Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 17:23
Reklama
Reklama

Będą zmiany w chorobowym? Ile dostaniemy: 100 procent pensji, czy jednak mniej

Reklama
Nie można karać za chorobę – uważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego zapowiada zmiany w L4.
Nie można karać za chorobę – uważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego zapowiada zmiany w L4.
Nie można karać za chorobę – uważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego zapowiada zmiany w L4.

Autor: Canva

Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” ujawniła, że trwają prace nad propozycją chorobowego płatnego w 90 (pierwszy wariant) albo 100 proc. (drugi wariant). Konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę ryzyka nadużywania zwolnień lekarskich.

Reklama

Chorzy przychodzą do pracy

Szefowa MRPiPS była pytana o możliwość przeniesienia na ZUS pełnego finansowania chorobowego od pierwszego dnia nieobecności pracownika. 

Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że obecnie zarówno pracodawca, jak i pracownik, są karani za chorobę. Pracownik otrzymuje niższe wynagrodzenie, a pracodawca nie dość, że musi pokryć koszty wynagrodzenia nieobecnego pracownika, to jeszcze poszukać za niego zastępstwa.

Efekt? Żeby nie stracić pieniędzy i nie narazić się szefowi, pracownicy często przychodzą do pracy chorzy.

Albo 90, albo 100 procent

Składkę na ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości z własnych środków ubezpieczony.

Dziś pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia w przypadku L4 z racji: 

  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy, 
  • choroby przypadającej w czasie ciąży, 
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

W pozostałych przypadkach dostaje 80 proc. pensji. Teraz resort chce poszerzyć grono uprawnionych i rozważa różne warianty takiego rozwiązania. 

– Dla pracowników trudne byłoby zaakceptowanie sytuacji, w której państwo przejmuje ciężar z przedsiębiorcy, a oni z tego nic nie mają. Dlatego rozważana jest propozycja, by czas na chorobowym był płatny w 90 albo 100 proc. – wyjaśniła Dziemianowicz-Bąk.

Będą konsultacje

Analizy skutków finansowych proponowanego rozwiązania są w toku, a prace nad przepisami, które miałyby zostać włączone do obowiązującego porządku prawnego, trwają. 

Jak zapewnił resort, wszystkie zmiany będą szeroko konsultowane i przyjmowane w sposób, który pozwoli przygotować się do nich i pracodawcom, i pracownikom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: W szkole jest coraz mniej uczniów i coraz więcej pomieszczeń stoi pustych więc rola burmistrza jest dobrze tym gospodarować. Prywatny przedsiębiorca płacił czynsz za najem pomieszczeń czym można było pokryć wydatki na utrzymanie budynku ale oczywiście nie opłacało się to gminie. Zamiast dostosować wejścia do szkoły tak żeby spełniało warunki ustawy woleli zaproponować przedsiębiorcy ruderę, która wymaga cholendarnych nakładów na remont. Teraz jak ludzie się zbuntowali to burmistrz nagle udaje że to przedsiębiorca nie wyraża dobrej woli. Czy to jest poważne ???Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Korzystam z usług gabinetu od 8 lat, mam blisko i znam dobrze rehabilitantów. Z tego co wiem to pomieszczenie zaproponowane przez burmistrza wymaga nakładu na remont w kwocie 200 tys zł a burmistrz oczekiwał ze właściciel wyłoży 170tys na pomieszczenie które dalej będzie we władaniu burmistrza. To nie wiem kto by się zgodził na takie warunki…Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dni
Reklama