Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:14
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Obsza: Powiat dziękował za plony [ZDJĘCIA]

Barwnym i kolorowym korowodem dożynkowym wszystkich gmin powiatu biłgorajskiego rozpoczęły się dożynki powiatowe w Obszy. W ubiegłą niedzielę rolnicy dziękowali Bogu za plony i prosili o pomyślność na kolejne lata.

Autor: Barwny korowód przeszedł ulicami gminy.

W tym roku powiatowe dziękczynienie za plony odbyło się w Obszy, 27 sierpnia. Gospodarzem uroczystości był starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz wójt gminy Obsza Andrzej Placek. 

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ulicami gminy na plac znajdujący się naprzeciwko kościoła parafialnego, gdzie nastąpiła prezentacja delegacji wieńcowych. Mszę świętą w intencji rolników celebrował ks. dr Sylwester Zwolak, kanclerz Kurii Diecezjalnej. – Chleb jest owocem pracy rąk ludzkich, owocem pracy rolników. Pan Bóg docenił zawód rolnika, bo chleb spożywamy jest w każdej eucharystii. Dziękujmy Bogu za plony i dobro, które się dokonało w czasie żniw. Dziękujmy, ale i prośmy o dalsze błogosławieństwo – mówił.  Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie chleba i przyniesionych darów.

Zgromadzonych gości powitał wójt gminy Obsza Andrzej Placek. Wspomniał on, że w tym roku mija 15 lat odkąd w tym miejscu odbyły się w Obszy dożynki powiatowe. – Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zmienił się krajobraz naszych miejscowości, na polach pracują nowoczesne maszyny, na drogach jeżdżą lepsze samochody, powstało sporo nowych domów, a starsze zyskały piękne elewacje. Udało się rozwinąć infrastrukturę. Wielu osób uczestniczących w tamtych dożynkach już niestety od nas odeszło, ale są też osoby które z powodu młodego wieku tamtej uroczystości nie pamiętają. Mimo tych zmian, nie zmieniło się jedno – istota i waga pracy rolnika. Przez wieki dawała i daje całym narodom szanse na  życie będąc tym samym podstawą naszej egzystencji – mówił. Dodał, że bycie rolnikiem to oprócz ciężkiej pracy przywiązanie do tradycji rodzinnych, narodowych i religijnych. Zaznaczył, że wszystkie te cechy widać w postawie rolników. – Dzień dożynek powinien być przepełniony radością i satysfakcją z efektów wytężonej pracy. Przyniesione wieńce dożynkowe są znakiem dziękczynienia, chleb który spożywamy na co dzień jest efektem wspólnej pracy. Dziękuje rolnikom za ich gospodarski trud – stwierdził. 

Za gościnę oraz trud związany z przygotowaniem tak bogatego wydarzenia władzom i mieszkańcom gminy podziękował Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – Dożynki to wydarzenie w którym chcemy podziękować rolnikom za całoroczny trud pracy na roli, ale chcemy podziękować również Bogu za dobrą pogodę, za to że błogosławił i pozwolił zebrać to co wyrosło na naszych pięknych biłgorajskich polanach – mówił. Dodał, że dożynki to w naszej kulturze i tożsamości czas podsumowania. Czas refleksji nad pracą, nad tym wszystkim, co wiąże się z chlebem.– Chleb jest owocem ciężkiej pracy rolnika i to chleb jest podstawą i gwarantem egzystencji narodu polskiego. I żeby lepiej to zrozumieć trzeba sobie czasami przypomnieć spracowane ręce naszej babci, mamy, a może nawet prababci, która kreśliła krzyż na odwrocie chleba. Trzeba sobie przypomnieć jak z wielkim szacunkiem pochylali się nasi przodkowie nad najmniejszą kruszyną chleba, która spadła na ziemię. Podejmując tę kruszynę całowali ją na znak wielkiego szacunku do chleba i pracy. Trzeba to sobie przypomnieć i pomyśleć przez pryzmat dzisiejszych śmietników na których nie brakuje chleba. Trzeba sobie zadać pytanie nad naszą tożsamością, nad tym w którym kierunku idziemy i co dziś znaczy chleb w naszej kulturze – mówi. Starosta zachęcał do refleksji nad istotą pracy rolnika.

Starostami tegorocznych dożynek byli Beata i Radosław Piścio, którzy mieszkają w Olchowcu (gmina Obsza) i prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 34 hektarów, z czego 12 hektarów jest ich własnością, a 22 ha to dzierżawa. Gospodarstwo jest wysoko wyspecjalizowane w produkcji roślinnej: 5 hektarów tytoniu, 16 hektarów pszenicy, 11 hektarów rzepaku, 1 hektar gryki, oraz 0,5 hektara winnicy. Pozostałe grunty przeznaczone są pod warzywa i łąki. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Państwo Piścio są rodzicami dwóch córek: Hanny i Barbary. Starościna ponadto pracuje w Gminnym Ośrodku kultury w Obszy, natomiast jej mąż Radosław jest radnym Gminy Obsza i druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Olchowcu.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły śpiewacze z gminy Obsza i Potok Górny. Wystąpiła również Orkiestra Dęta z Obszy oraz z widowiskiem obrzędowym Zespół Zorza z Dereźni. Na pokaz mody dożynkowej zaprosiły Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Frampol i Goraj. Niezwykle widowiskowa okazała się bitwa na dwie patelnie, gdzie do wspólnego gotowania zaproszono uczestników wydarzenia. Następnie odbył się koncert „Biesiada polska”, a gwiazdą wieczoru był zespół Sumptuastic. Tuż po nim zaplanowano zabawę taneczną z DJ Yaro oraz zespołem The Tonacja. 

Organizatorami dożynek byli: Powiat Biłgorajski, Gmina Obsza, Gminny Ośrodek Kultury w Obszy

"Kronika Tygodnia" sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama