Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:50
Reklama
Reklama

Mandat za głośne słuchania radia w samochodzie? Ministerstwo odpowiada

Jeden z posłów domaga się karania kierowców za to, że mają w aucie za głośną muzykę. Znamy już stanowisko resortu spraw wewnętrznych w tej sprawie.
Jeden z posłów domaga się karania kierowców za to, że mają w aucie za głośną muzykę.
Jeden z posłów domaga się karania kierowców za to, że mają w aucie za głośną muzykę.

Autor: Canva

Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, wylicza, że w 2022 roku policja nałożyła 2022 r. – 29 208 mandatów za zakłócanie porządku, a w 2023 roku było ich 30 135. Część z tych przypadków to zakłócanie tzw. ciszy nocnej. 

Formalnie jednak w polskim prawie takiego terminu nie ma.

Czemu Mroczek zajmował się mandatami? Bo musiał odpowiedzieć na interpelację posła Jarosława Sachajki z Kukiz'15.

Za głośna muzyka jest niebezpieczna na drodze

„Coraz częściej mijają nas, uczestników ruchu drogowego, rozpędzone samochody, różnych marek, których kierowcy niezwykle głośno słuchają radia bądź muzyki. Wzbudza to uzasadniony niepokój o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, sytuacja ta może zatem stwarzać zagrożenie dla poruszających się” – napisał poseł w swojej interpelacji.

I zwraca uwagę, że fale dźwiękowe płynące z rozkręconego do maksymalnych wartości głośnika, dosłownie uderzające kierowcę po uszach, sprawiają, że zupełnie nie słyszy on tego, co się dzieje w otoczeniu prowadzonego przez niego pojazdu.

A to może być niebezpieczne, bo kierowca może nie słyszeć pojazdów uprzywilejowanych jadących na sygnale

„Czy ministerstwo jest skłonne rozważyć, kierując się dobrze rozumianą troską o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, wprowadzenie przepisów odnoszących się wprost do zakazu słuchania głośniej muzyki w samochodzie?” – pyta Sachajko.

Nie ma dowodów, że tak jest

Ministerstwo odpowiada, że słuchanie głośnej muzyki podczas kierowania pojazdem nie jest czynem zabronionym. 

„W związku z tym taki przypadek nie może stanowić podstawy faktycznej zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej” – informuje wiceminister.

Resort nie ma też żadnych badań świadczących o tym, że głośna muzyka w aucie zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Najważniejsze jednak jest to, że MSWiA nie zamierza wprowadzać jakichś ostrych przepisów. I to nie tylko dlatego, że nie widzi merytorycznych podstaw.

„(…) ewentualne podjęcie inicjatywy legislacyjnej w omawianym obszarze (…) pozostaje w zakresie właściwości ministra infrastruktury” – informuje posła wiceminister.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama