Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Idą duże zmiany. Klienci będą chodzić do restauracji… z własnymi kubkami

Już 1 lipca wchodzi w życie nowe prawo Unii Europejskiej związane z tzw. dyrektywą plastikową. Zbliża się kres jednorazowych opakowań w restauracjach.
Już 1 lipca wchodzi w życie nowe prawo Unii Europejskiej związane z tzw. dyrektywą plastikową. Zbliża się kres jednorazowych opakowań w restauracjach.
Już 1 lipca wchodzi w życie nowe prawo Unii Europejskiej związane z tzw. dyrektywą plastikową. Zbliża się kres jednorazowych opakowań w restauracjach.

Autor: Canva

Dyrektywa wymusza na lokalach gastronomicznych oferowanie klientom opakowań wielokrotnego użytku. 

Koniec z plastikiem

To już kolejna zmiana, z którą muszą zmierzyć się właściciele restauracji i kawiarni, po wprowadzeniu niedawno obowiązku pobierania opłaty za opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych.

Jak sygnalizuje portalspożywczy.pl, właściciele lokali mogą pogubić się w tym gąszczu przepisów. 

– Mamy całą masę punktów gastronomicznych, których właściciele dopiero co oswoili się z obowiązkiem pobierania opłat za opakowania, a już od lipca muszą wdrożyć nowe przepisy i oferować klientom możliwość zakupu posiłku lub napoju w opakowaniu wielokrotnego użytku – komentuje Magdalena Dziczek ze Związku Pracodawców EKO-PAK.

Z własnym kubkiem do baru

Niezależnie od tego, czy to się komuś podoba, czy nie, nowe prawo wchodzi w życie już 1 lipca. 

Klienci, idąc do restauracji czy kawiarni, zamiast jednorazowych opakowań będą mogli korzystać np. ze swoich kubków wielokrotnego użytku. 

Jeśli ktoś nie będzie miał kubka czy miski itp., restauracje mają obowiązek zaoferować klientowi możliwość zakupu żywności w opakowaniach podlegających biodegradacji, kompostowaniu lub nadających się do wielokrotnego użytku. 

Będzie jeszcze więcej zmian

Od 2030 roku w życie mają wejść kolejne zakazy, w wyniku których znikną:

  • jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa,
  • małe przyprawy w fast foodach (m.in. ketchup),
  • tzw. zrywki i woreczki,
  • jednorazowe buteleczki na kosmetyki (często używane np. w hotelach).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama