Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:16
Reklama
Reklama

Zamość: Spotkanie z potomkiem Wołyniaków

„Wspomnienia świadków historii i ich rodzin” – pod takim hasłem w Bursie Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbyło się spotkanie z potomkiem Wołyniaków Henrykiem Rusieckim i naszym redakcyjnym kolegą Leszkiem Wójtowiczem, który jest autorem publikacji o tematyce wołyńskiej.
W Bursie Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbyło się spotkanie z potomkiem Wołyniaków Henrykiem Rusieckim i naszym redakcyjnym kolegą Leszkiem Wójtowiczem, który jest autorem publikacji o tematyce wołyńskiej.
W Bursie Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbyło się spotkanie z potomkiem Wołyniaków Henrykiem Rusieckim i naszym redakcyjnym kolegą Leszkiem Wójtowiczem, który jest autorem publikacji o tematyce wołyńskiej.

Do spotkania doszło 6 czerwca z inicjatywy dyrektora bursy przy ul. Szczebrzeskiej Waldemara Leszczyńskiego, a okazja była zbliżająca się rocznica rzezi wołyńskiej, która przypada 11 lipca (tego dnia, w rocznicę Krwawej Niedzieli, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej – przyp. red.).

Spotkanie prowadziła Małgorzata Kitka, nauczyciel-wychowawca Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu. Henryk Rusiecki z Płoskiego przypomniał losy swojej rodziny, która przed wojną mieszkała w Swojczowie w powiecie włodzimierskim na Wołyniu. Jego dziadków, Karolinę i Karola Rusieckich, zamordowali banderowcy, a ojciec Marian Rusiecki z rodziną uciekł przed rzezią do Hrubieszowa. I to właśnie o nieprawdopodobnych wprost przygodach swojego ojca opowiadał zgromadzonej młodzieży pan Henryk. Pracujący na co dzień w „Kronice Tygodnia” Leszek Wójtowicz podzielił się swoimi spostrzeżeniami związanymi ze zbieraniem relacji i wspomnień od ostatnich świadków rzezi i ich rodzin.

Na spotkanie przybyli m.in. Tadeusz Lizut, przewodniczący Komisji Edukacji Kultury i Sportu Rady Miasta Zamość, Zofia Szwal ze Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków na Wołyniu, której rodzina została zamordowana podczas ataku UPA na Orzeszyn, dyrektor Książnicy Zamojskiej Piotr Bartnik i jego zastępca Halina Zielińska, Ewelina Nawrocka z Archiwum państwowego w Zamościu, Alina Kierepka z Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, a także wychowankowie bursy i mieszkańcy miasta. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali pieśń „Wołyń jest tu”, którą skomponowali i nagrali Henryk Rusiecki z synem Stefanem i wnukiem Arno.

Warto dodać, że Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu od lat prowadzi projekty z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej i patriotycznej, których zwieńczeniem są publikacje, w tym m. in. „Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień”, „Zamość – to lubię. Miasto młodych” czy „My, Pierwsza Brygada. Polska droga do niepodległości”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama