Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Lubelskie: Drzewa płonęły na wysokości 4 metrów

Aż 46 godzin trwało dogaszanie pożaru lasu między Tuczną a Wiskami. W działaniach gaśniczych wziął udział samolot gaśniczy Lasów Państwowych Dromader, 6 quadów, dron z JRG Świdnik, kontener wężowy z JRG Lubartów, 26 samochodów ratowniczo-gaśniczych średnich, 14 samochodów ratowniczo-gaśniczych ciężkich. Spaliło się ok. 10 ha lasu w Nadleśnictwie Włodawa, a jego odbudowa zajmie kilkadziesiąt lat
Pożar zniszczył ok. 10 ha lasu, obejmującego Nadleśnictwo Włodawa i lasy prywatne.
Pożar zniszczył ok. 10 ha lasu, obejmującego Nadleśnictwo Włodawa i lasy prywatne.

Autor: KM PSP Biała Podlaska

Ogień wybuch w czwartek, 16 maja, w 4 punktach. Pierwsze trzy pożary zarejestrowały kamery z punktów alarmowo-dyspozycyjnych Nadleśnictwa Chotyłów zamontowane w Chotyłowie i Leniuszkach. Leśnik obsługujący sprzęt natychmiast zawiadomił straż pożarną.

– Zawiadomienie o pożarze otrzymaliśmy w czwartek, o godz. 12.55. Na miejsce zostało zadysponowanych 10 zastępów straży pożarnej. Szybko okazało się, że skala zjawiska jest ogromna – informuje rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, mł. kpt. mgr inż. Marek Waszczuk.

Pożar gasili kilkadziesiąt godzin
 

Niestety, pogoda nie sprzyja strażakom. Zarzewie ognia wdarło się w głąb ściółki leśnej, a wiatr podsycał ogień. Dlatego niezbędne było ponowne przegrzebanie i przelanie zajętej pożarem powierzchni na drugi dzień. Przy cmentarzu w Tucznej utworzone zostało centrum dowodzenia. W sumie akcja trwała kilkadziesiąt godzin, bo strażacy byli na miejscu jeszcze w sobotę 18 maja. – W działaniach gaśniczych wziął udział samolot gaśniczy Lasów Państwowych Dromader, 6 quadów, dron z JRG Świdnik, kontener wężowy z JRG Lubartów, 26 samochodów ratowniczo-gaśniczych średnich, 14 samochodów ratowniczo-gaśniczych ciężkich – zaznacza mł. kpt. Marek Waszczuk. Strażacy mieli trudne warunki, bo w lesie panowała bardzo wysoka temperatura i było duże zadymienie.

Głównym punktem czerpania wody był zbiornik retencyjny w Tucznej. Fot. UG Tuczna

Życie zamarło
 

Pożar zniszczył ok. 10 ha lasu, obejmującego Nadleśnictwo Włodawa i lasy prywatne.

 – Życie biologiczne w tym lesie zostało zmasakrowane, nie tylko na powierzchni, ale kilkanaście centymetrów w głąb ziemi. Odtworzenie lasu potrwa kilkadziesiąt lat. W tym lesie była ściółka i drzewa, nie było drugiego piętra. A drzewa paliły się na wysokość 4-4,5 m. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Normalnie drzewa opalają się do 1,5 m. Jaka tam więc musiała być temperatura? Myślę, że te drzewa będą umierały – mówi zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Mariusz Kiczyńśki.

Dodaje, że to był las 50-, 60-letni. Zginęły też zwierzęta, zarówna te najmniejsze, i te większe. Skala zniszczeń jest ogromna. – Gdyby nie samolot, który zrzucił 2 bomby wodne, spaliłoby się jeszcze kilka, może kilkanaście ha lasów. Podjąłem decyzję od zadysponowaniu takiego samolotu z Radawca. Zrzucenie wody spowodowało odcięcie reszty lasu od ognia – podkreśla leśnik.

Samolot gaśniczy Lasów Państwowych Dromader zrzuciła 2 bomby wodne, odcinając część lasu od ognia
fot. screen/Nadleśnictwo Chotyłów

W lasach jest bardzo sucho
 

Obszary leśne podlegają klasyfikacji pod względem zagrożenia pożarowego lasu według trzystopniowej skali. W naszych warunkach klimatycznych zagrożenie pożarowe występuje od początku wiosny, gdy znika pokrywa śnieżna, do jesieni. Stopień zagrożenia pożarowego w tym okresie uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych. – Decydujące znaczenie ma temperatura i wilgotność powietrza, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego i prędkość wiatru. Od warunków atmosferycznych zależy podatność na zapalenie ściółki leśnej i innych materiałów palnych znajdujących się w lesie – wyjaśnia Mariusz Kiczyński.

Aktualny stan zagrożenia pożarowego na terenie RDLP w Lublinie dostępny jest na stronie: https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=67, a na terenie całej Polski: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/. W RDLP Lublin funkcjonuje system zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami. Najważniejszymi elementami tego systemu są: punkty alarmowo-dyspozycyjne w RDLP i w nadleśnictwach, punkty prognozowania zagrożenia pożarowego, sieć łączności radiowej i telefonicznej, sieć wież obserwacyjnych – 33 wieże, samolot patrolowo-gaśniczy, samochody patrolowe z modułem gaśniczym – 16 sztuk.

Liczy się każda sekunda
 

W poniedziałek, 20 maja na naszym terenie obowiązywał 2. stopień zagrożenia pożarowego lasu .– Obecnie wilgotność powietrza jest mała i zagrożenie pożarem jest duże. Nawet niedopałek papierosa może wzniecić ogień. Ale jak jest bardzo sucha ściółka, to może się zapalić sama. Dlatego zanim turysta wybierze się na wycieczkę do lasu, powinien zorientować się, czy nie ma zakazu wejścia do lasu. Każdy nadleśniczy ma prawo taki zakaz ogłosić. 

Po drugie, najlepiej wybrać się pieszo lub rowerem. Lepiej nie wjeżdżać do lasu samochodem, bo od rozgrzanego silnika może zapalić się ściółka. Poza tym najlepiej spacerować głównymi drogami. Nie używamy ognia otwartego. Nie palimy papierosów, nie rozpalamy ogniska ani grilla – przypomina zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Jak się zachować, zauważywszy w lesie pożar?

 – Są różne pożary. Jeżeli zauważymy ogień na kilku metrach kwadratowych, np. od niedopałka papierosa, to możemy spróbować go ugasić. Raczej nic nam nie grozi. Jeśli jesteśmy w grupie, to jeden drugiego kontroluje. Ale jeśli ogniem zajęty jest większy obszar, to nie ryzykujmy, tylko zadzwońmy pod nr 112. W dymie możemy zacząć się dusić, zasłabnąć i zemdleć. Pamiętajmy, że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i życie. Las można odtworzyć, a życia ludzkiego nie – zauważa Mariusz Kiczyński. – Proszę zwrócić uwagę, jakim zagrożeniem dla człowieka jest pożar. W pierwszej dobie pożaru lasu między Tuczną a Wiskami z ogniem walczyło 58 zastępów OSP. Na drugi dzień były kolejne wozy. Nie można więc przeceniać swoje siły, ale też nie można zlekceważyć pierwszych oznak pożaru, bo las to nasze wspólne dobro – dodaje.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała od czwartku do soboty. Wzięło w niej udział ok. 65 zastępów straży pożarnej. Fot. KM PSP Biała Podlaska

Prawdopodobnie podpalenie
 

Pomimo prowadzonych działań ochronnych, w 2023 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie odnotowano 17 pożarów. Objęły one łączną powierzchnię 6,11 ha. Straty spowodowane pożarami wyniosły 5 400 zł.  Z kolei w tym roku na terenie RDLP do czwartku, 16 maja spaliło się 12 ha państwowego lasu. Natomiast w czwartek, 16 maja w Wiskach, Puławach i Janowie Lubelskim spaliło się drugie tyle. Najczęstszymi przyczynami pożarów są podpalenia oraz przerzuty ognia z gruntów nieleśnych

– Od początku roku na terenie KM PSP Biała Podlaska miało miejsce 8 pożarów w lasach, 16 pożarów traw i nieużytków – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, mł. kpt. Marek Waszczuk.

Pożar lasu w okolicy Wisek prawdopodobnie był wynikiem podpalenia. – Ogień wybuchł w czterech punkach w linii prostej. Prawdopodobnie ktoś szedł lasem i wzniecał ogień. Obszar najbardziej oddalony od szosy spalił się najbardziej, a im bliżej ulicy, tym zniszczenia były mniejsze – mówi Mariusz Kiczyński. Z kolei oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrcha wskazuje, że policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. – Obecnie ustalamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Zabezpieczamy materiał dowodowy – mówi oficer nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla i dodaje, że wstępne ustalenia wskazują, że do zdarzenia mogły przyczynić się osoby trzecie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama