Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:24
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Burmistrz wręczył odznaczenia Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska

Po raz trzeci burmistrz Marek Łuszczyński wręczył odznaczenia Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska. W ten sposób uhonorował osoby i instytucje, które wykazały się dużym wkładem w promocję i rozwój społeczności lokalnej.
Zasłużeni dla Gminy Lubycza Królewska odebrali odznaczenia 15 czerwca, podczas uroczystej sesji rady miejskiej.
Zasłużeni dla Gminy Lubycza Królewska odebrali odznaczenia 15 czerwca, podczas uroczystej sesji rady miejskiej.

Odznaczenia wręczone zostały 15 czerwca, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej z okazji 602. rocznicy pierwszej wzmianki o Lubyczy Królewskiej. Tak jak w latach poprzednich przyznano je w kilku kategoriach, ale tym razem nie nadano tytułu Honorowy Obywatel Lubyczy.

W kategorii samorząd do grona zasłużonych osób dołączyły Anna Krzyszycha – wieloletnia nauczycielka i wicedyrektor w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej, również sekretarz gminy w latach 2007-2008 i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej kadencji 2018-2024, aktywny samorządowiec i działacz społeczny oraz Bożena Och – aktywna działaczka społeczna i samorządowa, od 1995 roku nieprzerwanie sołtys sołectwa Nowosiółki Kardynalskie.

ZALVIS Mieczysław Zazula oraz Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowo-Usługowe AFARBUS Zbigniew Przybysz otrzymały odznaczenie w kategorii firma za promowanie i wspieranie gminy.

Za pisanie historii

Za działalność kulturalną odznaczenie przyznano portalowi Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska – jego autorom Zdzisławowi Pizunowi, Ryszardowi Gawrysiowi, Anecie Siemieńskiej, a także Marii Bielak.

Portal Historia Regionu 10 lat temu założyli pochodzący z Siedlisk Ryszard Gawryś, (obecnie mieszkający w Belgii regionalista i kolekcjoner) i Zdzisław Pizun, historyk z Lubyczy Królewskiej. Później dołączyła do nich Aneta Siemieńska – historyk z Rudy Żurawieckiej.

 – Do najważniejszych osiągnięć tego zespołu należy zaliczyć: organizację w latach 2018-2023 pięciu Pikników Regionalnych w Siedliskach oraz opracowanie trzech zbiorowych publikacji regionalnych pod wspólnym podtytułem „Szkice historyczne i literackie”: „Od Zamościa po Lwów” (2020), „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” (2021) i „Od Narola po Bełz” (2022). Aby sprawniej funkcjonować w regionie, w 2022 r. członkowie redakcji „Historia Regionu” założyli stowarzyszenie – Towarzystwo Regionalne „Siemowit” z siedzibą w Rudzie Żurawieckiej. Redakcja w 2022 r. z okazji jubileuszu 600-lecia Lubyczy Królewskiej przygotowała publikację „Rocznik Lubycki”, którego kontynuacją od 2023 r. jest opracowywane przez te same osoby czasopismo „Nowy Rocznik Lubycki”. W składzie zespołu redakcyjnego „Historia Regionu” z czasem znaleźli się również regionaliści: Mariusz Skorniewski z Ulhówka i Hubert Mróz z Lublina – mówi Mariusz Lewko, przewodniczący Rady Miejskiej w Lubyczy.

Przedstawia też Marię Bielak.

 – Pani Maria jest nauczycielką w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Andrzeja Cwojdzińskiego w Tomaszowie Lubelskim. Znakomicie śpiewa i gra na instrumentach. Od ponad 20 lat prowadzi zespoły muzyczne w gminie Lubycza Królewska, dziecięce i młodzieżowe: Lubyckie Jutrzenki, Vivo, Wokalne Trio oraz chór nauczycielki Rapsodia i zespół wokalny Kresowiacy – wylicza M. Lewko.

Za sportowe emocje

Za działalność sportową na rzecz gminy Lubycza odznaczenie dostało trzech sportowców.

Janusz Nazarowicz – rodowity lubyczanin, piłkarz i trener sportowy związany od wczesnej młodości z klubem GLKS Granica Lubycza Królewska. W latach 1998-1999 był trenerem grupy trampkarzy. Karierę seniorską rozpoczął w Granicy w 1989 roku. Grał zwykle na pozycji pomocnika.

Wacław Koszel – trener lekkoatletyki, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej i nieistniejącym już Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej. Szachista. Kilkukrotny Mistrz Polski Nauczycieli, a także wychowawca wielu świetnych lekkoatletów, szczególnie biegaczy. Trener narciarstwa biegowego.

Daniel Bzowski – rodowity lubyczanin, siedmiokrotny mistrz Polski juniorów na różnych dystansach biegowych. Czterokrotny mistrz świata w biegach lekarzy. Obecnie jest neurochirurgiem w szpitalu w Radzyniu Podlaskim.

Za bycie "wizytówką"

W tym roku w kategorii działalność społeczna zostali uhonorowani: Koło Gospodyń Wiejskich „Lubczyk”, które w tym roku obchodziło jubileusz 10-lecia powstania, i Mirosław Rosół – społecznik, inicjator wielu działań kulturalnych i sportowych, wieloletni strażak ochotnik, prezes OSP w Machnowie Nowym.

Wyróżnienie otrzymała też Agroturystyka Syrtow Zatyle za promowanie turystycznych walorów gminy swoja działalnością.

Pośmiertnie za zasługi w działalność na rzecz społeczności lokalnej tytułem Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska uhonorowani zostali: Józef Wójtowicz i Marian Pliżga.

PRZECZYTAJ: Dni Lubyczy Królewskiej

Józef Wójtowicz był założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu ludowego Pogranicze. Występował z tym zespołem i zdobywał nagrody na festiwalach i przeglądach pieśni ludowych. W 2006 roku był także wśród założycieli orkiestry strażackiej (obecnie Kapeli Lubyckiej).

Natomiast Marian Pliżga był absolwentem SGGW w Warszawie, członkiem zespołu „Promni” SGGW, nauczycielem, choreografem i kierownikiem Ludowego Zespołu Artystycznego „Lubyczanie” (od 1984 roku) działającego przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej.

 – Pod jego kierunkiem zespół wziął udział w wielu koncertach i wyjazdach min występował podczas dożynek prezydenckich w Spale w 2000 roku. Koncertował w Norwegii, Francji i Belgii, promując zawsze polską kulturę ludową i naszą gminę – mówi przewodniczący Rady Miejskiej.

Nagrodę dla Wójtowicza odebrała jego córka – Barbara Jamborko. A przyznaną Pliżdże – synowie Radosław i Rafał Pliżga.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama