Dr. Bogumile Sawie poświęcone było spotkanie "BOGUmiła i miastu oddana” zorganizowane 23 maja w Książnicy Zamojskiej. O zmarłej 4 lata temu zamościance opowiadała Ewa Dąbska, jej wieloletnia współpracownica i przyjaciółka.
Czytaj też: W Książnicy Zamojskiej na imieninach. Wyjątkowe obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek
Bogumiła Sawa urodziła się w Kamionce. Była wnuczką Austriaczki, córki zamojskiej nauczycielki oraz urzędnika, jednocześnie aktora amatora. Zmarła 27 maja 2020 r. w Zamościu. Z zawodu i zamiłowania była historyczką, doktorem nauk humanistycznych, a także wyjątkowo zasłużoną dla Zamościa regionalistką.
Ogromny dorobek naukowy
W Zamościu zamieszkała w 1951 r. Sześć lat później skończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. Historię studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytecie Warszawskim. W 1978r. na UMCS obroniła pracę doktorską.
Przeczytaj: Bogumiła Sawa chciała, aby miasto było piękne
W I LO w Zamościu pracowała jako bibliotekarka i nauczycielka historii oraz j. francuskiego, a następnie jako dokumentalistka w Zamojskim Oddziale Państwowego Przedsiębiorstwa Pracowni Konserwacji Zabytków. Pracowała też jako korektorka w „Kronice Tygodnia”. W latach 90. prowadziła działalność wydawniczą.
Bogumiła Sawa pozostawiła po sobie ogromny dorobek naukowy. Opublikowała kilka książek oraz setki artykułów m.in. na łamach „Kroniki Tygodnia”, a kolejne publikacje czekają na wydanie.
– Zrobimy wszystko, by się ukazały – zapewniał na spotkaniu „BOGUmiła i miastu oddana” dyrektor Książnicy Zamojskiej Piotr Bartnik.
Bogumiła Sawa jest autorką wielu studiów historyczno-architektonicznnych, dotyczących między innymi przedmieść i fortyfikacji Zamościa. Nie można zapomnieć również o jej bogatym archiwum fotograficznym poświęconym ukochanemu przez nią miastu.
W czasie przygotowań i budowy pomnika hetmana Jana Zamoyskiego Bogumiła Sawa przygotowała cykl publikacji o dniu powszednim wielkiego kanclerza.
„Sponsor Kultury Zamościa”
– Kwotą 150 tys. zł wsparła budowę jego pomnika, a wtedy miesięczne zarobki wynosiły ok. 14 tys. zł – zaznaczyła Ewa Dąbska.
Ówczesny prezydent Zamościa Eugeniusz Cybulski uhonorował Bogumiłę Sawę medalem „Jan Zamoyski – mecenas nauk”. A w 2005 r. Bogumiła Sawa razem z potomkiem kanclerza, ówczesnym prezydentem Zamościa Marcinem Zamoyskim odsłoniła pomnik wielkiego hetmana.
Natomiast w 2006 r. udało się Bogumile Sawie doprowadzić do końca rekonstrukcję attyki na jednej z kamienic przy Rynku Wielkim (5a). Z oszczędności, jakie przekazała na opracowanie projektu budowlanego, opłacono część kosztów, a resztę pokryły fundusze europejskie. Została za to nagrodzona statuetką „Sponsor Kultury Zamościa”.
Największy autorytet w dziedzinie zabytków Zamościa, prof. Jerzy Kowalczyk zaproponował: „Na elewacji bocznej tej kamienicy należy umieścić na parterze napis upamiętniający nazwisko fundatorki dr Bogumiły Sawy”. Do tej pory nikt takiej tabliczki tam nie wmurował.
Bogumiła Sawa wykonanie woli swojego testamentu powierzyła znajomemu. Na skutek wyroku sądu, spadek przypadł miastu. W sądowym wyroku jest zapis o sześciu mieszkaniach.
Czytaj też: Sułów: Były wójt został oskarżony. Leon B. miał pomóc żonie wygrać przetarg
Napisz komentarz
Komentarze