Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:37
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Turystyczne oblicze Lublina. Po jakich miejscach oprowadzić gości spoza miasta?

Lublin to bez wątpienia jedno z ciekawszych miast w naszym kraju. Nazywany „stolicą wschodniej Polski”, ma sporo do zaoferowania zarówno dla swoich stałych mieszkańców, jak i tłumnie odwiedzających go co roku turystów. Na mapie Lublina nie brakuje ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, które Lublinianie mogą polecić do zwiedzania swoim znajomym spoza miasta i regionu. Sprawdźmy, jakie lokalizacje na terenie miasta wskazać jako warte odwiedzenia w pierwszej kolejności!

Lublin – turystyczna stolica wschodniej Polski

Lublin to miasto, w którym można na co dzień obcować z historią, sztuką i tradycją. To jeden z najważniejszych ośrodków miejskich we wschodniej części naszego kraju, którego historia sięga VI-VII w. Miasto to jest także jednym z piękniejszych i najbardziej docenianych przez turystów ośrodków renesansowych w Polsce. Słynie z przepięknych zabytków, smacznego jedzenia z regionalną nutką oraz całej mnogości atrakcji, z których z powodzeniem korzystają zarówno jego stali mieszkańcy, jak i ich goście przybywający do Lublina z pozostałych części kraju.

Miasto świetnie sprawdzi się jako baza wypadowa do zwiedzania całej malowniczej Lubelszczyzny. W Lublinie nie brakuje restauracji serwujących zarówno kuchnię polską i regionalną, jak i lokali, w których można zamówić i zjeść dania z całego świata. W mieście działa także rozbudowana i zróżnicowana baza noclegowa – turyści zakwaterowanie znajdą tu zarówno w nowoczesnych obiektach z kategorii hotele Lublin, jak i w prywatnych apartamentach, pokojach i kwaterach do wynajęcia, a także w położonych na obrzeżach miasta gospodarstwach agroturystycznych.

Zwiedzanie Lublina. Te miejsca trzeba koniecznie zobaczyć!

Zwiedzanie „stolicy wschodniej Polski” warto rozpocząć od spaceru po Rynku Starego Miasta. To najbardziej reprezentatywna część miasta, wzbudzająca ogromny zachwyt zwłaszcza w tych turystach, którzy po raz pierwszy goszczą w Lublinie. Rynek lubelskiego Starego Miasta posiada nieregularny kształt przypominający trapez. Powstał w XIV w. tuż po tym, jak miejscowość uzyskała prawa miejskie. Pierwotna zabudowa Lublina była drewniana i niestety nie przetrwała do naszych czasów. Ocalały za to przepiękne murowane kamienice, których architekturę możemy podziwiać po dziś dzień.

Jednym z najbardziej znanych punktów na mapie lubelskiej starówki jest Brama Krakowska. Jej okolice również warto polecić do zwiedzania dla turystów odwiedzających Lublin. Jest to jedna z dwóch przetrwałych do naszych czasów bram miejskich, której należy szukać na Placu Łokietka. Aktualnie mieści się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina – kolejne miejsce, w którym zagościć powinni wszyscy turyści zainteresowani bliższym poznaniem historii miasta. Druga brama nosi natomiast miano Bramy Grodzkiej lub Bramy Żydowskiej i stanowi jeden z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta.

Lublin z innej perspektywy, czyli Lubelska Trasa Podziemna

Lublin można zwiedzać nie tylko w tradycyjny sposób, spacerując po jego uliczkach i podziwiając zachowane do naszych czasów zabytkowe budowle, lecz także zejść pod ziemię i odkryć to, co na co dzień znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku. Taką możliwość mieszkańcom miasta i turystom zapewnia Lubelska Trasa Podziemna – jedna z ciekawszych atrakcji współczesnego Lublina. Trasa liczy sobie 300 metrów i biegnie pod ulicami lubelskiego rynku. Łączy ze sobą kilkanaście starych piwnic, których początki istnienia sięgają XVI w.

Przejście całej trasy zajmuje ok. 40 min. a w trakcie wycieczki można poznać bliżej historię miasta oraz zobaczyć jego zabytkowe zakątki z zupełnie innej, ciekawej perspektywy. Wycieczka Lubelską Trasą Podziemną to także świetna propozycja spędzenia wolnego czasu w upalne, letnie dni – w podziemiach w panują bowiem temperatury znacznie niższe niż na powierzchni ziemi!

Lubelskie koziołki, czyli miejska atrakcja nie tylko dla najmłodszych!

Turystom, którzy w Lublinie będą gościli w towarzystwie dzieci, warto polecić spacer szlakiem lubelskich koziołków. To lubelski odpowiednik wrocławskich krasnali, który wzbudza ciekawość i zachwyt nie tylko w najmłodszych. Na chwilę obecną stadko lubelskich koziołków liczy sobie 10 egzemplarzy, lecz miasto ma w planach rozbudowę kolekcji o kolejne koziołki. Każda figura ma własne imię – Onufry, Kazik, Światowid i Łukasz to niektóre spośród nich.

Pomysł na włączenie figur koziołków w panoramę miasta wziął się z obecności tego zwierzęcia w herbie miasta Lublin. Na spacer szlakiem lubelskich koziołków opłaca się wybrać tym bardziej, że figury stoją tuż obok najpopularniejszych atrakcji miasta – poszukiwanie kolejnych koziołków można więc z powodzeniem połączyć ze wizytą w miejscach, które są szczególnie warte zobaczenia w czasie urlopu spędzanego w „stolicy wschodniej Polski”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama