Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:48
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?

Podobnie jak ponad 2 lata temu, również w tym roku kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację części placówek, w tym również w Dołhobyczowie i Horodle. Przed 2 laty samorządowcom tych gmin w powiecie hrubieszowskim udało się obronić obydwie placówki pocztowe i zapobiec ich likwidacji. Czy teraz będzie podobnie?
Placówka Poczty Polskiej w Horodle od wielu lat mieści się w niewielkim budynku w centrum miejscowości.
Placówka Poczty Polskiej w Horodle od wielu lat mieści się w niewielkim budynku w centrum miejscowości.

Prawie 2 lata temu, w lipcu 2022 r. w Horodle i okolicy coraz częściej słychać było pogłoski o zamiarze likwidacji tamtejszej placówki pocztowej. Do mieszkańców tej gminy docierało coraz głośniej, że poczta zostanie zamknięta na przełomie sierpnia i września 2022 r. Poczta Polska SA – spółka Skarbu Państwa nie potwierdzała oficjalnie takich zamiarów. Mimo to wójt gminy Horodło Krzysztof Bożek i rada tej gminy wystosowały protestacyjne pisma w obronie horodelskiej placówki do kierownictwa Poczty Polskiej oraz parlamentarzystów z regionu.

Placówka Poczty Polskiej w Horodle od wielu lat mieści się w niewielkim parterowym budynku w centrum miejscowości. Pracuje tam naczelnik, pracownik kasowy oraz kilku listonoszy. Nikt z pracowników placówki pocztowej nie chce komentować ponownych zapowiedzi jej likwidacji. Zapowiedzi przenosin listonoszy z Horodła do placówki pocztowej w Hrubieszowie wielu osobom naturalnie skojarzyły się z zamiarem likwidacji poczty w Horodle. Takie pogłoski prawie 2 lata temu rozeszły się po całej okolicy. Władze gminy nie zamierzały zasypiać gruszek w popiele. Zaczęły działać, zamiast czekać na oficjalne pisma od kierownictwa Poczty Polskiej.

Plan obrony taki sam jak 2 lata temu

Podobny scenariusz obrony poczty w Horodle rysuje się również obecnie. 29 marca tego roku wójt gminy Horodło Krzysztof Bożek wydał stanowisko w sprawie likwidacji placówki w Horodle. „Jako reprezentant społeczeństwa Gminy Horodło wyrażam stanowczy sprzeciw wobec likwidacji poczty Polskiej w Horodle” – czytamy w tym stanowisku.

– Z placówki w Horodle korzysta ponad 5 tys. mieszkańców, w tym ludzi chorych, samotnych, emerytów oraz rencistów. Poczta Polska jest postrzegana przez naszych mieszkańców jako okno na świat, punkt poboru opłat, nadania przesyłek, a także odbioru świadczeń pieniężnych – podkreśla wójt gminy Horodło Krzysztof Bożek. – W mojej opinii, przeniesienie usług pocztowych do Hrubieszowa jest błędną decyzją. Placówka pocztowa w Hrubieszowie jest małym oddziałem, jest uzasadniona obawa, że nie zagwarantuje ona właściwej obsługi pocztowej mieszkańcom całego powiatu. Wielu mieszkańców, szczególnie osoby starsze, znaczna część społeczności w gminie, przyzwyczajeni są do tradycyjnych form komunikacji. Należy podkreślić, że Poczta Polska jest spółką Skarbu Państwa, co daje mieszkańcom gwarancję bezpieczeństwa świadczonych przez nią usług – zaznacza wójt Krzysztof Bożek.

To stanowisko, razem z prośbą o pomoc, wójt Bożek rozesłał do dyrektora regionalnego Poczty Polskiej SA w Lublinie, a także do senator Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Jacka Czerniaka. Na razie żadne odpowiedzi nie wpłynęły.

Przenosiny oznaczają likwidację

Zapowiedziom likwidacji poczty sprzeciwili się także radni gminy Horodło.

– Zamknięcie poczty wpłynie niekorzystnie na jakość życia mieszkańców, będzie również znacznym obniżeniem prestiżu i pozycji naszej gminy. Tutejszy urząd pocztowy działa od kilku pokoleń. Pracownicy poczty i ich rodziny są zaniepokojeni. Boja się, że stracą pracę. Mamy nadzieję, że niekorzystna i jawnie krzywdząca decyzja o likwidacji naszej placówki pocztowej w Horodle zostanie zmieniona – tłumaczy radny Rady Gminy Horodło.

O planowaną likwidację placówki Poczty Polskiej w Horodle chcieliśmy zapytać kierownictwo oddziału PP w Lublinie. Odesłano nas do biura prasowego PP w Warszawie. Pracownik tego biura polecił, aby pytania przesłać e-mailem. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Obrona horodelskiej poczty jest drugim takim przypadkiem w powiecie hrubieszowskim. W marcu 2024 r. pocztowcy z Dołhobyczowa dowiedzieli się, że ich placówka zostanie zlikwidowana. Wójt Grzegorz Drewnik ruszył z odsieczą. Napisał pisma do ministra aktywów państwowych, wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej i dyrektora sprzedaży Poczty Polskiej w Lublinie. Na razie również nie wpłynęły żadne odpowiedzi. W drugiej połowie kwietnia pisaliśmy o tym w „Kronice Tygodnia” w artukule: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w Dołhobyczowie

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Brawo 12.05.2024 08:59
PO co TfuSSkowi POczta LIKWIDACJA , to w tej samej gminie była cukrownia i ZSL z SB Bożkiem nie walczył o miejsca pracy w zamian śmietnisko z wielkim wałem. Ludzie kogo wy wybieracie dla swojej zagłady.

Zdziwiony 09.05.2024 21:50
Niech wójty dołożą do kosztów tej placówki to będą ją mieli. Najlepiej z własnej kieszeni Przyzwyczajenia rodem z PRL Poczta zamyka na złość czy tnie koszty?

Maki73 09.05.2024 12:56
I co panie moderator nie opublikujemy?

Maki73 09.05.2024 12:54
Tusk wrócił aby zlikwidować to co jeszcze zostało i to co jest polskie.

Poinformowany 09.05.2024 20:38
Ciekawe kto przez 8 lat do tego doprowadził że poczta ma stratę i to taka dosyć spora 🤔

Normalny 10.05.2024 13:30
To jest pytanie dla inteligentnych więc nie oczekuj odpowiedzi.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama