Odlewy płaskorzeźb wykonano z wysokiej jakości atestowanego brązu. Zamontowano je w chodnikach znajdujących się przy Placu Wolności, ul. Narutowicza oraz przy ul. 3-go Maja (niedaleko Hrubieszowskiego Domu Kultury - tam przed wielu laty, a nawet przed wiekami, znajdowały się te budynki i budowle).
Ratusz, synagoga, zamek
Każda z płaskorzeźb ma również znak graficzny z herbem Hrubieszowa i napisy nawiązujące do istniejących w przeszłości budynków: „Ratusz miejski 1838 – 1845”, „Synagoga 1715 – 1957”, „Zamek XV-XVII w.”
Czytaj też: Komornik wyprzedaje majątek po młynie w Werbkowicach. Rolnicy tracą nadzieję
Płaskorzeźby są uzupełnieniem makiety 3D zamontowanej u zbiegu ulic Targowej i Placu Wolności. Zamontowano ją, aby zaprezentować mieszkańcom miasta i turystom historyczny wygląd części Śródmieścia Hrubieszowa z drugiej połowy XIX wieku.
250 modeli na makiecie
Miniaturową makietę dawnego Hrubieszowa ustawiono na Placu Wolności. Podobnie jak płaskorzeźby, wykonano ja z brązu. Makietę opracowano i wykonano w oparciu o wygląd części śródmieścia Hrubieszowa z drugiej połowy XIX w.. Zrobiła ją firma Talent Gabriela Polewska – Pietrasiewicz za prawie 160 tys. zł (127,9 tys. brutto i płaskorzeźby za 30,7 tys. zł brutto).
Na makiecie umieszczono około 250 modeli obiektów zabytkowych Hrubieszowa, zarówno tych istniejących obecnie, jak i tych, których już nie ma. Widać na niej również Huczwę i Motławę. Makietę wykonano w skali 1:450. Przestrzeń pomiędzy modelami zabytków uzupełniono zarysem głównych uliczek miasta.
Przeczytaj: Powiat hrubieszowski: „Łowcy głów” złapali szefa gangu. Po 16 latach
Napisz komentarz
Komentarze