Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:19
Reklama
Reklama

Bakteria New Delhi w jednym ze szpitali w województwie lubelskim

Na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii w bialskim szpitalu zawieszono przyjęcia pacjentów z powodu zdiagnozowania u kilku chorych obecności bakterii wielolekoopornych. – Wdrożone i stosowane przez szpital procedury ograniczyły rozprzestrzenianie się klebsiella pneumoniae NDM wśród pacjentów oddziału – wyjaśnia Jarosław Sawicki kierownik oddziału nadzoru sanitarnego PSSE w Białej Podlaskiej. To inaczej bakteria New Delhi.
– Są to przypadki kolonizacji, a nie zakażeń. Oznacza to obecność drobnoustroju bez objawów choroby z nim związanych  – informuje dr Paweł Chwaluk
– Są to przypadki kolonizacji, a nie zakażeń. Oznacza to obecność drobnoustroju bez objawów choroby z nim związanych – informuje dr Paweł Chwaluk

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe

Jak informuje p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych dr Paweł Chwaluk, w oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii jest obecnie hospitalizowana jedna osoba z sepsą gronkowcową. 

– Z rozpoznaniem tym została przyjęta do oddziału celem leczenia. To pacjent w podeszłym wieku obciążony licznymi chorobami przewlekłymi w znacznym stopniu zaawansowania. Jego stan jest stabilny z tendencją do poprawy. Niedawno w tym samym oddziale była leczona starsza osoba, również obciążona wieloma chorobami przewlekłymi, u której także rozpoznano zakażenie gronkowcowe o formie septycznej –  mówi dr Paweł Chwaluk. Dodaje, że jej leczenie kontynuowano w oddziale intensywnej terapii, uzyskując poprawę.

Przeczytaj też: Powiat tomaszowski: Ponad milion na wyprawki szkolne ZUS wypłacił w lipcu. Wnioski jeszcze można składać

Pacjenci z sepsą są izolowani

– Od momentu rozpoznania sepsy pacjenci są izolowani. Przestrzegane są wszelkie zalecenia nadzoru epidemiologicznego, by nie dopuścić do szerzenia się zakażenia. Oba wymienione przypadki nie mają ze sobą związku przyczynowego –  chorzy ci są zakażeni różnymi szczepami gronkowca. Nie doszło do przeniesienia zakażenia na innych pacjentów. Chorzy z sepsą gronkowcową przy zachowaniu właściwego reżimu sanitarnego nie stanowią zagrożenia dla innych pacjentów oraz personelu –  wyjaśnia doktor.

Zawieszono przyjęcia

Wskazuje, że na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii zawieszono przyjęcia pacjentów z powodu zdiagnozowania u kilku chorych obecności bakterii wielolekoopornych. –  Są to przypadki kolonizacji, a nie zakażeń. Oznacza to obecność drobnoustroju bez objawów choroby z nim związanych. Bakterie wielolekooporne są coraz częściej wykrywane wśród pacjentów polskich szpitalu i są problemem o zasięgu globalnym –  informuje dr Paweł Chwaluk. Zauważa, że systematyczne wykonywanie przesiewowych badań mikrobiologicznych oraz ścisły reżim sanitarny to kluczowe środki w zapobieganiu szerzenia się tych drobnoustrojów. 

–  Zgodnie z zaleceniami nadzoru epidemiologicznego zastosowaliśmy najdalej idące środki ostrożności zapewniające bezpieczeństwo pacjentów. Przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych i geriatrii wznowimy wtedy, gdy uzyskamy absolutną pewność bezpieczeństwa epidemiologicznego, popartą zgodną opinią Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy podkreślić, że nie stwierdzono obecności wspomnianych drobnoustrojów poza wymienionym oddziałem. Pozostałe oddziały szpitala, w tym zbliżony profilem oddział chorób wewnętrznych funkcjonują bez ograniczeń w przyjęciach pacjentów – podsumowuje dr Paweł Chwaluk. 

Ograniczono rozprzestrzenianie się bakterii

Z kolei Jarosław Sawicki, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białej Podlaskiej informuje, że sytuacja epidemiologiczna na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii bialskiego szpitala jest na bieżąco monitorowana. –  Pracownicy sekcji nadzoru przeciwepidemicznego PSSE w Białej Podlaskiej przeprowadzili kontrolę sanitarną na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii oraz są w stałym kontakcie z zespołem kontroli zakażeń szpitalnych działającym w szpitalu. Wdrożone i stosowane przez szpital procedury ograniczyły rozprzestrzenianie się klebsiella pneumoniae NDM wśród pacjentów oddziału – wyjaśnia Jarosław Sawicki.  

Czytaj też: Piszą do Dudy. I zapowiadają protest w obronie religii w szkole

Jak podaje portal Gemini, bakteria New Delhi to niedawno odkryta superbakteria, co oznacza, że jest ona oporna na praktycznie wszystkie antybiotyki. – Pierwszy raz została odkryta w 2009 r. przez brytyjskich naukowców z uniwersytetu w Cardiff. Znaleziona została u pacjenta pochodzenia szwedzkiego, który leczył się wówczas w Indiach w New Delhi. Stąd też powstała potoczna nazwa tej bakterii – wyjaśnia portal gemini.pl.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama