Od kilku dni w mediach społecznościowych krążą informacje o tym, że na Lubelszczyznę dotarli pociągiem nielegalni migranci, a „wojewoda miał wydzwaniać po wójtach i burmistrzach, szukając im miejsc”.
- Czytaj też: Gm. Szczebrzeszyn: Niebezpieczna przejażdżka. Motocyklista trafił do szpitala
- Zamość: Tak wyglądał "ogród" 38-latka. Specjalistyczny sprzęt i dorodne krzaki konopi [ZDJĘCIA]
W jednym z postów można było wyczytać, że w Krasnobrodzie udało się zakwaterować 70 takich osób. Przekaz wzmocniony był m.in. zdjęciem przedstawiającym nielegalnych migrantów, którzy mieli być uwiecznieni na przystanku autobusowym pod granicą z Białorusią…
Postanowiliśmy to sprawdzić.
– Pojawiające się w mediach społecznościowych informacje są nieprawdziwe. Nie ma i nie było żadnej grupy migrantów w Krasnobrodzie – informuje Miłosz Bednarczyk z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
To samo słyszymy w Krasnobrodzie.
– To są informacje wyssane z palca! – mówi Kazimierz Gęśla, sekretarz gminy Krasnobród. – Na naszym terenie nie ma żadnych nielegalnych migrantów. Być może ten fałszywy przekaz pojawił się w związku z zakwaterowaniem na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych grupy obywateli Kolumbii, którzy legalnie przybyli do Polski i legalnie pracują w jednym z tomaszowskich zakładów.
Kolumbijczyków jest ponad 60. W Krasnobrodzie przebywają od około 3 tygodni.
– Nie można na ich temat złego słowa powiedzieć, daj Boże żeby inni zachowywali się tak samo, jak oni – mówi Kazimierz Gęśla. – Można powiedzieć, że kulturowo są nam bliscy, bo większość z nich to katolicy.
Zarówno władze gminne, jak i wojewódzkie apelują o to, by nie stygmatyzować obywateli innych państw, którzy legalnie przebywają i pracują w naszym kraju. Apelują, aby nie przekazywać nieprawdziwych i wzbudzających niepokój w lokalnej społeczności informacji.
W obliczu wysokiego poziomu bezrobocia i ubóstwa, które są powszechnymi problemami w krajach Ameryki Łacińskiej, Kolumbijczycy coraz częściej szukają pracy w Europie. Polska, oferując stabilność zatrudnienia i perspektywę lepszego życia, staje się dla nich atrakcyjnym kierunkiem. Pracując w Polsce, liczą na stabilne i satysfakcjonujące zatrudnienie, ale również na możliwość oszczędzania.
Napisz komentarz
Komentarze