Uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja w Józefowie były wyjątkowo uroczyste. Rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w kościele parafialnym w Józefowie, której przewodniczył biskup Marian Rojek. Po eucharystii uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przy pomniku "Ku czci bohaterów walk 1863, 1939 - 1945 roku", a następnie przeszli przed kolumnę patrona miasta.
Burmistrz Roman Dziura przypomniał postać św. Józefa i odczytał akt zawierzenia. Znalazły się w nim m.in. podziękowania za 300-letnią opiekę i prośba o bycie przewodnikiem na kolejne stulecia. – Św. Józefie towarzyszyłeś naszej parafii i naszemu miastu, naszej gminie od momentu ich powstania. Dziś w poczuciu wielkiej wdzięczności gromadzimy się u twych stóp by podziękować Ci za 300 letnią opiekę. W dniu święta Konstytucji 3-Maja w imieniu nas wszystkich przywołam Ciebie święty Józefie i Tobie zawierzę na kolejne setki lat. Bądź przewodnikiem naszego życia, bądź w dalszym ciągu obrońcą naszych rodzin, stróżem młodzieży i opiekunem dzieci. Nasz patronie prowadź nas Wszystkich, daj nam jasny umysł, byśmy pociągnięci wzorem twojego życia mieli umiejętność życia dla drugiego człowieka – czytał burmistrz Roman Dziura.
Następnie biskup Marian Rojek poświęcił monument, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Józefowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.
Monument, który stanął w centrum Józefowa pod koniec ubiegłego roku, ma 12,5 metra wysokości. Na szczycie 10-metrowej kolumny wykonanej z granitu jest zamontowana 2,5-metrowa figura z brązu, przedstawiająca św. Józefa, który jest w herbie miasta. Na dole znajduje się tablica z napisem "Św. Józef - Patron Józefowa. W 300 rocznicę lokowania miasta przez Tomasza Józefa Zamoyskiego 1725 - 2025".
Inicjatorem upamiętnienia tego wydarzenia i założyciela miasta, był burmistrz Roman Dziura, a Stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa razem z pracownikami urzędu miejskiego postarali się o dotację na ten cel z funduszy unijnych.
Autorem pomnika jest firma Wojciecha Mendzelewskiego, który pracuje w Katedrze Rzeźby i Ceramiki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i jest dobrze znany w Józefowie. Od wielu lat prowadzi tutaj wakacyjne plenery rzeźbiarskie, podczas których jego studenci rzeźbią w kamiennych bryłach, pozyskanych z józefowskich kamieniołomów. Efekty plenerów można podziwiać m.in. na rynku, gdzie znajduje się 9 rzeźb, w tym oryginalna fontanna, która również jest dziełem dr hab. Wojciecha Mendzelewskiego.
Napisz komentarz
Komentarze