspozycję na zanieczyszczenia, zaleca się przede wszystkim stosować w pomieszczeniach odpowiednie filtry powietrza. To właśnie one pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu jego czystości.
Filtry powietrza do central wentylacyjnych – dlaczego są tak potrzebne?

Co powinieneś wiedzieć o filtrach powietrza do wentylacji?

Prawidłowo działająca wentylacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. W całym ciągu instalacyjnym, niezwykle ważną rolę przypisuje się przede wszystkim filtrom powietrza do wentylacji. To właśnie one mają bezpośredni wpływ na prędkość przepływu powietrza, a także zapewniają prawidłowe działanie konkretnych komponentów, magazynując zebrany, szkodliwy pył. Filtry stosowane są zarówno w modelach nawiewnych oraz wywiewnych; zapewniają one urządzeniu ochronę przed licznymi zanieczyszczeniami powietrza wewnętrznego – kurzem, drobnoustrojami oraz mikroorganizmami takimi jak pleśnie czy grzyby. Na rynku mamy do czynienia z różnego rodzaju filtrami do wentylacji. Przykładowo, na stronie firmy BITEKO, biteko.pl/filtry-do-central-wentylacyjnych-kieszeniowe, zainteresowani mogą bliżej zapoznać się z działaniem filtrów kieszeniowych – jednych z najpopularniejszych wśród modeli przeznaczonych do central wentylacyjnych. Warto wiedzieć, że każdy filtr posiada określony zakres skuteczności zatrzymywania cząsteczek. Co za tym idzie, dobierany jest on typowo pod dany system wentylacji. Prawidłowe dopasowanie tego typu elementu zapewnia wydajny system wentylacji, mogący zagwarantować znacznie lepszą jakość powietrza.

Czy filtry do wentylacji wymagają szczególnego traktowania?

Filtry do central wentylacyjnych pełnią niezwykle ważne zadanie, dlatego też powinny być one regularnie konserwowane oraz wymieniane, by móc spełniać swą powinność. W przeciwnym razie mogą zaburzyć funkcjonowanie całego systemu. Wiemy już, że filtry odpowiadają z reguły za zatrzymywanie zanieczyszczeń – ich nadmierne magazynowanie może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które mogą zagrozić zdrowiu człowieka. Mocno zanieczyszczone filtry często nie są w stanie przepuszczać tyle powietrza, ile powinny, co przekłada się na ograniczoną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Gorsza jakość powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie, a także bezpieczeństwo osób na co dzień przebywających w danym miejscu. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna konserwacja, opierająca się na wymianie filtra wentylacyjnego. Dodatkowo, w przypadku domów jednorodzinnych, raz do roku powinna nastąpić kontrola stanu wentylacji. W przypadku miejsc takich jak garaże, warsztaty przydomowe, hale magazynowe czy fabryki, stężenie zanieczyszczeń jest zwykle o wiele większe – co za tym idzie, kontrole powinny być przeprowadzane znacznie częściej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Aga S.Treść komentarza: Za to w hrubieszowie mamy blondi czyli choragiewkę polityczną: najpierw z PiS, potem z PO, a teraz Polska 2050. Wstyd. A o psychotropach i wyroku jej zastępcy Pawełka cisza!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:42Źródło komentarza: Rozpoczął się proces ustępującej wójt gminy WerbkowiceAutor komentarza: KartonowepanstwoTreść komentarza: Wszystko spoko,ale jak chlopaka zabili na środku miasta to bezwzględnego więzienia dla gnojów nie ma.. państwo z kartonu.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:18Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: Jeba..c polaczkówTreść komentarza: Smieciu przyjdzie na ciebie kolej i sam bedziesz ciągnąć to bydlo za to co robisz koniowiData dodania komentarza: 06.05.2024, 14:01Źródło komentarza: Znowu koń opadł z sił na trasie do Morskiego Oka. Czy to coś zmieni? [WIDEO]Autor komentarza: ZdegustowanyTreść komentarza: Zespół, który w 24 meczach obecnego sezonu wygrał tylko trzy mecze. Co do tej pory robili ludzie z zarządu? Wstyd. Miasto kilkunastotysięczne a zarządzanie na poziomie piaskownicy.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 13:46Źródło komentarza: Łomot na pożegnanie. Olimpia Miączyn pokonała Unię Hrubieszów aż 8:1Autor komentarza: DominikgTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990Data dodania komentarza: 06.05.2024, 13:38Źródło komentarza: Tragiczna majówka z mnóstwem pijanych kierowców na drogach [PODSUMOWANIE]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj a tak straszyły ją dzielne anonimy na tym forum latami, że jej mieszkańcy podziękują przy wyborach.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 11:31Źródło komentarza: Hrubieszów: Był burmistrzem przez 1 dzień. Wygrał to w finale WOŚP
Reklama
Reklama