Inauguracja obchodów 50-lecia Roztoczańskiego Parku Narodowego zgromadziła 10 maja w Roztoczańskim Centrum Monitoringu i Nauki RPN na Białym Słupie zarówno członków Rady Naukowej, jak i byłych pracowników, którzy wspominali historię Parku oraz jego osiągnięcia. Podsumowano działania związane z ochroną środowiska przyrodniczego Roztocza oraz udostępnianiem jego obszaru do badań naukowych, monitoringu, turystyki i edukacji.
Dyrektor RPN Andrzej Wojtyło przywołał historię ochrony przyrody na Roztoczu, dokonano też podsumowania konkursu fotograficznego „Z pasji do Roztocza – 50 lat RPN” oraz otwarto wystawę „Park dla ludzi. Ludzie dla Parku”. Spotkanie zakończył dyrektor RPN, który podzielił jubileuszowy tort. Dzień później odbył się rajd rowerowy 50x50 – grupa entuzjastów przejażdżek rowerowych pokonała około 50-kilometrową trasę, aby uczcić 50. rocznicę powstania Parku.
Historia RPN
RPN zajmuje powierzchnię 8 481,76 ha, z czego 92 proc. zajmują lasy. Najbardziej cenne zbiorowiska roślinne to buczyna karpacka i wyżynny bór jodłowy mieszany. W RPN występują rzadkie rośliny: tojad dzióbaty, czosnek niedźwiedzi, zanokcica okrągłolistna, zimoziół północny, mącznica lekarska, rosiczka długolistna, śnieżyczka przebiśnieg, przytulia okrągłolistna, buławnik czerwony, obuwik pospolity, pokrzyk wilcza jagoda, lilia złotogłów.
Wśród przedstawicieli fauny należy wymienić: rohatyńca nosorożca, orlika krzykliwego, trzmielojada, krogulca, błotniaka stawowego, wilka, rysia, bobra oraz konika polskiego, który jest symbolem RPN. Hodowla stajenna konika polskiego znajduje się we Floriance, a stado w hodowli rezerwatowej składa się z kilku klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego. Konik jest atrakcją i symbolem RPN. Kierownikiem Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN jest Jan Słomiany, który zajmuje się konikami polskimi od połowy lat 80.
RPN można zwiedzać, korzystając z 50 km wyznaczonych szlaków turystycznych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Wytyczono je przez najciekawsze obszary przyrodnicze, a także kulturowe i historyczne. Głównym centrum obsługi ruchu turystycznego jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny położony w zabytkowej części Zwierzyńca. Co roku RPN odwiedza ponad 120 tys. osób.
Rok jubileuszu
W roku jubileuszu RPN przygotował wiele wydarzeń naukowo-edukacyjnych. Na początku sierpnia zaplanowano Dzień Otwarty RPN, we wrześniu, później w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN zostanie otwarta wystawa fotograficzna „40 lat Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich”, a pod koniec września zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca projekt „Wyrastamy z tradycji i historii regionu – 50 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego dla przyrody i człowieka”. – Park jest nie tylko miejscem ochrony przyrody, ale także centrum badań naukowych, edukacji ekologicznej i turystyki na Roztoczu – powiedział na inaugurację jubileuszu dyrektor RPN Andrzej Wojtyło.
Szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne i trasy rowerowe pozwalają na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego regionu. Regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego. Niezwykłe piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego nie byłoby możliwe bez zaangażowania ludzi w jego funkcjonowanie, którzy przez ostatnie 50 lat poświęcali się jego ochronie.
Napisz komentarz
Komentarze