Pierwsza próba likwidacji urzędu pocztowego w Dołhobyczowie miała miejsce w Wielki Tydzień w 2021 r. Wówczas w marcu pocztowcy z Dołhobyczowa dowiedzieli się, że 1 kwietnia 2021 r. ich placówka zostanie zlikwidowana. I nie był to wcale primaaprilisowy żart. W drugiej połowie marca 2021 r. o zapowiedzi likwidacji placówki Poczty Polskiej w Dołhobyczowie dowiedział się wójt tamtejszej gminy Grzegorz Drewnik.
W placówce Poczty Polskiej w Dołhobyczowie pracowało wtedy 7 osób: naczelnik, pracownik kasowy oraz 5 listonoszy. Wójt Drewnik ruszył z odsieczą miejscowym pocztowcom. Napisał pisma do wicepremiera, wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej i dyrektora sprzedaży Poczty Polskiej w Lublinie. Wówczas działania wójta pomogły tamtejszym pocztowcom.
Pięciotysięczna, przygraniczna gmina bez poczty – niewyobrażalne
– Dokładnie 23 marca 2021 r. pracownicy tutejszego urzędu powiedzieli mi, że zwierzchnicy poinformowali ich o zamiarze likwidacji placówki z dniem 1 kwietnia. Od razu wystąpiłem z pismami do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych, a jednocześnie posła, a także do wiceprezesa Zarządu Poczty Polskiej Andrzeja Bodzionego i dyrektora sprzedaży Poczty Polskiej w Lublinie Artura Janczarka. Uważam, że to niedopuszczalne, aby w przeszło pięciotysięcznej gminie, o tak rozległej powierzchni i znaczeniu, nie było żadnej działającej placówki pocztowej! – podkreślił wójt Grzegorz Drewnik.
Pod koniec marca bieżącego roku ponownie pojawiły się zapowiedzi likwidacji urzędu pocztowego w Dołhobyczowie. 2 kwietnia wójt Drewnik napisał prośbę o interwencję do ministra aktywów państwowych Borysa Budki, a także do wiceprezesa Poczty Polskiej S.A. Andrzeja Bodzionego.
- Przeczytaj też: Hrubieszów: Rozbudowa izby przyjęć nabiera rozpędu
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o interwencję w sprawie planowanej likwidacji placówki Poczty Polskiej w Dołhobyczowie. Informację o tym zamiarze powziąłem 28.03.2024 r. od pracowników poczty, niemal dokładnie 3 lata po poprzedniej próbie likwidacji. Wtedy również miało to miejsce podczas Wielkiego Tygodnia. Placówka pocztowa jest bardzo ważna dla społeczności Gminy Dołhobyczów. Przede wszystkim ze względu na rozległy teren gminy, ale też w związku z przywiązaniem osób starszych, stanowiących znaczną część naszej społeczności, do tradycyjnych form komunikacji i ogólnie instytucji poczty. Nie bez znaczenia jest też przygraniczne położenie Dołhobyczowa” – czytamy w liście wójta Drewnika do ministra Borysa Budki.
Po likwidacji banku poczta zyskała na znaczeniu
Wójt Drewnik nadmienił również, że w związku z otwartym w 2014 roku Międzynarodowym Drogowym Przejściem Granicznym Dołhobyczów – Uhrynów, Gmina Dołhobyczów zaczęła się rozwijać.
– Od tamtej pory jesteśmy liderem wśród gmin wiejskich powiatu hrubieszowskiego w wykorzystaniu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, jak również osiągamy najlepsze wyniki finansowe w różnych rankingach (...). Zamknięcie placówki Poczty Polskiej będzie kolejnym elementem, który bez wątpienia będzie miał negatywny wpływ na wizerunek gminy i utrudni jej funkcjonowanie – zaznacza wójt Grzegorz Drewnik.
„Placówka pocztowa w Dołhobyczowie, w przeciwieństwie do wielu innych, w ostatnim czasie zyskała na znaczeniu. Likwidacja Banku Spółdzielczego w Dołhobyczowie spowodowała zwiększenie liczby klientów poczty. Bardzo proszę Pana Ministra o rozważenie bilansu ewentualnych korzyści ekonomicznych, które na pewno nie będą zbyt duże i strat, jakie poniesie społeczeństwo Gminy Dołhobyczów” – wójt gminy Dołhobyczów napisał do ministra aktywów państwowych.
List o podobnej treści wójt Drewnik wysłał także do wiceprezesa Poczty Polskiej S.A. Andrzeja Bodzionego.
– Jak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Cierpliwie na nią czekamy – poinformował nas wójt Grzegorz Drewnik.
Oświadczenie Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Zamościu dot. fragmentu pisma wójta gminy Dołhobyczów do ministra aktywów państwowych.
Bank Spółdzielczy w Dołhobyczowie nie został poddany procesowi likwidacji, natomiast został przejęty przez Powiatowy Bank Spółdzielczy w Zamościu, co de facto oznacza połączenie obu instytucji. Z dniem połączenia Powiatowy Bank Spółdzielczy w Zamościu wszedł w ogół praw i obowiązków Banku Spółdzielczego w Dołhobyczowie, stał się stroną wszystkich umów zawartych przez ten Bank, zrealizował wszystkie zobowiązania Banku przejętego. Dotychczasowi Klienci Banku Spółdzielczego w Dołhobyczowie mogą bez zakłóceń korzystać ze wszystkich usług i produktów bankowych, świadczonych na podstawie umów zawartych z Bankiem Spółdzielczym w Dołhobyczowie - informuje Zarząd Powiatowego Banku Spółdzielczego w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze