Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 września 2024 01:18
Reklama Baner reklamowy - Dewocjonalia
Reklama

Kobiety w publicznych toaletach mają gorzej niż mężczyźni. To dyskryminacja

Kobieta, która idzie do publicznej toalety musi, czekać w nawet kilkunastominutowej kolejce. Problem tkwi w przepisach. Ministra Katarzyna Kotula chce to zmienić.
Kobieta, która idzie do publicznej toalety musi, czekać w nawet kilkunastominutowej kolejce. Problem tkwi w przepisach. Ministra Katarzyna Kotula chce to zmienić.
Kobieta, która idzie do publicznej toalety musi, czekać w nawet kilkunastominutowej kolejce. Problem tkwi w przepisach. Ministra Katarzyna Kotula chce to zmienić.

Autor: Canva

Co tak wydłuża kolejki do toalet na dworcach kolejowych, lotniskach, stacjach benzynowych czy podczas imprez masowych? Dysproporcja w liczbie misek ustępowych dla kobiet i mężczyzn. 

Za mało „oczek”

Obecne przepisy przewidują, że w toaletach publicznych powinna przypadać co najmniej jedna miska ustępowa na 20 kobiet, podczas gdy mężczyznom przypada jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 osób. W praktyce zwykle wygląda to następująco: dla 60 mężczyzn przewidziane są cztery „oczka”, czyli pisuary lub miski ustępowe, podczas gdy dla tej samej liczby kobiet już tylko trzy. 

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula zauważyła, że obecne przepisy dyskryminują kobiety. Dlatego zwróciła się do ministra infrastruktury z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych, które zmienią rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych budynków. 

W ten sposób temat poruszony przez posła Artura Szałabawkę, który w swojej interpelacji zasugerował zwiększenie liczby misek ustępowych w toaletach ogólnodostępnych dla kobiet do nie mniej niż trzech na 30 osób, zaczął żyć.

Brakuje toalet rodzinnych

Według Barbary Kani, architektki, zrównanie liczby toalet dla kobiet i mężczyzn może tylko częściowo rozwiązać problem. Kobiety z przyczyn fizjologicznych potrzebują po prostu częstszych wizyt w łazience i często też pomagają osobom starszym w korzystaniu z toalety, więc prędzej czy później jakaś kolejka na pewno się przytrafi.

CZYTAJ: Biłgoraj: Afera z disco polo. Do prokuratury za krytykę muzyki

Problem jak najbardziej widzą użytkowniczki toalet. Ich zdaniem brakuje rodzinnych toalet na stacjach benzynowych. Często kolejki tworzą się dlatego, że kobiety muszą korzystać z toalet razem z dziećmi.

Jest petycja

Problem dyskryminacji w dostępie do toalet skłonił Barbarę Kanię do współtworzenia petycji.

PRZECZYTAJ: Jasnowidzki mają partię. Politolog: Takiego poczucie humoru nie mamy

Zaproponowano w niej m.in. zwiększenie liczby misek ustępowych w toaletach dla kobiet do pięciu na 60 osób (nie mniej niż 3 na 30).

W miejscach, w których z toalet korzysta się w krótkich przerwach, jak teatr czy szkoła, postulowane jest zaprojektowanie większej liczby toalet. Ponadto, sygnatariusze petycji proponują wyposażenie 10 proc. kabin w umywalki oraz utworzenie toalet rodzinnych. 

Przewidziano również zwiększenie dostępności pomieszczeń do karmienia i przewijania dzieci. Wniesiono o obowiązek wydzielenia pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci w obiektach usług i handlu o powierzchni użytkowej powyżej 100 mkw. (a nie powyżej 1000 mkw., jak to jest obecnie).

Czy to coś zmieni? Czas pokaże.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Macie nasr*ne 23.08.2024 11:06
a dla Murzynów ile ?

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xmenTreść komentarza: patologiczni złodziejeData dodania komentarza: 12.09.2024, 16:02Źródło komentarza: Ryszard Czarnecki ma kolejne kłopoty. Na lotnisku czekało na niego CBAAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: I tu się mylisz. Róża Luksemburg otwarcie krytykowała Lenina i stąd nie była za bardzo lubiana przez współczesnych jej komunistów.Data dodania komentarza: 12.09.2024, 14:39Źródło komentarza: Zamość: Co z tablicą Róży Luksemburg, którą zdjęto na mocy ustawy dekomunizacyjnej?Autor komentarza: Patodziennikarze POlityczniTreść komentarza: "miał zawrzeć z rektorem Cz. nieformalną umowę: miał lobbować". Czego nie napiszesz szujo wprost ? Bo łżesz ?Data dodania komentarza: 12.09.2024, 13:58Źródło komentarza: Ryszard Czarnecki ma kolejne kłopoty. Na lotnisku czekało na niego CBAAutor komentarza: RiotTreść komentarza: Oby jak najszybciej wróciła. Różę Pamiętamy!Data dodania komentarza: 12.09.2024, 12:50Źródło komentarza: Zamość: Co z tablicą Róży Luksemburg, którą zdjęto na mocy ustawy dekomunizacyjnej?Autor komentarza: prącisławTreść komentarza: jaki zarząd dróg, taka organizacja ruchu! dramat lepiej wygadany adwokat i wyjdzie że znaki wprowadziły panią w błąd!Data dodania komentarza: 12.09.2024, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Na skrzyżowaniu 26-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i uderzyła w tiraAutor komentarza: wiernyTreść komentarza: Róża Luksemburg chciała przeprowadzić w Niemczech taką rewolucję, jak Lenin w Rosji.Data dodania komentarza: 12.09.2024, 10:59Źródło komentarza: Zamość: Co z tablicą Róży Luksemburg, którą zdjęto na mocy ustawy dekomunizacyjnej?
Reklama