Nad sprawą nielegalnego obrotu fentanylem przez kilka ostatnich miesięcy pracowali mazowieccy policjanci. Pod koniec maja w Żurominie zatrzymano dwóch mężczyzn, przy których natrafiono na kilkadziesiąt plastrów z fentanylem. Obydwaj mieszkańcy tego miasta zostali aresztowani.
Antyterroryści pod Hrubieszowem
25 czerwca mazowieccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Lublinie i Gdańsku weszli do mieszkań i budynków w Żurominie, Puławach i w jednej z miejscowości w powiecie hrubieszowskim. Zatrzymano 4 osoby: 55-latka z Żuromina, 36-latkę z Żuromina, 52-latka z Puław i 53-latkę z powiatu hrubieszowskiego.
Czynności wykonano także u innej mieszkanki Żuromina, która została przesłuchana w charakterze świadka. Policjanci przeszukali także pojazdy i pomieszczenia gospodarcze. W mieszkaniu 53-latki z powiatu hrubieszowskiego policja natrafiła na ponad 330 szt. różnej wielkości plastrów przeciwbólowych zawierających fentanyl. Ze wstępnych ustaleń wynika, że z tych plastrów można było uzyskać ponad 4,7 tys. porcji odurzającego opioidu. Wszystkie czynności wykonywane były pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie. Policja wstępnie ustaliła, że zatrzymane osoby wypracowały system współpracy i czerpały korzyści z nielegalnej sprzedaży fentanylu.
- Przeczytaj też: Adamów: 47-latka odpowie za spowodowanie kolizji drogowej
Zatrzymana pod koniec czerwca mieszkanka powiatu hrubieszowskiego nie trafiła za kraty aresztu śledczego.
– Ze względu na zły stan zdrowia zatrzymanej zastosowano wobec niej wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzana złożyła obszerne wyjaśnienia. Zostaną one poddane wnikliwej analizie. Na razie tylko tyle mogę powiedzieć w tej sprawie – poinformował nas Marcin Bagiński, szef Prokuratury Rejonowej w Mławie.
Lek o działaniu narkotycznym
Fentanyl należy do grupy opioidowych leków przeciwbólowych. Podaje się go wyłącznie przy zwalczaniu bólu nowotworowego u pacjentów paliatywnych oraz w intensywnej terapii do wprowadzania pacjentów w ciężkim stanie w tzw. śpiączkę farmakologiczną. Od fentanylu można się uzależnić się już po kilku dniach zażywania, a po kilkudziesięciu uzależnienie jest głębokie. Wyjście z niego jest niezwykle trudne – przestrzegają toksykolodzy.
W lecznictwie zamkniętym fentanyl stosowany jest w formie ampułek, a w lecznictwie otwartym – w postaci plastrów lub sprejów do nosa. Sprzedaż leków zawierających fentanyl jest ściśle ewidencjonowana i podlega rygorystycznej kontroli. Oprócz działania przeciwbólowego fentanyl ma również bardzo silne działanie narkotyczne.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie odnotowuje miesięcznie do kilkunastu przypadków zatruć fentanylem – narkotycznym środkiem przeciwbólowym, a także jego substytutami.
Napisz komentarz
Komentarze