Bitwa pod Osuchami jest jedną z najcięższych bitew partyzanckich w Polsce, a cmentarz w Osuchach należy do największych w Europie. Na tym cmentarzu w niedzielne przedpołudnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy bitwy. Uczestniczyli w nich osoby, którzy wciąż pamiętają o tych, którzy oddali życie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Przybyli tam, aby oddać im hołd i złożyć kwiaty przy pomniku na cmentarzu.
Uroczystości rozpoczęły się od koncertu Chóru Harmonia z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Następnie odprawiona została mszą św. w intencji poległych w bitwie pod Osuchami. Koncelebrował ją ks. biskup Marian Rojek, który wspomniał o bohaterach, partyzantach z 1944 roku. – Oddali oni to co mieli najcenniejsze, to co było najpiękniejsze – życie, po to, aby ojczyzna była wolna. My ten dar otrzymaliśmy za darmo, ale mamy jego konsekwencje, musimy się o niego starać i wkładać cały trud, aby nie zatracić i nie zgubić daru wolnej i niepodległej ojczyzny – mówił. Dodał, że od 80 lat zamordowani i zabici w nierównej walce z hitlerowskim oprawcą nieustannie i niezależnie od politycznej racji stanu, są dla obecnych pokoleń głosem przestrogi i wołania o sprawiedliwość oraz domaganiem się naprawienia krzywd moralnych i materialnych naszych przodów z zamojskiej ojcowizny.
Wśród gości obecni byli uczestnicy bitwy, przedstawiciele Wojska Polskiego, Senatu i Sejmu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, instytucji i stowarzyszeń kombatanckich i paramilitarnych z Polski południowo-wschodniej, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Lasów Państwowych, młodzieży szkolnej, instytucji życia publicznego i społecznego oraz mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.
Podczas wydarzenia nie zabrakło najważniejszych gości, świadków historii i bohaterów tamtych lat. Obecny był Stanisław Szostak ps. "Trzynastka", który przybył z Bydgoszczy oraz Aniela Terlecka ps. "Mała", która przyjechała z Lęborka. W dowód szacunku i uznania otrzymali kwiaty wręczone przez młodzież.
Zgromadzonych witał wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – Gromadzi nas pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, poległych w bitwie pod Osuchami, ale i to, aby dać świadectwo żyjącym, że pamiętamy i będziemy pamiętać o ich poświeceniu, wierności wobec ojczyzny – mówił. Przypomniał, że w nocy z 24 na 25 czerwca doszło do heroicznego boju o wydostanie się z okrążenia w trakcie tragicznej i największej w skutkach bitwie partyzanckiej podczas II wojny światowej. Starty pod Osłuchami były ogromne. Poległo, dostało się do niewoli lub zostało rozstrzelanych około 400 żołnierzy. Ostatni akt dramatu miał miejsce 4 lipca w lesie w Rapach, nieopodal Biłgoraja, gdzie rozstrzelano partyzantów. – O ofierze przelanej tu krwi zawsze przypominać będzie cmentarz w Osuchach, największy cmentarz partyzancki w kraju na którym pochowano 253 żołnierzy. Ciała partyzantów zabrali również rodziny i pochowali wśród swoich na wielu cmentarzach Zamojszczyzny. Ich tragiczny los podzieliła także ludność cywilna okolicznych wsi. Wspólnie wstajemy do apelu poległych, aby oddać hołd patriotom, którzy swym czynem i nieugięta wolą walki i najwyższym poświęceniem dali świadectwo umiłowania ojczyzny oraz niezwykłej odwagi w wyplenianiu żołnierskiej przysięgi – mówił.
Stanisław Kozyra zaznaczył, że Ci którzy już na zawsze pozostali w Osuchach na zawsze pozostaną symbolem wierności ideałom w imię wspólnego dobra oraz nauką patriotyzmu dla wszystkich, którym bliska jest suwerenność Polski. – Weterani jesteście pokoleniem, które oddało swoją młodość, aby stanąć w służbie swojej wolności i niepodległości. Wasze czyny zapisały się złotymi zgłoskami w księdze chwały oręża polskiego, co podkreśla wpisanie tego wydarzenia na tablicy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Z waszej ofiary zrodziła się nasza niepodległość – mówił. Dodał, że ofiara patriotów powinna skłaniać do tego, aby zawsze iść droga pokoju.
Tego dnia wręczono również nagrody zwycięzcom XXV Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej. W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła Andżelika Smoter ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju; II miejsce –Karolina Dąbrowska uczennica Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku; III miejsce – Szymon Surmacz ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. W kategorii uczniowie szkoły średniej I miejsce zdobył Marcin Kusz z Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, II miejsce – Paulina Zając uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, a III miejsce – Jakub Furmanek z Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju
Tuż przed złożeniem wieńców na cmentarzu, zebrani wysłuchali apelu poległych. Utwór "Pod Osuchami" zaśpiewała Kaja Peć. Trzykrotna salwa honorowa przypomniała lasom otaczającym cmentarz poległych partyzantów o burzliwych dziejach historii.
Bitwa pod Osuchami była kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II, w której udział brało ok. 1200 żołnierzy AK i BCh i 30 tys. dobrze uzbrojonych wspieranych przez artylerię i lotnictwo żołnierzy oddziałów niemieckich. Bitwa była niezwykle krwawa i dramatyczna, a straty ogromne.
Wydarzenie to Patronatem Honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Kronika Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze