>>> Stanowcze NIE radnych wojewódzkich. Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwia się wykreśleniu powiatów biłgorajskiego i zamojskiego oraz miasta Zamość z rządowego programu rozwoju obszarów przygranicznych.
>>> "Drugi raz zabili mi syna". "Czuje się tak, jakby drugi raz zabili mi syna" – tymi słowami Iwona Kasprzak, matka zamordowanego Eryka Romanowskiego komentuje wyrok Sądu Okręgowego w Zamościu. Jego decyzją, Daniel G. został skazany na 12 lat więzienia, ale nie za zabójstwo, jak chciała prokuratura, ale za pobicie i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, które skutkowały śmiercią poszkodowanego. Pozostali oskarżeni mają trafić do zakładów poprawczych. Ale wykonanie kary zawieszono na 2 lata tytułem próby.
>>> Masturbacja na żywo. Co roku ściągają tu tłumy głodnych dobrej muzyki fanów. W dniach 28-29 czerwca w Żelebsku k. Biłgoraja odbędzie się już po raz 15. punkowa impreza Ultra Chaos Piknik. Zagrają m.in. kultowy Dezerter oraz reaktywowana po 30 latach tomaszowska Masturbacja.
>>> Przelali krew za wolność Ojczyzny. W niedzielę 23 czerwca przy cmentarzu w Osuchach odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 80. rocznicę największej bitwy partyzanckiej. Las, wokół którego znajdują się groby poległych skrywa bolesna tajemnicę. Ziemia ta przed osiemdziesięciu laty była miejscem wielkiego czynu zbrojnego i powinna być przestrogą dla żyjących, aby bolesna historia nigdy więcej nie miała miejsca.
>>> Zamość w 2060 roku będzie 35-tysięcznym miastem. Rozpiętość między liczbą urodzeń a zgonów powiększa się z roku na rok. Młodzi ludzie wyjeżdżają na studia i już nie wracają, bo w większych miastach łatwiej o dobrze płatną pracę, a w Zamościu o jakąkolwiek trudno. Miasto cały czas gubi mieszkańców. W 2035 r. Zamość będzie miał 50 tys. mieszkańców, natomiast w 2060 r. ich liczba stopnieje do 35 tys.
>>> Dyrektorzy przechodzą na emeryturę. Zakończył się rok szkolny, a wraz z nim dobiegła końca pewna epoka. Trzech dyrektorów szkół z terenu gminy Biłgoraj przechodzi na emeryturę. Z tej okazji odbyły się uroczystości, podczas których dziękowano im za wieloletnią pracę. Ich poświęcenie, trud i wysiłek zostawiony w szkolnych murach będzie procentował jeszcze przez długie lata.
>>> Rozwój czy wykluczenie komunikacyjne? Wciąż nie ma jasnej deklaracji co do przyszłości połączenia PKP Intercity na trasie Hrubieszów - Wrocław. Władze kolejowej spółki do tej pory nie przekazały konkretnej informacji. A ministerstwo infrastruktury wciąż nie udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie. Tymczasem likwidacji takiego połączenia sprzeciwiają się kolejne samorządy.
>>> O doktorze, co pisał dziennik. Dziennik z lat okupacji Zamojszczyzny doktora Zygmunta Klukowskiego został wpisany na Polską Listę Krajową Programu Pamięć Świata UNESCO. Jego autor był nietuzinkową postacią, zasłużoną nie tylko dla Szczebrzeszyna, gdzie spędził większą część swojego życia, ale dla całego regionu.
>>> Zasłużyli się dla gminy. Po raz trzeci burmistrz Marek Łuszczyński wręczył odznaczenia Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska. W ten sposób uhonorował osoby i instytucje, które wykazały się dużym wkładem w promocję i rozwój społeczności lokalnej.
>>>Wyczekiwane muzyczne powroty. W ostatnich latach w gminie Łaszczów nie było żadnego śpiewaczego zespołu ludowego. Kiedyś działały, ale jak twierdzą miejscowi, później „nie było sprzyjających okoliczności”. Smutno tak jednak bez śpiewania. Gdy nastał nowy burmistrz, a ośrodkiem kultury zaczął kierować nowy dyrektor, i chęci się znalazły, zespoły zaczęły powstawać jeden po drugim. Aktualnie działają trzy, a do tego jak za starych dobrych czasów wróciła orkiestra dęta.
>>> Duże piwo dla Huczwy. Huczwa Tyszowce wygrała baraże o awans do IV ligi, ale jeszcze nie zadecydowała, czy w kolejnym sezonie zagra w wyższej klasie rozgrywkowej, czy pozostanie w „okręgówce”. – Chcielibyśmy zagrać w IV lidze, ale nie jesteśmy w stanie sfinansować tej piłkarskiej przygody z własnych kieszeni. Wszystko będzie zależało od władz miasta – tłumaczy Tomasz Walentyn, prezes i piłkarz Huczwy.
>>> Misja została przerwana. W rundzie wiosennej Łada 1945 Biłgoraj punktowała trochę lepiej niż w pierwszej części rozgrywek. W efekcie zakończyła czwartoligowe zmagania na czwartym miejscu, ze stratą dziesięciu punktów do trzeciej Stali Kraśnik i aż osiemnastu do najlepszego w stawce Lewartu Lubartów. Misja trenera Pawła Babiarza, który miał w przeciągu dwóch, trzech lat wprowadzić Ładę do III ligi, została jednak przerwana.
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze