Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:51
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zwierzyniec: Jubileusz Roztoczańskiego Parku Narodowego

10 maja 1974 r. ukazało się rozporządzenie o powołaniu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dokładnie pół wieku później zainaugurowano uroczyste obchody związane z jubileuszem RPN, który obecnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Zamojszczyźnie.
W ramach obchodów odbył się także rajd rowerowy 50x50, podczas którego uczestnicy przemierzyli malownicze tereny regionu, podkreślając znaczenie ochrony przyrody na Roztoczu. Fot. RPN
W ramach obchodów odbył się także rajd rowerowy 50x50, podczas którego uczestnicy przemierzyli malownicze tereny regionu, podkreślając znaczenie ochrony przyrody na Roztoczu. Fot. RPN

Inauguracja obchodów 50-lecia Roztoczańskiego Parku Narodowego zgromadziła 10 maja w Roztoczańskim Centrum Monitoringu i Nauki RPN na Białym Słupie zarówno członków Rady Naukowej, jak i byłych pracowników, którzy wspominali historię Parku oraz jego osiągnięcia. Podsumowano działania związane z ochroną środowiska przyrodniczego Roztocza oraz udostępnianiem jego obszaru do badań naukowych, monitoringu, turystyki i edukacji. 

Dyrektor RPN Andrzej Wojtyło przywołał historię ochrony przyrody na Roztoczu, dokonano też podsumowania konkursu fotograficznego „Z pasji do Roztocza – 50 lat RPN” oraz otwarto wystawę „Park dla ludzi. Ludzie dla Parku”. Spotkanie zakończył dyrektor RPN, który podzielił jubileuszowy tort. Dzień później odbył się rajd rowerowy 50x50 – grupa entuzjastów przejażdżek rowerowych pokonała około 50-kilometrową trasę, aby uczcić 50. rocznicę powstania Parku.

Historia RPN

RPN zajmuje powierzchnię 8 481,76 ha, z czego 92 proc. zajmują lasy. Najbardziej cenne zbiorowiska roślinne to buczyna karpacka i wyżynny bór jodłowy mieszany. W RPN występują rzadkie rośliny: tojad dzióbaty, czosnek niedźwiedzi, zanokcica okrągłolistna, zimoziół północny, mącznica lekarska, rosiczka długolistna, śnieżyczka przebiśnieg, przytulia okrągłolistna, buławnik czerwony, obuwik pospolity, pokrzyk wilcza jagoda, lilia złotogłów.

Wśród przedstawicieli fauny należy wymienić: rohatyńca nosorożca, orlika krzykliwego, trzmielojada, krogulca, błotniaka stawowego, wilka, rysia, bobra oraz konika polskiego, który jest symbolem RPN. Hodowla stajenna konika polskiego znajduje się we Floriance, a stado w hodowli rezerwatowej składa się z kilku klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego. Konik jest atrakcją i symbolem RPN. Kierownikiem Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN jest Jan Słomiany, który zajmuje się konikami polskimi od połowy lat 80.

RPN można zwiedzać, korzystając z 50 km wyznaczonych szlaków turystycznych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Wytyczono je przez najciekawsze obszary przyrodnicze, a także kulturowe i historyczne. Głównym centrum obsługi ruchu turystycznego jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny położony w zabytkowej części Zwierzyńca. Co roku RPN odwiedza ponad 120 tys. osób.

Rok jubileuszu

W roku jubileuszu RPN przygotował wiele wydarzeń naukowo-edukacyjnych. Na początku sierpnia zaplanowano Dzień Otwarty RPN, we wrześniu, później w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN zostanie otwarta wystawa fotograficzna „40 lat Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich”, a pod koniec września zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca projekt „Wyrastamy z tradycji i historii regionu – 50 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego dla przyrody i człowieka”. – Park jest nie tylko miejscem ochrony przyrody, ale także centrum badań naukowych, edukacji ekologicznej i turystyki na Roztoczu – powiedział na inaugurację jubileuszu dyrektor RPN Andrzej Wojtyło. 

Szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne i trasy rowerowe pozwalają na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego regionu. Regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego. Niezwykłe piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego nie byłoby możliwe bez zaangażowania ludzi w jego funkcjonowanie, którzy przez ostatnie 50 lat poświęcali się jego ochronie.

Inauguracja obchodów jubileuszowych odbyła się 10 maja. Fot. RPN
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama