Pod kotwicą na Rynku Solnym zameldowały się 21 maja dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Zamościu z grup „Delfinki” oraz „Żabki” wraz z opiekunkami. Czekała na nich Janina Gąsiorowska, matka chrzestna statku „Ziemia Zamojska”, która jest koordynatorką tegorocznych obchodów 40-lecia działalności morskiej w Zamościu i na Zamojszczyźnie. Maluchy obejrzały małą galę flagową, którą została udekorowana kotwica na znak jej łączności z morzem, a następnie zaprezentowały swoje zdolności wokalne i taneczne.
- Czytaj też: Zamość: To było święto motoryzacji!
Pani Janina ma głos
Później przyszedł czas na zwiedzanie z przewodnikiem podziemi ratusza. Istniejąca tam sala morska cieszyła dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Pani Janina ze wzruszeniem, wielką pasją i zaangażowaniem opowiedziała o historii trzech zamojskich statków: „Roztocze”, „Zamość” i „Ziemia Zamojska”, którego była matką chrzestną.
Dodatkowo dzieci obejrzały ciekawe eksponaty, w tym m. in. maskotkę Gryfika z herbem Szczecina, muszle, złote nożyczki użyte do przecięcia wstęgi oraz fragmenty butelki użyte podczas chrztu statku „Ziemia Zamojska”.
Przypomnijmy, że chrzest odbył się 2 lutego 1984 r. w stolicy Argentyny Buenos Aires. Statek „Ziemia Zamojska” w 2012 r. „przeszedł na emeryturę”, a do Zamościa trafiła zdemontowana z niego i ważąca 7,5 tony kotwica. Był to dar Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie dla miasta Zamość w podziękowaniu z promowanie wiedzy o morzu wśród kolejnych pokoleń mieszkańców miasta.
Pod tą właśnie kotwicą dzieci rozpoczynają wycieczki, a nowożeńcy robią sobie zdjęcia.
Dalsza część artykułu pod tym zdjęciem.
Przed finałem
28 maja pani Janina warz z Waldemarem Leszczyńskim z Zamojskiej Grupy Morskiej spotkali się z kolei ze studentami Akademii Zamojskiej. Bo obchody jubileuszowe z konkursami, spotkaniami i wystawami potrwają do jesieni. Kulminacja obchodów planowana jest na początku października i będzie połączona z otwarciem Sali Morskiej w Archiwum Państwowym w Zamościu. Trafiły tam m. in. prowadzone przez 40 lat przez Janinę Gąsiorowską kroniki, dokumenty oraz wiele eksponatów zebranych przez matkę chrzestną „Ziemi Zamojskiej” i Zamojska Grupę Morską oraz Pierścień Generała Hallera, czyli najwyższe odznaczeniu Ligi Morskiej i Rzecznej, które zostało przyznane dla miasta Zamość.
– Przyjadą do nas goście z całej Polski, w tym przedstawiciele Polskiej Żeglugi Morskiej, zaprosimy na uroczystości obecnego prezydenta Zamościa i jego poprzedników, zadbamy o wystrój naszego ronda gen. Józefa Hallera, który dokonał 10 lutego 1920 r. zaślubin Polski z morzem.
Być może w Zamościu zaśpiewa Barbara Książkiewicz, znana z występów na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Warto dodać, że wiele materiałów o związkach Zamościa z morzem ukazuje się na bieżąco w miesięczniku „Obserwator morski”.
Napisz komentarz
Komentarze