Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:02
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Ponad 10 tysięcy osób na odsłonięciu pomnika Rzeź Wołyńska. "Nigdy więcej ludobójstwa"

W Domostawie na Podkarpaciu odbyło się poświęcenie i odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Monument ma przypominać i upamiętniać tragiczną historię Polaków pomordowanych przez Ukraińców.
Odsłonięcie pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie.
Odsłonięcie pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie było wielką patriotyczną manifestacją.

Autor: Fot. Leszek Wójtowicz

Do leżącej w powiecie niżańskim Domostawy (gm. Jarocin) przyjechali 14 lipca z całej Polski: od Szczecina po Ustrzyki Dolne, od Jeleniej Góry po Białystok. Autokarami, busami, samochodami osobowymi i motocyklami. Mieli ze sobą biało-czerwono flagi.

Czytaj też: Szczebrzeszyn: Genowefa Mazurek obchodziła 100 urodziny. Poznaj sekret długowieczności

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć przedstawicieli zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu na czele z jego przewodniczącym Januszem Bernachem. Bus z 20 pasażerami wyjechał z Zamościa po godz. 7 rano. Przydały się parasole, bo w Domostawie przed godz. 9 zaczęło lać.

Tu jest Polska

Padać przestało dopiero na kwadrans przed godz. 11, czyli przed polową msza świętą, odprawianą przez kilkunastu kapłanów. Kazanie wygłosił ks. Antoni Moskal, kustosz pamięci o Polakach pomordowanych przez UPA w Bieszczadach. Wspomniał o zasługach zmarłego na początku roku ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który do śmierci upominał się o pamięć i prawdę o ofiarach ukraińskich nacjonalistów, a także śp. Janiny Kalinowskiej, wieloletniej szefowej zamojskich Wołyniaków. Ks. Moskal przypomniał też historię powstania monumentu.

Przeczytaj: 80. rocznica "Krwawej Niedzieli". Pomnik "Rzeź Wołyńska" ma wykrzyczeć prawdę

– Ten pomnik w całym w swym bolesnym wymiarze ukazuje prawdę, którą tak wielu, niestety, świeckich i duchownych chce zakłamać – powiedział duchowny.

Jego kazanie było przerywane brawami, skandowano „Tu jest Polska!” albo „Hańba”. Warto dodać, że o piękną oprawę muzyczną mszy świętej zadbał zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa. Wielu zgromadzonych nie kryło wzruszenia.

Po nabożeństwie odbyło się poświecenie i odsłonięcie pomnika.

– Niech z tego miejsca idzie w świat nasze wołanie: Nigdy więcej ludobójstwa, nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej wojny – wskazano w apelu pamięci.

Była salwa honorowa, a także okolicznościowe przemówienia.

– Domostawa uratowała honor Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział reprezentujący Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce dr Teofil Lachowicz, podkreślając w ten sposób, że po rezygnacji Rzeszowa, Kielc, Jeleniej Góry, Torunia i innych mniejszych miast dopiero władze samorządowe gm. Jarocin na czele z b. wójtem Zbigniewem Walczakiem zgodziły się, aby monument stanął na terenie ich gminy.

Podkreślano, że dzieło Andrzeja Pityńskiego nie powstało z nienawiści, ale zrodziła je wielka miłość do ojczyzny.

Na na koniec delegacje złożyły pod monumentem wieńce i kwiaty.

Lekcja historii

Pomnik Rzeź Wołyńska stanął w pobliżu drogi ekspresowej S19 i jest widoczny z trasy Rzeszów-Lublin. Twórcą dzieła jest pochodzący z Podkarpacia Andrzej Pityński. 14-metrowy monument waży 14 ton i ma kształt orła. W środku znajduje się wycięty krzyż, a w nim widły, na które nabite jest dziecko. Innymi elementami pomnika są głowy dzieci nabite na sztachety. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła, umieszczone zostały nazwy jedynie 56 polskich miejscowości, w których doszło do mordów.

Pomnik – ze względu na zawarty w nim drastyczny przekaz – nie wszystkim się spodobał, ale – jak powtarzano wiele razy podczas jego odsłonięcia – rzeczywistość bywała o wiele okrutniejsza.

Podczas uroczystości głos zabrał wójt gm. Jarocin Tomasz Podpora, który podkreślał, że pomnik nie jest antyukraiński.

– Kiedy wybuchła wojna, ludzie z gminy także przyjmowali uchodźców i nikt nie ma żadnych uprzedzeń. Jednak wielu Ukraińców nie ma w ogóle świadomości, co działo się 80 lat temu na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dlatego pomnik nie tylko upamiętnia ofiary, ale może być też lekcją historii. Może także łączyć oba narody – powiedział wójt Podpora.

Niedzielne wydarzenie zgromadziło kilkanaście tysięcy ludzi z całej Polski, w tym wiele rodzin z dziećmi. Do Domostawy pojechała m.in. Bronisława Babiszewska z Zamościa wraz ze swoim 17-letnim wnukiem Wiktorem.

– Mój ojciec, Tadeusz Gruszka, pochodził z Porycka na Wołyniu i z jego rodziny nikt nie zginął, ale z rodziny mamy, która urodziła się w Radowiczach, zamordowane zostały przez banderowców dwie siostry – opowiadała.

W 1943 r. dziadkowie pani Bronisławy, Michalina i Zygmunt Raczyńscy, uciekli przed ukraińskimi nacjonalistami wraz z trzema córkami i zatrzymali się w miejscowości Radomle k. Zasmyk.

– I tam w Boże Narodzenie zostali napadnięci – opowiada nasza rozmówczyni. – Starsza i młodsza siostra mojej mamy zostały zastrzelone, dziadkowie zostali ranni, ale przeżyli, a mam uciekała boso po śniegu przed oprawcami i nawet nie była draśnięta. Szczątki jej obu sióstr zostały odnalezione po latach i po ekshumacji spoczęły na cmentarzu w Zasmykach. Nie udało się odnaleźć miejsca, gdzie leżą kości babci mojej mamy, Krystyny Dobrowolskiej. I chyba już się nie uda.

Janina Gruszka (z d. Raczyńska), czyli mama pani Bronisławy, zmarła w ub. roku. Miała 96 lat.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POLKA 16.07.2024 13:17
A może Polacy przypomną sobie polityków POLSKICH krzyczących bracia ukraińscy

Jolanta 16.07.2024 08:49
KARMA WRÓCIŁA

rodak 15.07.2024 20:24
Dzielna społeczność nie bała się postawić ten przypominający o okrutnych tamyuch czasach za które nikt nas Polaków nie przeprosił ! Oj pilujcie pomnika !!!

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama