Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:04
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Krzesimir Dębski w Alei Sław w Zamościu

Ten wybitny i uznany niemal na całym świecie kompozytor, dyrygent i skrzypek od 5 lipca ma swoją tablicę z brązu w Alei Sław na ul. Grodzkiej w Zamościu. Tablica poświęcona Krzesimirowi Dębskiemu znalazła się w doborowym towarzystwie kilkunastu innych, dedykowanych osobom ważnym dla świata nie tylko rodzimej kultury, nauki oraz znamienitym postaciom związanym z Zamościem i regionem.
Krzesimir Dębski w Alei Sław w Zamościu
Tablica poświęcana Krzesimirowi Dębskiemu znalazła się w doborowym towarzystwie kilkunastu innych, dedykowanych osobom ważnym dla świata rodzimej kultury, nauki oraz znamienitym postaciom związanym z Zamościem i regionem.

Autor: Fot. Mariusz Parol

Uroczystą galę w Alei Sław rozpoczęto odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej Krzesimirowi Dębskiemu, kompozytorowi muzyki współczesnej, teatralnej, filmowej i baletowej, a także skrzypkowi jazzowemu i dyrygentowi oraz liderowi jazzowego zespołu "String Connection". Galę w Alei Sław przy ul. Grodzkiej poprowadziła jej pomysłodawczyni Teresa Madej, a pamiątkową tablicę wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Czytaj też: Zamość: Chciała wynająć mieszkanie w Hiszpanii. Została oszukana

Laureat setek nagród

– Nie ma takich obszarów w muzyce, w których Krzesimir Dębski nie zaprezentowałby swojego talentu. Jest kompozytorem ponad 100 utworów symfonicznych i kameralnych, a także skomponował przeszło 100 piosenek. Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami. Na swoim koncie ma również koncerty z wieloma orkiestrami świata. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów. Jest laureatem setek nagród przyznanych mu podczas festiwali muzyki rozrywkowej, filmowej, jazzowej oraz współczesnej. W 2000 r. został nagrodzony Fryderykiem jako kompozytor roku. Akademia Filmowa nagrodziła go za muzykę do filmu "Ogniem i mieczem", nagrodzono go również za muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy". Obecnie pan profesor doktor habilitowany Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji aranżacji na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu –  wyliczała podczas gali Teresa Madej.

Krzesimir Dębski: Zamość jest dla mnie bardzo ważnym miastem

Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Jana Sobiepana Zamoyskiego wystrzeliła armatnią salwę na cześć głównego bohatera gali. Otwarto wystawę “Zamojskie spotkania z Krzesimirem Dębskim”. A z koncertem “Śpiewajmy Pamięć” wystąpili Magdalena Stopa, Agaty Baraniak, Andrzej Fila, Arkadiusz Rozmus, Bartłomiej Baraniak i Paweł Gitner. Gali towarzyszył plener malarski “Portret (z) Alei Sław” z udziałem uczniów Fundacji “Sztukateria Idealna”.

– Zamość jest dla mnie bardzo, bardzo ważnym miastem. Tutaj się spotkali moi rodzice – mówił podczas uroczystości Krzesimir Dębski. – Oni odnaleźli się po wojnie. Na Nowym Mieście były takie tablice zrobione z desek. Na nich ludzie szukający swoich bliskich przypinali wiadomości dla tych, których chcieli odnaleźć po wojennej zawierusze. Nie było przecież telefonów. I właśnie na tych tablicach mój ojciec znalazł kartkę od mojej mamy. Było podane, że jest gdzieś jest w Zamościu. Przez 3 tygodnie chodził i jej szukał. Niesamowite rzeczy się działy w Zamościu, ale ludzie odnajdywali się. No i jestem na świecie – Krzesimir Dębski opowiedział publiczności fragment swojej rodzinnej historii.

Przeczytaj: Jubileusz domu kultury w Krasnobrodzie. To już 50 lat!

Rodzina Krzesimira Dębskiego pochodzi z drobnej szlachty. Jego dziadek urodził się w Kołomyi. W czasie I wojny światowej pracował jako lekarz i wtedy poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin. Po zakończeniu wojny zamieszkali we Lwowie. A kilka lat przed II wojna światową rodzina przeprowadziła się do Kisielina na Wołyniu. Podczas II wojny światowej, rodzice Krzesimira Dębskiego zaręczyli się w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem ukraińskich nacjonalistów. Jego rodzina przetrwała dzięki pomocy zaprzyjaźnionych Ukraińców. Ale dziadkowie Krzesimira zostali zamordowani przez UPA. Ojciec Krzesimira był pianistą. Z przyszłą żoną Aniela spotkali się po wojnie w Zamościu, wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha.

Galę w Alei Sław oraz towarzyszące jej uroczystości oraz koncerty honorowym patronatem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Zamościa Rafał Zwolak oraz   starosta zamojski Stanisław Grześko.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xyz 08.07.2024 07:34
A co ten Pan zrobił dla Zamościa, że trzeba mu stawiać tablice w alei sław? Rozumiem Paszt, ale ten Pan? Nie rozumiem tego fenomenu...

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama