Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Tomaszów Lubelski: Ostatnia gmina bez własnego herbu wreszcie będzie go miała

Czego nie udało się dokonać za poprzedniej kadencji rady gminy mimo kilku prób, udało się teraz, po wyborach i zmianie układu sił. I chociaż ten temat wciąż wywołuje gorącą dyskusję, to można go uznać za zamknięty. Bowiem jednym głosem radni przeforsowali uchwałę o nadaniu gminie Tomaszów Lubelski herbu.
Tak wygląda projekt flagi gminy Tomaszów Lubelski.
Tak wygląda projekt flagi gminy Tomaszów Lubelski.

Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski, starała się o herb dla swojej gminy od dawna. 8 lat temu opowiadała, że od kiedy samorząd przystąpił do projektu "Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania", coraz częściej pojawiała się myśl, że herb jest gminie potrzebny.

 – Na materiałach promocyjnych projektu inne gminy mają herb, a nasza moduł promocyjny z wielkimi literami "Gmina Tomaszów Lubelski". To wygląda jak nekrolog. Poza tym herb to element budowania tożsamości społeczeństwa i element promocji gminy – tłumaczyła Marzena Czubaj-Gancarz.

Porównania logotypu do nekrologu pojawiały się potem jeszcze wielokrotnie. Między innymi za każdym razem, gdy wójt próbowała przekonać radnych do tego, by podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, sztandaru, pieczęci, łańcucha Wójta Gminy Tomaszów Lubelski oraz łańcucha Przewodniczącego Rady Gminy Tomaszów Lubelski. Ale większość radnych była nieugięta. Nie podobał im się projekt i - jak mówili - brak konsultacji z radnymi.

Inne gusta

Heraldyk, którego wynajęła gmina, przygotował projekt, w którym głównymi elementami herbu gminy są godło herbu Jelita oraz trzy głazy narzutowe. Autor projektu motywował, że godło herbu Jelita nawiązywało do faktu, że większa część dzisiejszej gminy od przełomu XVI i XVII wieku aż do wybuchu II wojny światowej należała do Ordynacji Zamojskiej. I to Zamoyscy najmocniej zapisali się w historii zarówno miasta Tomaszów Lubelski, jak i gminy wiejskiej.

Z kolei trzy głazy narzutowe na zielonej murawie nawiązywać mają do osobliwości gminy, jaką są głazy narzutowe. Można je zobaczyć w utworzonym w 1962 roku Rezerwacie Piekiełko koło Tomaszowa Lubelskiego. Głazy, a właściwie piaskowce krzemionkowe w liczbie 68 sztuk, stanowią pomniki przyrody. Częściowo ukryte w ziemi, mają nawet do 10 metrów obwodu.  

 – Głazy w herbie umieszczono na zielonej murawie, ponieważ te bloki skalne osadzone są w lesie, częściowo porośnięte są mchami i porostami – uzasadniał heraldyk.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję heraldyczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Ale równie pozytywnego wrażenia nie zrobił na radnych. Szczególnie nie przypadły im do gustu głazy. Większości nie kojarzyły się wystarczająco z Piekiełkiem. W minionej kadencji temat ustanowienia herbu i insygniów władzy dla gminy wracał na sesjach kilkakrotnie. Radni byli nieugięci. Za każdym razem większością głosów na „nie” ustanowienie herbu kończyło się niepowodzeniem.

– Nie robimy tego na rok czy dwa lata. Tylko na wieki. Herb samo przez się powinien coś mówić, a nie że trzeba go tłumaczyć. Dlatego chcemy przedyskutować temat jego kształtu – argumentował swoje stanowisko radny Ryszard Wawrzusiszyn, dodając, że nie chce, żeby potem ktoś wytykał mu głosowanie za herbem, który jest niezrozumiały dla większości mieszkańców.

Ówczesny przewodniczący rady Piotr Babiarz podkreślał, że zarówno on, jak i głosująca przeciwko większość chciałaby, żeby o to, co ma się znaleźć na herbie zapytać mieszkańców i radnych. Były sugestie, żeby zrezygnować z głazów, które niektórym osobom mogą na pierwszy rzut oka przypominać popcorn czy zmięty papier, a nie kojarzyć się z Piekiełkiem, na rzecz symbolicznego przedstawienia Białej Góry.

Jednym głosem

Do zmian w projekcie jednak nie doszło. Uchwała o ustanowieniu herbu wróciła jeszcze na ubiegłorocznej sesji w lutym, ale znów nie przeszła stosunkiem głosów 8 do 7. 

Nadzieja pojawiła się wraz z wyborami samorządowymi w tym roku, bo w nowej radzie układ sił ułożył się inaczej. 8 radnych jest teraz z KWW Marzeny Czubaj-Gancarz, a 7 z KWW PiS. Choć część nazwisk się zmieniła, to jak mogliśmy się przekonać podczas trzeciej sesji nowej rady, temat herbu bez zmian jest „jabłkiem niezgody”.

Przed głosowaniem nad uchwałą o ustanowieniu herbu między wójtem, skarbnikiem i radnym znów wywiązała się nerwowa dyskusja. Znów wójt przekonywała, że projekt był konsultowany, że jest zasadny. A radny Ryszard Wawrzusiszyn bronił swojego dawnego stanowiska w sprawie.

Głosowanie pokazało, że radni dalej są podzieleni: radni z KWW Marzeny Czubaj-Gancarz zagłosowali "za" przyjęciem uchwały, głos "za" oddał też jeden radny z KWW PiS – Grzegorz Piechnik. Ale już trzech radnych z opozycji (Edward Dudziński, Janusz Krawczyk, Paweł Kudełka) wstrzymało się od głosu, radny Wawrzusiszyn był „przeciw”. Nieobecnych było do tego trzech radnych (Piotr Babiarz, Grzegorz Gozdek i Kazimierz Padiasek).Taki wynik sprawił, że tym razem uchwała została podjęta. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tumanologia Urzędnicza I Stopnia !!! 25.07.2024 21:12
Podobno Attaché Białoruski w jednym z pomieszczeń Urzędu będzie przyjmował swoich obywateli ! Flaga Białorusi już jest !!! Może ktoś podać wykształcenie urzędników i radnych ? Żaden Baran się nie kapnął że to Białoruska Reżimowa Flaga ???!!! Nik z Urzędników nie uczył się Historii i Geografii ?!

Marzena 19.06.2024 15:01
Bialoruś i Kamieni Kupa !!!

Prezydęt Łaszcófki 19.06.2024 15:01
Flagą Białorusi jedzie z daleka aż się kartofel Łukaszenka cieszy a putinek mu zazdrości !!! Co za durniów mamy w radzie gminy ??????????!

Podpis 19.06.2024 14:56
Przypomina to flagę Białorusi !!! WSTYD !

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama