Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Bełżec: Aleksandra Wołoszyn-Banaś znów wyśpiewała sobie bilet do Kazimierza

Jest mamą, żoną, rolniczką, nauczycielką, radną powiatową i niezwykle uzdolnioną śpiewaczką ludową. Po sukcesie na eliminacjach powiatowych i wojewódzkich, Aleksandra Wołoszyn-Banaś ponownie będzie reprezentować nasz subregion podczas 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Bełżec: Aleksandra Wołoszyn-Banaś znów wyśpiewała sobie bilet do Kazimierza
O Aleksandrze Wołoszyn-Banaś można powiedzieć „człowiek orkiestra”.

19 maja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się wojewódzki etap przesłuchań do 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Czytaj też: Lubycza Królewska: Melodie małej ojczyzny

Jury, w którego składzie byli: prof. dr Jan Abramowski – folklorysta, antropolog kultury, przewodniczący festiwalu; Elżbieta Katarzyna Kędzierska – dyrektor departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie; dr hab. Tomasz Rokosz, prof. KUL – kulturoznawca, etnomuzykolog, polonista, muzyk, kierownik katedry etnomuzykologii i hymnologii KUL; Piotr Czyryk – muzyk, instruktor biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; wysłuchało 78 podmiotów wykonawczych. Kapele ludowe, zespoły śpiewacze, soliści zostali wcześniej wyłonieni do tego etapu na przesłuchaniach powiatowych i regionalnych w Suścu, Obszy, Parczewie, Drelowie, Urzędowie, Rykach, Kąkolewnicy, Żółkiewce, Pawłowie, Janowie Lubelskim, Lublinie i we Włodawie.

Najlepsi z najlepszych

Spośród nich wytypowano wykonawców, którzy w czerwcu wezmą udział w festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Z naszego regionu nad Wisłę pojedzie liczna reprezentacja powiatu biłgorajskiego (Zespół „Zamszanki” z Zamchu, Natalia Kyc i Halina Szczur z Księżpola, Lidia Dudeczko z uczennicą Mają Bielak z Łukowej) oraz jedna śpiewaczka z powiatu tomaszowskiego – Aleksandra Wołoszyn-Banaś z Bełżca.

Pani Aleksandra występowała w półfinale także z uczennicami jako mistrz.

– Dziękuję Milence i Oli za występ w kategorii Mistrz i Uczeń. Dziewczynki wystąpiły podczas eliminacji wojewódzkich, co jest dużym sukcesem. Nauczyły się bardzo specyficznych pieśni, opanowały gwarę i melodię – jestem z nich dumna! – mówi pani Ola.

Ale to w solowym wykonaniu Aleksandra Wołoszyn-Banaś znów skradła serca jurorom. Jej talent od kilku już lat jest doceniany na kazimierskim festiwalu. W ub. roku w wielkim finale zdobyła 2 miejsce. Teraz idzie za ciosem. Finał Festiwalu w Kazimierzu jest zaplanowany na 20-23 czerwca 2024.

– Ogólnopolski Festiwal w Kazimierzu jest najważniejszym festiwalem polskiej kultury ludowej. Kocham go! Uwielbiam to nagromadzenie kultury ogólnopolskiej, tych strojów ludowych z całej Polski, pieśni, które przez trzy dni się przewijają. A pięknym zwieńczeniem festiwalu jest msza święta w niedzielę. Podczas mszy śpiewają i górale, i Lubelszczyzna, następnie wszyscy tworzą barwny korowód, który podąża z grającą kapelą na czele na ogłoszenie wyników – opowiada pani Aleksandra.

Cały rok przygotowywała się do tegorocznych występów. Ma ku temu wiele okazji, ponieważ jest instruktorką śpiewu. Wcześniej pracowała z zespołami śpiewaczymi z gminy Jarczów. Teraz prowadzi zespół wokalny „Narolskie Nutki”, a ponadto wspólnie z Urszulą Wielgosz, Julią Eisenbardt, Julitą Urbańczyk i Klaudią Karasińską śpiewa w zespole „Galicjanki z Roztocza” oraz śpiewa i gra w kapeli „Galicjanie”.

Przeczytaj: Dni Tomaszowa Lubelskiego nabierają kolorów! Zobacz zdjęcia

Do tańca i do różańca

Gdyby chcieć opisać Aleksandrę Wołoszyn-Banaś, trzeba o niej powiedzieć „człowiek orkiestra”. Jest nie tylko uzdolnioną śpiewaczką ludową. Pani Ola, na co dzień żona i mama dwóch chłopców, mieszkanka Brzezin, jest absolwentką filologii germańskiej. Z wykształcenia jest nauczycielem języka niemieckiego, muzyki, plastyki, wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bełżcu.

A po szkole pracuje też z ludźmi w różnym wieku, jeśli tylko tak jak ona kochają muzykę. Jak trzeba, zatańczy, zagra na fortepianie, gitarze czy na akordeonie. Nie ma chwili wytchnienia, bo oprócz tego prowadzi z mężem ponad 30-hektarowe gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją roślinną. Znajdowała nawet czas, żeby brać udział w proteście rolników na granicy w Hrebennem.

 – Jestem jednym z nich. Rolnictwo to jedno ze źródeł utrzymania mojej i wielu rodzin w naszym powiecie, więc musimy walczyć o nasze i polskie interesy – mówi pani Ola.

Nie mogłoby też zabraknąć pani Oli w lokalnych stowarzyszeniach. Dlatego jest ona członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach, a także należy do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Od miesiąca pani Ola jest również radną powiatu tomaszowskiego. Mandat uzyskała w kwietniowych wyborach samorządowych. Zdobyła poparcie 764 wyborców z gm. Bełżec, gm. Lubycza Królewska i gm. Jarczów. Radni wybrali ją z kolei na wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tomaszowskiego.

Skąd na to wszystko bierze siłę i energię?

 – Bardzo lubię aktywnie pracować z ludźmi i dla ludzi. Uważam, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Opowiadając o swojej aktywności zawodowej i społecznej, chciałabym podkreślić, że każdy sukces, każda inicjatywa i przedsięwzięcie – to również efekt współpracy z wspaniałymi ludźmi, z którymi skrzyżowały się moje ścieżki . Z serca dziękuję wszystkim, z którymi przez lata pracy i aktywności podejmowałam wszelkie wyzwania – odpowiada.

Zobacz zdjęcia: Szczebrzeszyn: XXVI Spotkania Teatralne "Bawmy się w Teatr"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama