Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:46
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Krzesimir Dębski w Alei Sław w Zamościu

Ten wybitny i uznany niemal na całym świecie kompozytor, dyrygent i skrzypek od 5 lipca ma swoją tablicę z brązu w Alei Sław na ul. Grodzkiej w Zamościu. Tablica poświęcona Krzesimirowi Dębskiemu znalazła się w doborowym towarzystwie kilkunastu innych, dedykowanych osobom ważnym dla świata nie tylko rodzimej kultury, nauki oraz znamienitym postaciom związanym z Zamościem i regionem.
Tablica poświęcana Krzesimirowi Dębskiemu znalazła się w doborowym towarzystwie kilkunastu innych, dedykowanych osobom ważnym dla świata rodzimej kultury, nauki oraz znamienitym postaciom związanym z Zamościem i regionem.

Autor: Fot. Mariusz Parol

Uroczystą galę w Alei Sław rozpoczęto odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej Krzesimirowi Dębskiemu, kompozytorowi muzyki współczesnej, teatralnej, filmowej i baletowej, a także skrzypkowi jazzowemu i dyrygentowi oraz liderowi jazzowego zespołu "String Connection". Galę w Alei Sław przy ul. Grodzkiej poprowadziła jej pomysłodawczyni Teresa Madej, a pamiątkową tablicę wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Czytaj też: Zamość: Chciała wynająć mieszkanie w Hiszpanii. Została oszukana

Laureat setek nagród

– Nie ma takich obszarów w muzyce, w których Krzesimir Dębski nie zaprezentowałby swojego talentu. Jest kompozytorem ponad 100 utworów symfonicznych i kameralnych, a także skomponował przeszło 100 piosenek. Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami. Na swoim koncie ma również koncerty z wieloma orkiestrami świata. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów. Jest laureatem setek nagród przyznanych mu podczas festiwali muzyki rozrywkowej, filmowej, jazzowej oraz współczesnej. W 2000 r. został nagrodzony Fryderykiem jako kompozytor roku. Akademia Filmowa nagrodziła go za muzykę do filmu "Ogniem i mieczem", nagrodzono go również za muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy". Obecnie pan profesor doktor habilitowany Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji aranżacji na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu –  wyliczała podczas gali Teresa Madej.

Krzesimir Dębski: Zamość jest dla mnie bardzo ważnym miastem

Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Jana Sobiepana Zamoyskiego wystrzeliła armatnią salwę na cześć głównego bohatera gali. Otwarto wystawę “Zamojskie spotkania z Krzesimirem Dębskim”. A z koncertem “Śpiewajmy Pamięć” wystąpili Magdalena Stopa, Agaty Baraniak, Andrzej Fila, Arkadiusz Rozmus, Bartłomiej Baraniak i Paweł Gitner. Gali towarzyszył plener malarski “Portret (z) Alei Sław” z udziałem uczniów Fundacji “Sztukateria Idealna”.

– Zamość jest dla mnie bardzo, bardzo ważnym miastem. Tutaj się spotkali moi rodzice – mówił podczas uroczystości Krzesimir Dębski. – Oni odnaleźli się po wojnie. Na Nowym Mieście były takie tablice zrobione z desek. Na nich ludzie szukający swoich bliskich przypinali wiadomości dla tych, których chcieli odnaleźć po wojennej zawierusze. Nie było przecież telefonów. I właśnie na tych tablicach mój ojciec znalazł kartkę od mojej mamy. Było podane, że jest gdzieś jest w Zamościu. Przez 3 tygodnie chodził i jej szukał. Niesamowite rzeczy się działy w Zamościu, ale ludzie odnajdywali się. No i jestem na świecie – Krzesimir Dębski opowiedział publiczności fragment swojej rodzinnej historii.

Przeczytaj: Jubileusz domu kultury w Krasnobrodzie. To już 50 lat!

Rodzina Krzesimira Dębskiego pochodzi z drobnej szlachty. Jego dziadek urodził się w Kołomyi. W czasie I wojny światowej pracował jako lekarz i wtedy poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin. Po zakończeniu wojny zamieszkali we Lwowie. A kilka lat przed II wojna światową rodzina przeprowadziła się do Kisielina na Wołyniu. Podczas II wojny światowej, rodzice Krzesimira Dębskiego zaręczyli się w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem ukraińskich nacjonalistów. Jego rodzina przetrwała dzięki pomocy zaprzyjaźnionych Ukraińców. Ale dziadkowie Krzesimira zostali zamordowani przez UPA. Ojciec Krzesimira był pianistą. Z przyszłą żoną Aniela spotkali się po wojnie w Zamościu, wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha.

Galę w Alei Sław oraz towarzyszące jej uroczystości oraz koncerty honorowym patronatem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Zamościa Rafał Zwolak oraz   starosta zamojski Stanisław Grześko.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xyz 08.07.2024 07:34
A co ten Pan zrobił dla Zamościa, że trzeba mu stawiać tablice w alei sław? Rozumiem Paszt, ale ten Pan? Nie rozumiem tego fenomenu...

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama