Przyczynami zamknięcia ruchu na drodze są w szczególności:
– prowadzenie robót w pasie drogowym,
– zły stan techniczny drogi zagrażający bezpieczeństwu ruchu np. uszkodzenie jezdni, obiektu mostowego, itp.,
– przeznaczenie drogi do innych celów niż ruch pojazdów,
– przeznaczenie drogi do ruchu tylko określonych rodzajów pojazdów, np. autobusów komunikacji miejskiej i taksówek.
Jeżeli dopuszcza się odstępstwa od stosowania się do znaku B-1, to na tabliczce pod znakiem należy stosować tekst np. o treści: „Nie dotyczy MPK”, „Nie dotyczy TAXI”, „Nie dotyczy samochodów osobowych”, „Nie dotyczy pojazdów zaopatrzenia”, „Nie dotyczy pojazdów służb miejskich” (pod pojęciem pojazdów służb miejskich należy rozumieć np. pojazdy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego oraz przedsiębiorstw: oczyszczania miasta, utrzymania zieleni i dróg, wodociągowo-kanalizacyjnych, gazowniczych, energetycznych, telekomunikacyjnych, itp.), „Nie dotyczy mieszkańców posesji od nr ... do nr ... ulicy ...”.
Znak B-2 „zakaz wjazdu” stosuje się w celu wskazania zakazu wjazdu wszelkich pojazdów
na drogę lub jezdnię od strony umieszczenia znaku.
Znak B-2 stosuje się:
a) na drogach, na których ustalono jeden kierunek ruchu
b) na drogach o dwóch jezdniach jednokierunkowych, jeżeli szerokość pasa dzielącego jezdnie jest większa od 6 m; znak umieszcza się przy lewej jezdni, również w miejscach do zawracania,
c) na wysepkach kanalizujących ruch, jeżeli nie można umieścić znaku C-9 ,
d) w miejscach, w których ustalono tylko wyjazd z obiektu przydrożnego, np. z parkingu, stacji paliwowej w obiektach zajmujących znaczną powierzchnię znak ten można umieszczać również dla wskazania, że wyjazd z obiektu, w miejscu wjazdu do niego, jest zabroniony,
e) jeżeli istnieje potrzeba zamknięcia z jednej strony wjazdu na drogę dwukierunkową.
Jeżeli na jezdni ruch jest otwarty w jednym kierunku tylko dla określonych pojazdów np:
– karetek pogotowia,
– pojazdów straży pożarnej,
– autobusów komunikacji publicznej,
– rowerów,
wówczas na wlocie, na którym rozpoczyna się pas ruchu przeznaczony dla tych pojazdów, umieszcza się znak B-2 z tabliczką z napisem określającym pojazdy, których zakaz nie dotyczy, np. „Nie dotyczy karetek pogotowia”, „Nie dotyczy pojazdów straży pożarnej”,
„Nie dotyczy MZA” lub z tabliczką „Nie dotyczy rowerów”.
Znak B-20 „stop” stosuje się w celu wprowadzenia w określonych warunkach obowiązku
zatrzymania pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem, na przejazd kolejowy niestrzeżony, na przejazd tramwajowy, a także w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu, jak wyjazd z obiektu, wlot drogi gruntowej itp.
Znak B-20 stosuje się, gdy brak jest dostatecznej widoczności na zatrzymanie pojazdu przed skrzyżowaniem lub przejazdem. Widoczność na zatrzymanie się przed skrzyżowaniem dla jadących drogą podporządkowaną ustala się za pomocą trójkąta widoczności.
Jeżeli znak B-20 umieszczony jest na drodze o nawierzchni bitumicznej, to miejsce, w którym kierujący ma zatrzymać pojazd, powinno być uzupełnione linią bezwzględnego zatrzymania - stop.
Znak C-9 „nakaz jazdy z prawej strony znaku”
stosuje się w celu wskazania kierującym obowiązku ominięcia wysepki (przeszkody na jezdni) po jej prawej stronie. Na pasach ruchu z prawej strony znaku nie może być dopuszczony ruch z przeciwnego kierunku.
Znak C-9 umieszcza się w pasie dzielącym drogi dwujezdniowej, jeżeli szerokość pasa jest równa lub mniejsza od 6 m; w takim przypadku nie stosuje się znaku B-2
Znak C-10 „nakaz jazdy z lewej strony znaku” stosuje się w celu wskazania kierującym obowiązku ominięcia wysepki (przeszkody w jezdni) po jej lewej stronie.
Znak ten można umieścić zarówno wtedy, gdy ruch po lewej stronie wysepki jest jednokierunkowy, jak i dwukierunkowy.
Znak C-5 „nakaz jazdy prosto” umieszcza się na skrzyżowaniach w szczególności,
jeżeli:
– skręcanie pojazdów w prawo i w lewo utrudnia w znacznym stopniu ruch pieszych,
– natężenie ruchu pojazdów na drodze poprzecznej jest znaczne i skręcanie w tą drogę byłoby utrudnione lub zagrażałoby bezpieczeństwu,
– na drodze poprzecznej ruch został zamknięty znakami
B-1 lub B-2.
Poza skrzyżowaniami znak C-5 stosuje się w miejscach krzyżowania się kierunków ruchu jeżeli konieczne jest wyeliminowanie skręcania pojazdów, np. skręcania w lewo do obiektów przydrożnych, stacji paliw itp.
Znak D-3 „droga jednokierunkowa” stosuje się w celu wskazania wjazdu na jezdnię, po której ruch wszelkich pojazdów odbywa się tylko w jednym kierunku określonym na znaku. Znak D-3 może być zastosowany pod warunkiem zamknięcia wjazdu z przeciwnego kierunku na ten odcinek jezdni znakami B-2 lub C-9 .
Znak D-3 umieszcza się:
– na początku każdej drogi jednokierunkowej,
– przy wjeździe na jezdnię jednokierunkową drogi dwujezdniowej, jeżeli na pasie dzielącym jezdnie zastosowano w tym samym przekroju drogi znak B-2 lub C-9, jeżeli również występują dodatkowe jezdnie dla obsługi przyległej zabudowy.
Dyrektor WORD Zamość
Marcin Kulig
Napisz komentarz
Komentarze