Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 14:18
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

W Książnicy Zamojskiej wspominali Bogumiłę Sawę - badaczkę dziejów Zamościa

Dr Bogumiła Sawa była wyjątkową postacią, dobrze znaną wielu zamościanom. Była niestrudzoną badaczką dziejów Zamościa. Wyniki swoich badań publikowała w lokalnej prasie. Wiele lat pracowała w „Kronice Tygodnia” jako korektorka. A do wyjątkowości Bogumiły Sawy przyczynia się głównie to, że obdarowywała swoimi prywatnymi pieniędzmi różne publiczne inicjatywy, które służyły miastu. Zamościowi przekazała również swój majątek po śmierci. Właśnie minęła 4. rocznica śmierci dr Bogumiły Sawy.
O Bogumile Sawie opowiadała w Książnicy Zamojskiej Ewa Dąbska.

Dr. Bogumile Sawie poświęcone było spotkanie "BOGUmiła i miastu oddana” zorganizowane 23 maja w Książnicy Zamojskiej. O zmarłej 4 lata temu zamościance opowiadała Ewa Dąbska, jej wieloletnia współpracownica i przyjaciółka.

Czytaj też: W Książnicy Zamojskiej na imieninach. Wyjątkowe obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

Bogumiła Sawa urodziła się w Kamionce. Była wnuczką Austriaczki, córki zamojskiej nauczycielki oraz urzędnika, jednocześnie aktora amatora. Zmarła 27 maja 2020 r. w Zamościu. Z zawodu i zamiłowania była historyczką, doktorem nauk humanistycznych, a także wyjątkowo zasłużoną dla Zamościa regionalistką.

Ogromny dorobek naukowy

W Zamościu zamieszkała w 1951 r. Sześć lat później skończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. Historię studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytecie Warszawskim. W 1978r. na UMCS obroniła pracę doktorską.

Przeczytaj: Bogumiła Sawa chciała, aby miasto było piękne

W I LO w Zamościu pracowała jako bibliotekarka i nauczycielka historii oraz j. francuskiego, a następnie jako dokumentalistka w Zamojskim Oddziale Państwowego Przedsiębiorstwa Pracowni Konserwacji Zabytków. Pracowała też jako korektorka w „Kronice Tygodnia”. W latach 90. prowadziła działalność wydawniczą.

Bogumiła Sawa pozostawiła po sobie ogromny dorobek naukowy. Opublikowała kilka książek oraz setki artykułów m.in. na łamach „Kroniki Tygodnia”, a kolejne publikacje czekają na wydanie.

– Zrobimy wszystko, by się ukazały – zapewniał na spotkaniu „BOGUmiła i miastu oddana” dyrektor Książnicy Zamojskiej Piotr Bartnik.

Bogumiła Sawa jest autorką wielu studiów historyczno-architektonicznnych, dotyczących między innymi przedmieść i fortyfikacji Zamościa. Nie można zapomnieć również o jej bogatym archiwum fotograficznym poświęconym ukochanemu przez nią miastu.

W czasie przygotowań i budowy pomnika hetmana Jana Zamoyskiego Bogumiła Sawa przygotowała cykl publikacji o dniu powszednim wielkiego kanclerza.

„Sponsor Kultury Zamościa”

– Kwotą 150 tys. zł wsparła budowę jego pomnika, a wtedy miesięczne zarobki wynosiły ok. 14 tys. zł – zaznaczyła Ewa Dąbska.

Ówczesny prezydent Zamościa Eugeniusz Cybulski uhonorował Bogumiłę Sawę medalem „Jan Zamoyski – mecenas nauk”. A w 2005 r. Bogumiła Sawa razem z potomkiem kanclerza, ówczesnym prezydentem Zamościa Marcinem Zamoyskim odsłoniła pomnik wielkiego hetmana.

Natomiast w 2006 r. udało się Bogumile Sawie doprowadzić do końca rekonstrukcję attyki na jednej z kamienic przy Rynku Wielkim (5a). Z oszczędności, jakie przekazała na opracowanie projektu budowlanego, opłacono część kosztów, a resztę pokryły fundusze europejskie. Została za to nagrodzona statuetką „Sponsor Kultury Zamościa”.

Największy autorytet w dziedzinie zabytków Zamościa, prof. Jerzy Kowalczyk zaproponował: „Na elewacji bocznej tej kamienicy należy umieścić na parterze napis upamiętniający nazwisko fundatorki dr Bogumiły Sawy”. Do tej pory nikt takiej tabliczki  tam nie wmurował.

Bogumiła Sawa wykonanie woli swojego testamentu powierzyła znajomemu. Na skutek wyroku sądu, spadek przypadł miastu. W sądowym wyroku jest zapis o sześciu mieszkaniach.

Czytaj też: Sułów: Były wójt został oskarżony. Leon B. miał pomóc żonie wygrać przetarg

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WieprzTreść komentarza: Pd samego początku Rafał chciał ją wywalić. Co niektórzy o tym wiedzieli. Dziewczyna reklamę zrobiła i ktoś inny ma gotowe.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 10:07Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: Elżbieta WojtaśTreść komentarza: Ciekawe kto jest tym drugim przedsiębiorcą. Ale wszystko się okaże w praniu bo łatwo coś zniszczyć ale niesmak pozostanie. I jeszcze jedno klimat tego miejsca tworzy właścicielka tej kawiarni jej styl podejście do ludzi i szkoda tego burzyć.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ziomekTreść komentarza: Jakby Józef K. miał honor to oddał by te pieniądze dla tego biednego powiatu, on ma kasę.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Powiat zwrócił dotację, a kto ją odda powiatowi? Sprawą zajmują się śledczyAutor komentarza: ☆☆☆☆☆ ☆☆☆Treść komentarza: Skoro tak długo się czeka na drzwi. To mógł ten prezesik zlecić zamontowanie doraźnie drzwi choćby drewnianych! W niektórych spółdzielniach rzeczywiście dzieją się patologiczne sytuacje. Dlatego najlepiej nie kupować tam mieszkania! Unikać! Spolnota mieszkaniowa jak najbardziej. To najlepszy wybór na rynku wtórnym.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 06:36Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: ŻandarmTreść komentarza: Przynajmniej jest punkt ewakuacyjny. W naszych realiach to bardziej schron by się przydał niż to HCK. Bo z tego co mi wiadomo to chyba nie bardzo jest gdzie uciekać w tym niezagrożonym mieście przy frontowym. Ale przynajmniej jest się skąd ewakuowaćData dodania komentarza: 24.12.2024, 01:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Centrum komunikacyjne czeka na otwarcie. Będzie poczekalnia, kiosk, toaletyAutor komentarza: T2tTreść komentarza: Przecież to kazdy wie,tak jak każdy wie że mają tam być hamburgery żeby tylko wsadzić swojego.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 00:15Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama