Odznaczenia wręczone zostały 15 czerwca, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej z okazji 602. rocznicy pierwszej wzmianki o Lubyczy Królewskiej. Tak jak w latach poprzednich przyznano je w kilku kategoriach, ale tym razem nie nadano tytułu Honorowy Obywatel Lubyczy.
W kategorii samorząd do grona zasłużonych osób dołączyły Anna Krzyszycha – wieloletnia nauczycielka i wicedyrektor w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej, również sekretarz gminy w latach 2007-2008 i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej kadencji 2018-2024, aktywny samorządowiec i działacz społeczny oraz Bożena Och – aktywna działaczka społeczna i samorządowa, od 1995 roku nieprzerwanie sołtys sołectwa Nowosiółki Kardynalskie.
ZALVIS Mieczysław Zazula oraz Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowo-Usługowe AFARBUS Zbigniew Przybysz otrzymały odznaczenie w kategorii firma za promowanie i wspieranie gminy.
Za pisanie historii
Za działalność kulturalną odznaczenie przyznano portalowi Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska – jego autorom Zdzisławowi Pizunowi, Ryszardowi Gawrysiowi, Anecie Siemieńskiej, a także Marii Bielak.
Portal Historia Regionu 10 lat temu założyli pochodzący z Siedlisk Ryszard Gawryś, (obecnie mieszkający w Belgii regionalista i kolekcjoner) i Zdzisław Pizun, historyk z Lubyczy Królewskiej. Później dołączyła do nich Aneta Siemieńska – historyk z Rudy Żurawieckiej.
– Do najważniejszych osiągnięć tego zespołu należy zaliczyć: organizację w latach 2018-2023 pięciu Pikników Regionalnych w Siedliskach oraz opracowanie trzech zbiorowych publikacji regionalnych pod wspólnym podtytułem „Szkice historyczne i literackie”: „Od Zamościa po Lwów” (2020), „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” (2021) i „Od Narola po Bełz” (2022). Aby sprawniej funkcjonować w regionie, w 2022 r. członkowie redakcji „Historia Regionu” założyli stowarzyszenie – Towarzystwo Regionalne „Siemowit” z siedzibą w Rudzie Żurawieckiej. Redakcja w 2022 r. z okazji jubileuszu 600-lecia Lubyczy Królewskiej przygotowała publikację „Rocznik Lubycki”, którego kontynuacją od 2023 r. jest opracowywane przez te same osoby czasopismo „Nowy Rocznik Lubycki”. W składzie zespołu redakcyjnego „Historia Regionu” z czasem znaleźli się również regionaliści: Mariusz Skorniewski z Ulhówka i Hubert Mróz z Lublina – mówi Mariusz Lewko, przewodniczący Rady Miejskiej w Lubyczy.
Przedstawia też Marię Bielak.
– Pani Maria jest nauczycielką w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Andrzeja Cwojdzińskiego w Tomaszowie Lubelskim. Znakomicie śpiewa i gra na instrumentach. Od ponad 20 lat prowadzi zespoły muzyczne w gminie Lubycza Królewska, dziecięce i młodzieżowe: Lubyckie Jutrzenki, Vivo, Wokalne Trio oraz chór nauczycielki Rapsodia i zespół wokalny Kresowiacy – wylicza M. Lewko.
Za sportowe emocje
Za działalność sportową na rzecz gminy Lubycza odznaczenie dostało trzech sportowców.
Janusz Nazarowicz – rodowity lubyczanin, piłkarz i trener sportowy związany od wczesnej młodości z klubem GLKS Granica Lubycza Królewska. W latach 1998-1999 był trenerem grupy trampkarzy. Karierę seniorską rozpoczął w Granicy w 1989 roku. Grał zwykle na pozycji pomocnika.
Wacław Koszel – trener lekkoatletyki, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej i nieistniejącym już Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej. Szachista. Kilkukrotny Mistrz Polski Nauczycieli, a także wychowawca wielu świetnych lekkoatletów, szczególnie biegaczy. Trener narciarstwa biegowego.
Daniel Bzowski – rodowity lubyczanin, siedmiokrotny mistrz Polski juniorów na różnych dystansach biegowych. Czterokrotny mistrz świata w biegach lekarzy. Obecnie jest neurochirurgiem w szpitalu w Radzyniu Podlaskim.
Za bycie "wizytówką"
W tym roku w kategorii działalność społeczna zostali uhonorowani: Koło Gospodyń Wiejskich „Lubczyk”, które w tym roku obchodziło jubileusz 10-lecia powstania, i Mirosław Rosół – społecznik, inicjator wielu działań kulturalnych i sportowych, wieloletni strażak ochotnik, prezes OSP w Machnowie Nowym.
Wyróżnienie otrzymała też Agroturystyka Syrtow Zatyle za promowanie turystycznych walorów gminy swoja działalnością.
Pośmiertnie za zasługi w działalność na rzecz społeczności lokalnej tytułem Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska uhonorowani zostali: Józef Wójtowicz i Marian Pliżga.
PRZECZYTAJ: Dni Lubyczy Królewskiej
Józef Wójtowicz był założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu ludowego Pogranicze. Występował z tym zespołem i zdobywał nagrody na festiwalach i przeglądach pieśni ludowych. W 2006 roku był także wśród założycieli orkiestry strażackiej (obecnie Kapeli Lubyckiej).
Natomiast Marian Pliżga był absolwentem SGGW w Warszawie, członkiem zespołu „Promni” SGGW, nauczycielem, choreografem i kierownikiem Ludowego Zespołu Artystycznego „Lubyczanie” (od 1984 roku) działającego przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej.
– Pod jego kierunkiem zespół wziął udział w wielu koncertach i wyjazdach min występował podczas dożynek prezydenckich w Spale w 2000 roku. Koncertował w Norwegii, Francji i Belgii, promując zawsze polską kulturę ludową i naszą gminę – mówi przewodniczący Rady Miejskiej.
Nagrodę dla Wójtowicza odebrała jego córka – Barbara Jamborko. A przyznaną Pliżdże – synowie Radosław i Rafał Pliżga.
Napisz komentarz
Komentarze