Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 04:32
Reklama
Reklama

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Będziemy mogli głosować nie tylko w lokalu wyborczym

W wyborach prezydenckich w 2025 roku będziemy mogli głosować inaczej niż w ostatnich wyborach. To dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym.
W wyborach prezydenckich w 2025 roku będziemy mogli głosować inaczej niż w ostatnich wyborach. To dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym.
W wyborach prezydenckich w 2025 roku będziemy mogli głosować inaczej niż w ostatnich wyborach. To dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym.

Autor: Canva

Sejm właśnie znowelizował Kodeks wyborczy. Autorem zmian jest Koalicja Obywatelska.

Zmiana – dodajmy – nie jest kosmetyczna, bo daje możliwość głosowania korespondencyjnego wszystkim uprawnionym.

Oznacza to, że już w najbliższych wyborach – a będą nimi wybory prezydenta – już wszyscy wyborcy będą mogli oddać głos na swojego kandydata korespondencyjnie.   

Jak jest?

Obecny Kodeks wyborczy daje taką możliwość tylko niektórym wyborcom. Zgodnie z przepisami korespondencyjnie mogą głosować osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. To pierwsza grupa wyborców. 

Kolejną grupę tworzą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończyły 60 lat. 

Co ważne, teraz korespondencyjne można głosować tylko w Polsce.

Jak będzie?

Znowelizowany przez Sejm Kodeks wyborczy daje taką możliwość wszystkim głosującym w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego. I w kraju, i za granicą.

Odstępstwem od tej zasady będą wybory samorządowe. W tym przypadku korespondencyjnie będą mogli głosować tylko wyborcy z orzeczoną niepełnosprawnością. A także ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat. 

We wszystkich wyborach korespondencyjnie będą mogły głosować osoby na kwarantannie.

Jak i komu to zgłosić?

Wyborcy w kraju – jeśli będą chcieli głosować korespondencyjnie – będą musieli zgłosić to wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Najpóźniej 13 dni przed wyborami.

Wyborcy za granicą będą to zgłaszali konsulowi. Najpóźniej 30 dni przed wyborami.

Kolejna ważna zmiana dotyczy oczekiwania na głosy zagraniczne. Teraz okręgowa komisja wyborcza musi to zrobić w ciągu 24 godzin. Po zmianie będzie to 48 godzin.

Znowelizowany Kodeks wyborczy trafi teraz do Senatu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama