Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:15
Reklama
Reklama

W godzinę „W” w Tomaszowie Lubelskim. Mieszkańcy oddali hołd powstańcom Warszawy [ZDJĘCIA]

1 sierpnia było bardzo uroczyście i wzruszająco. W Tomaszowie Lubelskim obchodzono 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncert, jaki wspólnie przygotowano, na długo zostanie w pamięci lokalnej społeczności.
Koncert pieśni powstańczych w Tomaszowie Lubelskim.
Koncert pieśni powstańczych w Tomaszowie Lubelskim.

Autor: 120 m Fotografia & Film

„Pałacyk Michla Żytnia Wola, Bronią się chłopcy od „Parasola", Choć na „tygrysy" mają visy, To warszawiaki fajne chłopaki są, Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch, Pracując za dwóch, Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, Pręż swój młody duch jak stal”...

Nie złamie już wolnych żadna klęska, Nie strwoży śmiałych żaden trud, Pójdziemy razem do zwycięstwa, Gdy ramię w ramię stanie lud, Powiśle Wola i Mokotów, Ulica każda każdy dom, Gdy padnie pierwszy strzał bądź gotów, Jak w ręku Boga złoty grom, Warszawskie dzieci pójdziemy w bój...”.  1 sierpnia Tomaszów Lubelski rozbrzmiewał powstańczymi piosenkami. Śpiewali je dorośli i dzieci, władze miasta i powiatu tomaszowskiego. W ten sposób niewielkie miasto na Lubelszczyźnie uczciło pamięć o 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Koncert pieśni powstańczej i patriotycznej w wykonaniu Chóru Tomaszowiacy i uczestników Warsztatów Wokalnych Tomaszowskiego Domu Kultury zorganizował burmistrz miasta Tomaszów Wojciech Żukowski. Wsparcia udzieliły grupy rekonstrukcji historycznej.

Przeczytaj też: Lato Luz Blues vol. 2 w Nowosiółkach. Sołtys i Stowarzyszenie zapraszają

Scenariusz koncertu przygotowała Ewa Monastyrska. Scenografię Jerzy Wawrzyński. O nagłośnienie zadbali Paweł Zakrzewski i Michał Skalski.

Mieszkańcy miasta i powiatu, którzy do parku miejskiego przyszli na koncert, otrzymali limitowane książeczki „Powstanie Warszawskie 1944”. Był to śpiewnik pieśni powstańczych i patriotycznych, który z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego wydany został nakładem Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski. Znalazły się w nim utwory takie jak „Rota”, „Warszawianka”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „Miasto 44”, „Serce w plecaku” oraz archiwalne zdjęcia. Składem i opracowaniem śpiewnika zajął się Jarosław Antoszewski.

Koncert, do którego dzięki śpiewnikom mogła się przyłączyć też publiczność, był głównym punktem obchodów rocznicy. Wcześniej władze samorządowe, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,  radni, strzelcy i harcerze pod pomnikiem poświęconym bohaterom Armii Krajowej walczącym o niepodległą Polskę złożyły wieńce. 
 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama