Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:26
Reklama
Reklama

Kobiety w publicznych toaletach mają gorzej niż mężczyźni. To dyskryminacja

Kobieta, która idzie do publicznej toalety musi, czekać w nawet kilkunastominutowej kolejce. Problem tkwi w przepisach. Ministra Katarzyna Kotula chce to zmienić.
Kobieta, która idzie do publicznej toalety musi, czekać w nawet kilkunastominutowej kolejce. Problem tkwi w przepisach. Ministra Katarzyna Kotula chce to zmienić.
Kobieta, która idzie do publicznej toalety musi, czekać w nawet kilkunastominutowej kolejce. Problem tkwi w przepisach. Ministra Katarzyna Kotula chce to zmienić.

Autor: Canva

Co tak wydłuża kolejki do toalet na dworcach kolejowych, lotniskach, stacjach benzynowych czy podczas imprez masowych? Dysproporcja w liczbie misek ustępowych dla kobiet i mężczyzn. 

Za mało „oczek”

Obecne przepisy przewidują, że w toaletach publicznych powinna przypadać co najmniej jedna miska ustępowa na 20 kobiet, podczas gdy mężczyznom przypada jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 osób. W praktyce zwykle wygląda to następująco: dla 60 mężczyzn przewidziane są cztery „oczka”, czyli pisuary lub miski ustępowe, podczas gdy dla tej samej liczby kobiet już tylko trzy. 

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula zauważyła, że obecne przepisy dyskryminują kobiety. Dlatego zwróciła się do ministra infrastruktury z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych, które zmienią rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych budynków. 

W ten sposób temat poruszony przez posła Artura Szałabawkę, który w swojej interpelacji zasugerował zwiększenie liczby misek ustępowych w toaletach ogólnodostępnych dla kobiet do nie mniej niż trzech na 30 osób, zaczął żyć.

Brakuje toalet rodzinnych

Według Barbary Kani, architektki, zrównanie liczby toalet dla kobiet i mężczyzn może tylko częściowo rozwiązać problem. Kobiety z przyczyn fizjologicznych potrzebują po prostu częstszych wizyt w łazience i często też pomagają osobom starszym w korzystaniu z toalety, więc prędzej czy później jakaś kolejka na pewno się przytrafi.

CZYTAJ: Biłgoraj: Afera z disco polo. Do prokuratury za krytykę muzyki

Problem jak najbardziej widzą użytkowniczki toalet. Ich zdaniem brakuje rodzinnych toalet na stacjach benzynowych. Często kolejki tworzą się dlatego, że kobiety muszą korzystać z toalet razem z dziećmi.

Jest petycja

Problem dyskryminacji w dostępie do toalet skłonił Barbarę Kanię do współtworzenia petycji.

PRZECZYTAJ: Jasnowidzki mają partię. Politolog: Takiego poczucie humoru nie mamy

Zaproponowano w niej m.in. zwiększenie liczby misek ustępowych w toaletach dla kobiet do pięciu na 60 osób (nie mniej niż 3 na 30).

W miejscach, w których z toalet korzysta się w krótkich przerwach, jak teatr czy szkoła, postulowane jest zaprojektowanie większej liczby toalet. Ponadto, sygnatariusze petycji proponują wyposażenie 10 proc. kabin w umywalki oraz utworzenie toalet rodzinnych. 

Przewidziano również zwiększenie dostępności pomieszczeń do karmienia i przewijania dzieci. Wniesiono o obowiązek wydzielenia pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci w obiektach usług i handlu o powierzchni użytkowej powyżej 100 mkw. (a nie powyżej 1000 mkw., jak to jest obecnie).

Czy to coś zmieni? Czas pokaże.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Macie nasr*ne 23.08.2024 11:06
a dla Murzynów ile ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama