Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:34
Reklama
Reklama

Likwidacja przejazdów kolejowych. To możliwe? Jest plan, są pieniądze

Przebudować czy zlikwidować? Słowem – jak poprawić bezpieczeństwo na drogach i torach. Żeby statystyki mniej przerażały.
Przebudować czy zlikwidować? Słowem – jak poprawić bezpieczeństwo na drogach i torach. Żeby statystyki mniej przerażały.
Przebudować czy zlikwidować? Słowem – jak poprawić bezpieczeństwo na drogach i torach. Żeby statystyki mniej przerażały.

Autor: Canva

O tym, że przejazdy kolejowe są utrapieniem i kierowców, i kolejarzy, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego powstał plan, jak to zmienić. I są na to spore pieniądze.

Śmierć na torach

Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. „dzikich przejściach” to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty. 

Według danych w 2023 roku – jak podaje serwis bezpieczny-przejazd.pl – doszło na nich do około 200 wypadków i kolizji. A w nich:

- 40 osób zostało zabitych

- 21 ciężko rannych.

W lipcu 2024 r doszło do 20 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych. A w nich:

- 22 osoby zginęły,

- 2 osoby zostały ciężko ranne.

W sumie wypadki na przejazdach stanowią około 33 proc. wszystkich zdarzeń na kolei.

Do tego dochodzą przymusowe postoje. Dopóki nie przejedzie pociąg. A to trwa od kilku do nawet kilkunastu minut. Często jest to powód powstawanie olbrzymich korków. 

Bezkolizyjne skrzyżowania

Dlatego – jak podaje autoswiat.pl – mają zniknąć w całym kraju. A przynajmniej takie, jakie znamy.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły konkurs. Jego celem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w całym kraju i budowa w ich miejsce skrzyżowań bezkolizyjnych. 

Realizacja tego projektu potrwa do 2030 r. z możliwością przesunięcia terminu do 2032 r. Jest adresowany do samorządów i zarządców dróg zainteresowanych współfinansowaniem budowy skrzyżowań wielopoziomowych, takich jak wiadukty.

Ministerstwo Infrastruktury podało, że ma na 861 mln zł.

Terminy

Zgłoszenia do konkursu można składać do 5 lutego 2025 r. 

Wnioski zostaną ocenione i powstanie ranking projektów. Wtedy poznamy wyniki konkursu.

Zawarcie porozumień z wnioskodawcami planowane jest na koniec przyszłego roku.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama