Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:51
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Róża Zamoyska zostanie patronką szkoły na Kaszubach

W poniedziałek (3 czerwca) patronką Szkoły Podstawowej w Częstkowie na Kaszubach zostanie Róża Zamoyska, która podczas ostatniej wojny z niemieckiego obozu przejściowego w Zwierzyńcu uratowała ponad 400 dzieci. Wśród uratowanych była mama jednej z nauczycielek kaszubskiej podstawówki.
Róża Zamoyska zostanie patronką szkoły na Kaszubach
Szkoła Podstawowa w Częstkowie będzie nosiła imię Róży Zamoyskiej.

Do Częstkowa na zaproszenie szkoły wybiera się Marcin Zamoyski, syn Róży i Jana Zamoyskich, a a także delegacja ze Zwierzyńca na czele z byłą i obecną burmistrz miasteczka, czyli Urszulą Kolman i Edytą Wolanin, dyrektorką miejscowej szkoły podstawowej i proboszczem zwierzynieckiej parafii.

W programie poniedziałkowych uroczystości znajdzie się msza święta w kościele parafialnym w Smażynie, połączona z poświęceniem sztandaru, nadanie imienia Szkole Podstawowej w Częstkowie i przekazanie sztandaru oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów.

Przeczytaj: Rodzice zostawili córkę na stacji paliw i odjechali do Zamościa. Interweniowała policja

Mama przeżyła

O tym, że w leżącym na drugim końcu Polski Częstkowie zapadła decyzja o nadaniu miejscowej podstawówce imienia Róży Zamoyskiej pisaliśmy na początku roku. Przypomnijmy, że „Anioła Dobroci”, bo tak nazywana była podczas wojny Róża Zamoyska, zaproponowała na patrona nauczycielka języka angielskiego Dorota Nawrot-Caravelli. Jej mama, Danuta Nawrot (z domu Radlińska), była Dzieckiem Zamojszczyzny.

– Jako niespełna pięcioletnia dziewczynka wraz ze swoim dwuletnim bratem Tadziem mama trafiła z Potoczka do obozu w Zwierzyńcu – opowiadała nam pani Dorota. – Przeżyła dzięki inicjatywie hrabiny Róży Zamoyskiej.

Kandydatów było kilku, większością głosów wygrała jednak Róża Zamoyska. Rada Gminy Szemud podjęła stosowną uchwałę, a na 3 czerwca zaplanowano oficjalne uroczystości związane z nadanie szkole imienia. Ta data nie jest przypadkowa – 3 czerwca przypada 111. rocznica urodzin patronki.

Przypomnijmy. W grudniu 1942 r. w Zwierzyńcu został zorganizowany obóz przesiedleńczy, w którym przetrzymywano w barakach Polaków wysiedlanych z terenów Zamojszczyzny. Róża Zamoyska wraz z mężem Janem Zamoyskim zorganizowali dożywanie przetrzymywanym tam osobom, dowożąc gorącą zupę i mleko, a później uratowała około 460 najmłodszych dzieci, w tym mamę pani Doroty Nawrot-Caravelli, która po wojnie skończyła Akademię Medyczną w Gdańsku i była cenionym pediatrą.

Po wojnie majątek Zamoyskich skonfiskowano, ostatni ordynat jako były żołnierz Armii Krajowej i „wróg ludu” trafił na wiele lat do więzienia. Róża Zamoyska pracowała jako pielęgniarka. Zginęła w 1976 r. w wypadku warszawskiego autobusu.

Bądź błogosławiona

Dyrekcja szkoły na Kaszubach realizuje wiele działań służących popularyzacji patronki, m. in. poprzez systematyczne wzbogacanie księgozbioru biblioteki o pozycje książkowe lub albumowe związane z Różą Zamoyską czy organizację wystaw i konkursów. Przy szkole powstaje „Aleja Róż”, którą tworzą kolejne roczniki absolwentów, zasadzając na koniec swojej edukacji przy szkole krzak róży.

Być może Róża Zamoyska będzie współpatronką zwierzynieckiej podstawówki.

– Przed likwidacją Gimnazjum w Zwierzyńcu nosiło jej imię, a teraz pojawił się pomysł, żeby Róża Zamoyska patronowała naszej szkole podstawowej – mówi burmistrz Zwierzyńca Edyta Wolanin.

Obecnie placówka nosi imię Dzieci Zamojszczyzny, a po zmianie patronowały by jej Dzieci Zamojszczyzny i Róża Zamoyska.

Na koniec dodajmy, że uratowane przez Różę Zamoyską dzieci wyszły z inicjatywą beatyfikacji „Anioła Dobroci”. Materiały, w tym wspomnienia i relacje osób, które znały Różę Zamoyską i którym ona pomogła, można przesyłać do Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu lub na adres zwierzynieckiej parafii.

Dowiedz się więcej: Zwierzyniec i Częstkowo dzieli ponad 700 km. Łączy postać Róży Zamoyskiej

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama