Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:34
Reklama
Reklama

Powiat zamojski: W 6 gminach zmieniła się władza. Sprawdzamy, jak sobie radzi

Jak radzą sobie debiutanci na stanowiskach wójtów i burmistrzów w Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu, Miączynie, Sułowie, Radecznicy i Adamowie? Sprawdzamy.
Powiat zamojski: W 6 gminach zmieniła się władza. Sprawdzamy, jak sobie radzi
Burmistrz Zwierzyńca Edyta Wolanin i burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik.

Jedni się zastrzegają, że dadzą radę sami, inni szczerze wyznają, że bez zastępców ciężko będzie wszystkiego dopilnować. Jedni mogą spokojnie rządzić gminą, bo mają większość w radzie, innym pozostaje jedynie liczyć na dobrą współpracę. 

Czytaj też: Sułów: Były wójt został oskarżony. Leon B. miał pomóc żonie wygrać przetarg

W skład powiatu zamojskiego wchodzi 15 gmin. Podczas kwietniowych wyborów samorządowych w sześciu z nich – w pierwszej turze bądź po dogrywce – doszło do zmian na stanowisku wójta lub burmistrza. W związku z tym, że niedługo minie miesiąc od rozpoczęcia urzędowania, postanowiliśmy sprawdzić, jak dają sobie radę nowi włodarze.

Nowe twarze

Nowym burmistrzem Szczebrzeszyna został 37-letni Rafał Kowalik (KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”), który w drugiej turze wyraźnie pokonał startującego z własnego komitetu Zbigniewa Paprochę (PSL), który był zastępcą poprzedniego burmistrza Szczebrzeszyna Henryka Mateja (sam Matej nie ubiegał się o ponowny wybór na stanowisko burmistrza). Kowalikowi zaufało 61,71 proc. wyborców, na Paprochę zagłosowało 38,29 proc. uprawnionych mieszkańców miasta i gminy Szczebrzeszyn.

– Na razie nie mam zastępcy, daję radę sam, ale nie wykluczam, że trzeba będzie powołać wiceburmistrza – powiedział nam Rafał Kowalik.

Wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Przewodniczącym Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie został emerytowany policjant Marek Pawlak, który wszedł do rady z tego samego komitetu, z którego startował Kowalik, a zastępcą Dariusz Kaszyca, były sołtys Bodaczowa. – Obserwuję pracę urzędu, spora część załogi deklaruje odejście na zasłużoną emeryturę.

W gm. Zwierzyniec wybory zakończyły się na pierwszej turze. Burmistrzem została 46-letnia Edyta Wolanin, dotychczasowa wiceburmistrz i sekretarz gminy, która startowała z własnego komitetu. Zagłosowało na nią 1 354 wyborców (51,25 proc.). Przypomnijmy, że o reelekcję nie ubiegała się dotychczasowa burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman. Nowa pani burmistrz na razie rządzi solo.

– W pierwszej kolejności trzeba będzie wyłonić sekretarza, później przyjdzie czas na powołanie zastępcy – powiedziała nam Edyta Wolanin. – Obowiązków jest naprawdę dużo.

W radzie miejskiej pani burmistrz ma 5 swoich przedstawicieli.

– Ale liczę na owocną współpracę ze wszystkimi radnymi – powiedziała nam Edyta Wolanin.

Przewodniczącym rady został Jan Dębicki, a na jego zastępców wybrano Barbarę Kowal i Wiesława Droździela.

Nowe wyzwania

W podobnej sytuacji jest wójt Miączyna, który debiutuje na tym stanowisku, ale ma doświadczenie, bo w poprzedniej kadencji był zastępcą wójta Ryszarda Borowskiego (Borowski nie ubiegał się o reelekcję – przyp. red.). 39-letni Jarosław Stoń z Zawalowa-Kolonii startował z własnego komitetu i wygrał wybory już pierwszej turze, zdobywając 50,27 proc. głosów. Na razie nie ma zastępcy, ale być może jeszcze przed wakacjami takowy się pojawi. Wójt Miączyna w 15-osobowej radzie ma 8 swoich przedstawicieli, co powinno pomóc mu w sprawnym zarządzaniu gminą. W prezydium rady zasiadają radni KWW Jarosława Stonia: przewodniczącym jest Marek Kamiński, a jego zastępcami Tadeusz Makuch i Piotr Siostrzankowski.

W gm. Sułów po dwóch kadencjach urzędowania ze stanowiskiem pożegnał się 65-letni Leon Bulak. Jego miejsce zajął 35-letni Piotr Kaliszewski, który startował na wójta z KWW Uczciwa Gmina Sułów. Nowy wójt pochodzi z Kocka, pracował do niedawna w Warszawie, a obecnie mieszka z żoną u teściów w Deszkowicach Pierwszych. Kaliszewski należy do PiS, w poprzedniej kadencji sprawował w stolicy mandat radnego Dzielnicy Wola. Nowy wójt jest z wykształcenia historykiem i politologiem, ma tytuł doktora nauk humanistycznych.

– Na początku musiałem ogarnąć wszystkie bieżące sprawy i było dużo pracy – mówi Piotr Kaliszewski. – Nie zamierzam przeprowadzać żadnej rewolucji kadrowej w urzędzie, liczę na dobrą współpracę z radnymi.

W 15-osobowej Radzie Gminy Sułów jest 7 przedstawicieli komitetu byłego wójta Leona Bulaka, natomiast z ramienia komitetu obecnego wójta mandaty sprawuje 5 osób, które wraz z trójką radnych z komitetów pozostałych kandydatów na wójta gminy Sułów mają w radzie większość. Szefową rady jest Henryka Bazeli z komitetu Kamila Bartnika, a jej zastępcami Janusz Szafraniec (KWW Uczciwa Gmina Sułów) i Daniel Chraplewski z komitetu Janusza Łapy.

Zastępcą Piotra Kaliszewskiego i sekretarzem gminy jest – jak za rządów wójta Bulaka – Janusz Stańczyk.

Zastępcy nie będzie

Zastępcy nie ma i nie bezie miał nowy wójt gm. Radecznica Edward Polak, który startował z własnego komitetu (KWW Służyć Ludziom) i w drugiej turze pokonał wyraźnie dotychczasowego gospodarza gminy Mariana Szupra, zdobywając 68,25 proc. głosów.

– Nie widzę potrzeby powoływania zastępcy – powiedział nam Edward Polak.

Nowy wójt ma idealne warunki do sprawnego rządzenia gminą, bo w radzie ma 9 swoich przedstawicieli z KWW Służyć Ludziom. Przewodniczącym rady został Marcin Zymon, a jego zastępcą Łukasz Chorzępa. Rada zrezygnowała z powoływania drugiego wiceprzewodniczącego.

W gm. Adamów na stanowisku wójta zadebiutował 56-letni Krzysztof Pilip z Feliksówki, który w drugiej turze wygrał z dotychczasowym wójtem Dariuszem Szykułą. Na razie Krzysztof Pilip nie ma zastępcy.

Wójtowi Radecznicy udało się wprowadzić do rady ze swojego komitetu 9 radnych, natomiast w gminie Łabunie 14 mandatów w 15-osobowej radzie wywalczyli kandydaci z komitetu wójta Mariusza Kukiełki. I to jest dopiero rekord! To druga kadencja wójta Łabuń. Do zmian na stanowiskach wójta nie doszło też w gminach Grabowiec, Komarów-Osada, Nielisz, Sitno, Skierbieszów, Stary Zamość i Zamość, a burmistrzem Krasnobrodu pozostał Kazimierz Misztal.

Przeczytaj: Zamość: Kadrowa miotła „sprząta” w spółkach miejskich. Paszko za Miechowicza

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 30.05.2024 10:40
Ciekawe jak radni wytłumaczą się swoim wyborcom z tego że do tej pory a dokładnie od 20 lat słyszy się jeden tekst. Nie ma pieniędzy. Nie ma na chodniki,drogi,oświetlenie,kosze na śmieci,parkingi,uszczelnienie strat wody,i tak można wymieniać w nieskończoność. . A jest na podwyżki i kolejne zatrudnianie?. W jakim położeniu stawiacie ludzi którzy utrzymują swoje rodziny za najniższą krajową? Zapowiadają podwyżki prądu oraz gazu.Czy ktoś się zastanawia,ze ludziom jest ciężko? Czy mieszkańcom w obecnej sytuacji skoro są pieniądze na podwyżkę i nowy etat umożycie np ścieki za pół roku? Taki prezent na start nowej kadencji.

@@@mati 29.05.2024 19:18
Serdeczne podziękowania dla NOWEJ RADY GMINY ZWIERZYNIEC. Za tak szybkie docenienie Burmistrz. Teraz mieszkańcy nie chcą słyszeć,że nie ma pieniędzy na uszczelnienie problemu ubytków wody bądź podwyżka śmieci. Są pieniądze. W końcu to gmina turystyczna.

Edi 29.05.2024 20:39
Bardzo mądry komentarz! Ludzie nie są głupi.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama