Sesja absolutoryjna jest jedną z najważniejszych w roku. Radni Zamościa spotkali się na niej 24 czerwca. Dużo czasu zajęła debata nad „Raportem o stanie miasta za 2023 rok”, który miał być podstawą do głosowania nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania. Dominowały w niej przede kwestie finansowania kultury z naciskiem na Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego i Zamojską Akademię Kultury, budowy przy zbiegu ul. Wyszyńskiego i Legionów biurowca klasy A w ramach programu Fabryka, a także – jak to określiła radna Agnieszka Klimczuk (Koalicja Obywatelska) – o „sypiących” się inwestycjach na czele z niedawno oddanymi do użytku – po przebudowie i budowie – ulicami Łukasińskiego i Altanową.
Przeczytaj też: Odkryj uroki Zamościa: tematyczne podróże w sercu Lubelszczyzny
Czas na głosowanie
Po zakończeniu blisko dwugodzinnej dyskusji, radni mieli zdecydować, czy prezydentowi Zamościa należy się wotum zaufania za jego pracę w zeszłym roku. Wówczas miastem rządził Andrzej Wnuk i to on w całości zrealizował budżet. – Większość z nas startowała do rady po to, żeby zmienić miasto i jego zarządzanie – powiedział radny Grzegorz Podgórski (KWW Rafała Zwolaka). – Jest wiele zastrzeżeń, ale ze względu na dziwną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, zostawmy to i nie roztrząsajmy. Idźmy do przodu.
Za udzieleniem prezydentowi wotum zaufania zagłosowało 21 radnych. Od głosu wstrzymali się Janusz Kupczyk (KO) i Wiesław Nowakowski (KWW Rafała Zwolaka).
Centralne Pokazy Lotnicze - Zamość 2024. Zobacz niesamowite zdjęcia!
Zanim radni przeszli do głosowania w sprawie absolutorium, musieli podjąć uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem prezydenta z wykonania budżetu. – Ja osobiście negatywnie oceniam celowość wydatków i gospodarność poprzedniego prezydenta – podkreślił radny Podgórski. – Cyferki się zgadzają, ale jego działalność oraz wykonanie budżetu oceniam bardzo źle. Z tego powodu będę głosował przeciwko.
Za było 16 radnych, przeciw 5 (Grzegorz Podgórski, Jolanta Fugiel, Dariusz Kierzek i Agata Rzeźnik z KWW Rafała Zwolaka oraz Janusz Kupczyk), a 2 się wstrzymało (Wiesław Nowakowski i Katarzyna Szargało-Szkałuba z KWW Rafała Zwolaka)
Kolejne było głosowanie nad udzieleniem prezydentowi absolutorium. Za było 21 radnych, przeciw 1 (Wiesław Nowakowski), a 1 wstrzymał się od głosu (Janusz Kupczyk).
Zarówno w kwestii zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jak i w sprawie absolutorium za wykonanie budżetu pozytywnie wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.
Prezydent dziękuje
– To ewenement, bo budżet jest poprzedniego prezydenta, a absolutorium jest dla mnie, ale dziękuję za nie – podsumował Rafał Zwolak, który sprawuje urząd prezydenta Zamościa od 6 maja.
Podobnie było z Andrzejem Wnukiem, kiedy wygrał wybory Marcinem Zamoyskim. Różnica polega na tym, że Wnuk zaczął rządzić miastem jesienią, a Zwolak – z uwagi na wydłużoną o pół roku kadencję – na wiosnę. W podobnej sytuacji znaleźli się wszyscy inni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którym udało się w ostatnich wyborach samorządowych pokonać dotychczasowych włodarzy gmin i miast.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku ówczesny prezydent Zamościa również otrzymał wotum zaufania i absolutorium.
Napisz komentarz
Komentarze