Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:44
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Piknik w Czumowie, odpust w Hrubieszowie

Około trzysta osób przez kilka godzin bawiło się podczas Pikniku Rodzinnego w podhrubieszowskim Czumowie. Zabawa organizowana jest corocznie w czasie Zielonych Świątków, od 3 lat odbywa się w Czumowie, a jego organizatorami są: tamtejszy Ośrodek Kultury Regionalnej „Królewski Kąt” i Parafia pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie.
Około trzysta osób przez kilka godzin bawiło się podczas Pikniku Rodzinnego w podhrubieszowskim Czumowie.
Około trzysta osób przez kilka godzin bawiło się podczas Pikniku Rodzinnego w podhrubieszowskim Czumowie.

W niedzielne słoneczne południe do Czumowa zjechało co najmniej dwieście osób.

– Tym dorocznym piknikom organizowanym w Zielone Świątki (uroczystość Zesłania Ducha Świętego) nie przyświeca żadna szczególna idea. Bardziej chodzi o inicjatywę dla integracji środowiska, przede wszystkim parafialnego. Dzisiaj mamy odpust parafialny, dlatego są dwa wymiary integracji: jedna w wymiarze kultu, a druga w wymiarze spotkania na Pikniku Rodzinnym – tłumaczy ks. Marek Giergiel, proboszcz Parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Hrubieszowie.

W Czumowie podczas pikniku zaprezentowano rękodzieła tkackie Magdaleny Sielickiej z Nieledwi, która w tym samym czasie w Czumowie zorganizowała Ogólnopolskie Warsztaty Tkackie. Jej prace zaprezentowano podczas kilkudziesięciu wystaw w kraju: w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Jeleniej Górze, stała ekspozycja jest w Zagrodzie w Guciowie. Gobeliny, kilimy i tkaniny prezentowano także w USA, Kanadzie, Japonii, Kalifornii, Norwegii oraz w Czechach. Natomiast Ewa Wojtyła – prządka z Hostynnego (Gmina Werbkowice) dała pokaz przędzenia na wrzecionach i kołowrotku – „Z wykształcenia jest filozofem, z zawodu rolnikiem wielkoobszarowym, a z pasji i zamiłowania - prządką. Rozmiłowana w tym co robi, realizuje projekt finansowany ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Po nitce do kłębka”.

Na pikniku zaprezentowano także rzeźby wykonane przez Adama Flaka i Kazimierza Małyskę z Hrubieszowa. Adam Flak ma swoją pracownię rzeźby w Świerszczowie. Dwadzieścia lat temu zaczął rzeźbić piłą spalinowa i wypracował własny styl. Jego rzeźby można spotkać w całej Polsce i Europie; od Francji przez Niemcy aż po Węgry, a także w USA.

Z kolei Kazimierz Małyska jest emerytowanym leśnikiem. Od 30 lat rzeźbi w drewnie. Spod jego dłuta wyszło około 500 rzeźb. Był uczestnikiem wielu wystaw, konkursów, audycji telewizyjnych i radiowych. Rzeźbi głownie figurki sakralne, ludowe, postaci historyczne. Rzeźby Małyski znalazły nabywców w Hiszpanii, Meksyku, Turcji, Szwecji, Izraelu,

Sporym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszyły się przejażdżki konną dorożką po okolicy, chętnych przewoził znany w regionie właściciel małej konnej stadniny w Hrubieszowie – Wojciech Ciesielczuk. Były także pokazy działań i prezentacja sprzętu straży granicznej.

Organizatorzy przygotowali także gry i zabawy dla wszystkich uczestników pikniku. Dla dzieciaków był ogródek do zabaw na tzw. dmuchańcach. Dla dorosłych i dzieci przygotowano błyskawiczny turniej piłki nożnej, a najbardziej oczekiwany mecz księży ze strażakami, 3:2 wygrali kapłani z Parafii pod wezwaniem Ducha Świętego  Bramki bronił Ks. proboszcz Marek Giergiel, a dwóch księży w ataku w obronie dzielnie wspomagała pani Anna. Dla pokrzepienia uczestników pikniku przygotowano smakowity bigos. Był bardzo pyszny – dwa duże termosy zostały opróżnione wyjątkowo szybko.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Z podziękowaniem 23.05.2024 23:03
Trzeba podkreślić, że Piknik był nie tylko świetną okazją do zabawy ale także do zwiedzenia tego pięknego pałacu nad rzeką Bug. A sam właściciel pałacu i jednocześnie współgospodarz pikniku pan Marian Pawlak z wielką empatią witał przybyłych gości zapraszając do wspólnej zabawy. Był to niezwykle mile spędzony czas w urokliwym miejscu i wśród wspaniałych ludzi. Takich pikników powinno w tym pięknym zakątku być dużo więcej, ale też czas pomyśleć o stworzeniu grupy wolontariuszy i miłośników tego miejsca aby pomóc gospodarzowi tego pięknego obiektu w pracach związanych z jego utrzymaniem. Mam nadzieje, że tak będzie i niejednokrotnie jeszcze odwiedzimy Pana Mariana i Jego pałac.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama