Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:09
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Będziemy mogli głosować nie tylko w lokalu wyborczym

W wyborach prezydenckich w 2025 roku będziemy mogli głosować inaczej niż w ostatnich wyborach. To dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym.
W wyborach prezydenckich w 2025 roku będziemy mogli głosować inaczej niż w ostatnich wyborach. To dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym.
W wyborach prezydenckich w 2025 roku będziemy mogli głosować inaczej niż w ostatnich wyborach. To dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym.

Autor: Canva

Sejm właśnie znowelizował Kodeks wyborczy. Autorem zmian jest Koalicja Obywatelska.

Zmiana – dodajmy – nie jest kosmetyczna, bo daje możliwość głosowania korespondencyjnego wszystkim uprawnionym.

Oznacza to, że już w najbliższych wyborach – a będą nimi wybory prezydenta – już wszyscy wyborcy będą mogli oddać głos na swojego kandydata korespondencyjnie.   

Jak jest?

Obecny Kodeks wyborczy daje taką możliwość tylko niektórym wyborcom. Zgodnie z przepisami korespondencyjnie mogą głosować osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. To pierwsza grupa wyborców. 

Kolejną grupę tworzą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończyły 60 lat. 

Co ważne, teraz korespondencyjne można głosować tylko w Polsce.

Jak będzie?

Znowelizowany przez Sejm Kodeks wyborczy daje taką możliwość wszystkim głosującym w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego. I w kraju, i za granicą.

Odstępstwem od tej zasady będą wybory samorządowe. W tym przypadku korespondencyjnie będą mogli głosować tylko wyborcy z orzeczoną niepełnosprawnością. A także ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat. 

We wszystkich wyborach korespondencyjnie będą mogły głosować osoby na kwarantannie.

Jak i komu to zgłosić?

Wyborcy w kraju – jeśli będą chcieli głosować korespondencyjnie – będą musieli zgłosić to wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Najpóźniej 13 dni przed wyborami.

Wyborcy za granicą będą to zgłaszali konsulowi. Najpóźniej 30 dni przed wyborami.

Kolejna ważna zmiana dotyczy oczekiwania na głosy zagraniczne. Teraz okręgowa komisja wyborcza musi to zrobić w ciągu 24 godzin. Po zmianie będzie to 48 godzin.

Znowelizowany Kodeks wyborczy trafi teraz do Senatu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama