Ten konkurs ma na celu wyróżnić wysiłki niezwykłych studentów na całym świecie, którzy mają realny wpływ na naukę, życie swoich rówieśników i społeczeństwo. Spośród 11 tys. zgłoszeń nadesłanych z całego świata w gronie 50 finalistów znalazła się Martyna Łuszczek.
Sztuczna inteligencja
19-latka studiuje ekonomię na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, zamierza także rozpocząć studia na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej. Od wielu lat angażuje się w rozwój nowych technologii. Jest laureatką konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii „E(x)plory”. Wynalazła ze swoim zespołem urządzenie „Aquacollector”, które zbiera i utylizuje mikroplastiki z akwenów wodnych.
Jest także pomysłodawczynią rozwiązania „Visible Gestures”, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do komunikacji z osobami głuchoniewidomymi. Obecnie skupia się na badaniach dotyczących wpływu transformacji cyfrowej i rozwoju sztucznej inteligencji na rozwarstwienie społeczne na świecie.
W przyszłości planuje rozwijać wykorzystanie sztucznej inteligencji w rolnictwie. Martyna to również prelegentka na największych światowych konferencjach gospodarczych, takich jak EXPO2020 w Dubaju. Została wyróżniona w prestiżowym rankingu „25 under 25” magazynu Forbes oraz McKinsey, a także znalazła się na liście „TOP100 Women in AI” fundacji Perspektywy. Jest autorką licznych publikacji naukowych. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, prowadząc warsztaty dla najmłodszych.
Pomoc młodym ludziom
Wyróżnienie dla Martyny to wielki zaszczyt. – Dziękuję, to chcę powiedzieć najpierw. Całej rodzinie, przyjaciołom i każdemu, kto wspierał mnie w mojej naukowej drodze. To niezwykłe uczucie znaleźć się w gronie TOP50 GLOBAL STUDENT PRIZE 2024 – najlepszych studentów na świecie – Chegg i Varkey Foundation. Ciężko jest wyrazić to słowami, ale cieszę się bardzo, że mogę na tej międzynarodowej liście reprezentować swój kraj oraz swoją malutką wieś z jakiej pochodzę – podkreśla Martyna.
Polskę reprezentuje jeszcze dwoje studentów – Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin. Na przełomie sierpnia i września zostanie wybrana finałowa dziesiątka, a z niej – laureat bądź laureatka Global Student Prize. W nagrodę otrzyma 100 tys. dolarów.
Jeśli Martyna wygra, deklaruje, że zainwestuje część środków we własny rozwój, aby móc wnieść większy wkład do społeczności naukowej i technologicznej. Inna część nagrody zostanie przeznaczona na wsparcie projektu badawczego skupiającego się na zrównoważonym rozwoju i technologiach cyfrowych. Ponadto planuje wspierać lokalne inicjatywy mające na celu pomoc młodym ludziom z mniej uprzywilejowanych środowisk w dostępie do edukacji i pełnym wykorzystaniu ich potencjału. Wreszcie, część środków zostanie wykorzystana na stworzenie nowego rozwiązania technologicznego w celu wsparcia zdrowia psychicznego wśród studentów na całym świecie i budowania globalnej świadomości na temat tego ważnego aspektu życia akademickiego.
Napisz komentarz
Komentarze