Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 02:02
Reklama
Reklama

Osuchy: Przelali krew w imię wolności Ojczyzny [ZDJĘCIA]

W niedzielę 23 czerwca przy cmentarzu w Osuchach odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 80. rocznicę największej bitwy partyzanckiej. Las wokół którego znajdują się groby poległych skrywa bolesna tajemnicę. Ziemia ta przed osiemdziesięciu laty była miejscem wielkiego czynu zbrojnego i powinna być przestrogą dla żyjących, aby bolesna historia nigdy więcej nie miała miejsca.

Bitwa pod Osuchami jest jedną z najcięższych bitew partyzanckich w Polsce, a cmentarz w Osuchach należy do największych w Europie. Na tym cmentarzu w niedzielne przedpołudnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy bitwy. Uczestniczyli w nich osoby, którzy wciąż pamiętają o tych, którzy oddali życie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Przybyli tam, aby oddać im hołd i złożyć kwiaty przy pomniku na cmentarzu. 

Uroczystości rozpoczęły się od koncertu Chóru Harmonia z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Następnie odprawiona została mszą św. w intencji poległych w bitwie pod Osuchami. Koncelebrował ją ks. biskup Marian Rojek, który wspomniał o bohaterach, partyzantach z 1944 roku. – Oddali oni to co mieli najcenniejsze, to co było najpiękniejsze – życie, po to, aby ojczyzna była wolna. My ten dar otrzymaliśmy za darmo, ale mamy jego konsekwencje, musimy się o niego starać i wkładać cały trud, aby nie zatracić i nie zgubić daru wolnej i niepodległej ojczyzny – mówił. Dodał, że od 80 lat zamordowani i zabici w nierównej walce z hitlerowskim oprawcą nieustannie i niezależnie od politycznej racji stanu, są dla obecnych pokoleń głosem przestrogi i wołania o sprawiedliwość oraz domaganiem się naprawienia krzywd moralnych i materialnych naszych przodów z zamojskiej ojcowizny.  

Wśród gości obecni byli uczestnicy bitwy, przedstawiciele Wojska Polskiego, Senatu i Sejmu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, instytucji i stowarzyszeń kombatanckich i paramilitarnych z Polski południowo-wschodniej, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Lasów Państwowych, młodzieży szkolnej, instytucji życia publicznego i społecznego oraz mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.

Podczas wydarzenia nie zabrakło najważniejszych gości, świadków historii i bohaterów tamtych lat. Obecny był Stanisław Szostak ps. "Trzynastka", który przybył z Bydgoszczy oraz Aniela Terlecka ps. "Mała", która przyjechała z Lęborka. W dowód szacunku i uznania otrzymali kwiaty wręczone przez młodzież. 

Zgromadzonych witał wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – Gromadzi nas pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, poległych w bitwie pod Osuchami, ale i to, aby dać świadectwo żyjącym, że pamiętamy i będziemy pamiętać o ich poświeceniu, wierności wobec ojczyzny – mówił. Przypomniał, że w nocy z 24 na 25 czerwca doszło do heroicznego boju o wydostanie się z okrążenia w trakcie tragicznej i największej w skutkach bitwie partyzanckiej podczas II wojny światowej. Starty pod Osłuchami były ogromne. Poległo, dostało się do niewoli lub zostało rozstrzelanych około 400 żołnierzy. Ostatni akt dramatu miał miejsce 4 lipca w lesie w Rapach, nieopodal Biłgoraja, gdzie rozstrzelano partyzantów. – O ofierze przelanej tu krwi zawsze przypominać będzie cmentarz w Osuchach, największy cmentarz partyzancki w kraju na którym pochowano 253 żołnierzy. Ciała partyzantów zabrali również rodziny i pochowali wśród swoich na wielu cmentarzach Zamojszczyzny. Ich tragiczny los podzieliła także ludność cywilna okolicznych wsi. Wspólnie wstajemy do apelu poległych, aby oddać hołd patriotom, którzy swym czynem i nieugięta wolą walki i najwyższym poświęceniem dali świadectwo umiłowania ojczyzny oraz niezwykłej odwagi w wyplenianiu żołnierskiej przysięgi – mówił. 

Stanisław Kozyra zaznaczył, że Ci którzy już na zawsze pozostali w Osuchach na zawsze pozostaną symbolem wierności ideałom w imię wspólnego dobra oraz nauką patriotyzmu dla wszystkich, którym bliska jest suwerenność Polski. – Weterani jesteście pokoleniem, które oddało swoją młodość, aby stanąć w służbie swojej wolności i niepodległości. Wasze czyny zapisały się złotymi zgłoskami w księdze chwały oręża polskiego, co podkreśla wpisanie tego wydarzenia na tablicy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Z waszej ofiary zrodziła się nasza niepodległość – mówił. Dodał, że ofiara patriotów powinna skłaniać do tego, aby zawsze iść droga pokoju. 

Tego dnia wręczono również nagrody zwycięzcom XXV Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej. W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła Andżelika Smoter ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju; II miejsce –Karolina Dąbrowska uczennica Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku; III miejsce –  Szymon Surmacz ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. W kategorii uczniowie szkoły średniej I miejsce zdobył Marcin Kusz z Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, II miejsce – Paulina Zając uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, a III miejsce – Jakub Furmanek z Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju

Tuż przed złożeniem wieńców na cmentarzu, zebrani wysłuchali apelu poległych. Utwór "Pod Osuchami" zaśpiewała Kaja Peć. Trzykrotna salwa honorowa przypomniała lasom otaczającym cmentarz poległych partyzantów o burzliwych dziejach historii. 

Bitwa pod Osuchami była kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II, w której udział brało ok. 1200 żołnierzy AK i BCh i 30 tys. dobrze uzbrojonych wspieranych przez artylerię i lotnictwo żołnierzy oddziałów niemieckich. Bitwa była niezwykle krwawa i dramatyczna, a straty ogromne. 

Wydarzenie to Patronatem Honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Kronika Tygodnia. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: A może to nie był przypadek że " zgubili " te miny ??? Przypomnijcie sobie jak ci z SKW ( służby kontrwywiadu wojskowego ) pili z ruskimi z fsb pod granicą z Królewcem ! Przypominam że ruskie fsb wysadziło kiedyś mieszkalny blok żeby obwinić Czeczenów i wywołać wojnę ! Może to miało wybuchnąć gdzieś w POlsce ??? Ciekawe co na to NATO ?Data dodania komentarza: 11.01.2025, 12:44Źródło komentarza: Dymisja ważnego generała. Zgubił miny. Znalazły się w magazynie sieci IKEAAutor komentarza: SuwerenTreść komentarza: Ups, czyżby bonus dla parafian za poparcie wyborach?Data dodania komentarza: 11.01.2025, 12:15Źródło komentarza: Trzeszczany: Dotacja na remont przy kościele skłóciła parafię i władze gminyAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Brawo agencie burak. Kolejny gwałt języka polskiego. Szef pisze się przez f. Wiem że dla ruska to żadna różnica ale dla Polaka szef a szew to 2 różne rzeczy.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 12:01Źródło komentarza: Dymisja ważnego generała. Zgubił miny. Znalazły się w magazynie sieci IKEAAutor komentarza: FotopstryczekTreść komentarza: Te rodziny nie mają wstydu i robią sobie jeszcze z nimi zdjęcia ???Data dodania komentarza: 11.01.2025, 10:58Źródło komentarza: 100 nowych policjantów w lubelskim garnizonie Policji. Będą służyć m.in. w Zamościu i Tomaszowie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: :)Treść komentarza: od ładnej policjantki to i mandat przyjemniej dostać :)Data dodania komentarza: 11.01.2025, 09:20Źródło komentarza: 100 nowych policjantów w lubelskim garnizonie Policji. Będą służyć m.in. w Zamościu i Tomaszowie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: wowTreść komentarza: w magazynie IKEA? O dobrze ze nikt nie próbował tego składać :DData dodania komentarza: 11.01.2025, 09:17Źródło komentarza: Dymisja ważnego generała. Zgubił miny. Znalazły się w magazynie sieci IKEA
Reklama