Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 20:01
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama Akademia Bialska

W Szczebrzeszynie potrafią robić teatr. Mieszkańcy wystawili widowisko "Gdzieś w głębi lasu" [ZDJĘCIA]

Producent Piotr Duda i reżyser Marek Pasieczny odkryli w Szczebrzeszynie utalentowanych aktorów amatorów. Po dwóch tygodniach międzypokoleniowych warsztatów można było obejrzeć premierowe widowisko teatralne pt. „Gdzieś w głębi lasu”.
Efekty pracy wszystkich uczestników warsztatów można było podziwiać w piątkowy wieczór 23 sierpnia przy Centrum Muzealno-Edukacyjnym w Szczebrzeszynie. Widownia była pod wrażeniem.
Efekty pracy uczestników warsztatów teatralnych można było podziwiać w piątkowy wieczór 23 sierpnia przy Centrum Muzealno-Edukacyjnym w Szczebrzeszynie. Widownia była pod wrażeniem.

Autor: MDK Szczebrzeszyn

„Nagle w głębi lasu” Amosa Oza to intrygująca historia mieszkańców wioski, którzy żyją w strachu przed nocą i pobliskim lasem, a w pamięci mają traumatyczne wydarzenia, kiedy to pewnej nocy z wioski zniknęły wszystkie zwierzęta. Dwójka ciekawskich dzieci – Maja i Mati – postanawia w końcu wejść do lasu i poznać prawdę, która paraliżuje ich rodziców, dziadków i sąsiadów. Tam młodzi spotykają Nehiego – "Demona Lasu"...

Ta baśniowa opowieść współczesnego izraelskiego pisarza skierowana do dzieci i dorosłych, mówiąca m.in. o losie outsiderów i nietolerancyjnym społeczeństwie została wzięta na warsztat przez Marka Pasiecznego.

Pasieczny – reżyser, który współpracował dotychczas z wieloma teatrami, m.in. krakowskim Teatrem Starym, Juliusza Słowackiego, Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Montownia w Warszawie i Osterwy w Lublinie, przez dwa sierpniowe tygodnie pracował w Szczebrzeszynie z amatorami – dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, realizując projekt „Gdzieś w głębi lasu”.

Projekt ten obejmował warsztaty teatralne, filmowe, plastyczne i muzyczne, a ich zwieńczeniem był spektakl plenerowy na podstawie wspomnianej książki Amosa Oza.

Przygoda z teatrem

Do udziału w nim zgłosiło się prawie 30 osób. Dla większości z nich było to pierwsze tak bliskie spotkanie ze sztuką i teatrem.

Piotr Duda, producent całego widowiska i osoba dzięki której mogło się ono zadziać, nie ukrywał, że i dla niego jest to nowość.

 – Dla mnie jako producenta to jest chyba pierwsza taka przygoda na taką skalę warsztatową. Produkujemy festiwale, spektakle teatralne. Tutaj ta praca jest to inna, ale jestem podekscytowany, przyglądam się zaangażowaniu wszystkich – mówił Piotr Duda, który w Szczebrzeszynie gościł cały sierpień także za sprawą Festiwalu Stolica Języka Polskiego, którego jest jego inicjatorem, dyrektorem i organizatorem.

Podczas warsztatów każda osoba dostała swoją rolę. Pracowano głównie ze scenariuszem, ale ćwiczono też choreografię, przygotowywano dekoracje sceniczne. W trakcie powstał zespół muzyczny, który na premierze widowiska grał na żywo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szczebrzeszyn: 50 lat w poszukiwaniu skarbów. Historia życia małżeństwa z Roztocza [ZDJĘCIA]

Efekty pracy wszystkich uczestników warsztatów można było podziwiać w piątkowy wieczór 23 sierpnia przy Centrum Muzealno-Edukacyjnym w Szczebrzeszynie. Widownia była pod wrażeniem.

Producent i reżyser byli dumni z aktorów amatorów.

 – Wiedziałem, że w Szczebrzeszynie jest dużo utalentowanych osób, ale nie wiedziałem, że aż tylu – pochwalił uczestników projektu Piotr Duda, zapowiadając przed widownią występujących.

– To była bardzo ciekawa przygoda. Twórcza i rozwijająca – mówili zgodnie seniorzy.

– Nie spodziewałam się, że ktoś na mnie krzyknie jak na prawdziwą aktorkę – żartowała jedna z seniorek, dziękując przy tym reżyserowi za profesjonalną współpracę.

Dla najmłodszych uczestników była to świetna wakacyjna przygoda, która być może zaowocuje w przyszłości.

Piotr Duda i Marek Pasieczny zapowiedzieli, że nie będzie to pierwsza i ostatnia przygoda z teatrem w Szczebrzeszynie.

PRZECZYTAJ: PERŁY BIZNESU 2024: Renowacja wzgórza zamkowego  w Szczebrzeszynie (Inwestycja Samorządowa)

Wystąpili

W rolę Nehiego wcielił się Adam Michalski, Emanueli - Julia Mazur, Nimiego - Michał Saba, w roli Mai wystąpiły: Wiktoria Fusiarz, Aurelia Ruszel, Iwona Fusiarz; w roli Matiego: Igor Łosiewicz, Norbert Ferenc i Karol Krupa; pozostałe dzieci: Łucja Banach, Aleksandra Krupa, Zuzanna Szawara, Antoni Wilczopolski. Mieszkańców wsi zagrali: Anna Gałka Anna, Teresa Gardziel, Maria Jurczykowska, Wanda Kras, Alicja Kupiec, Maria Loc-Oczkoś, Anna Maślany,  Małgorzata Pacyk, Anna Pic, Ewa Wołoszyn. Ryszard Łosiewicz odegrał także rolę Almona Rybaka, a Wiesław Pic - Danira Dekarza. 

W kwintecie zagrali: Karolina Banach, Julia Mazur i Wiktor Banach (skrzypce), Iwona Fusiarz (pianino), Ryszard Łosiewicz (akordeon). A przygotował ich znany kontrabasista Grzegorz Frankowski

Za sekcję plastyczną była odpowiedzialna Weronika Sawic i Agnieszka Wróbel. Za przygotowanie nagrań filmowych i animacji - Ewa Krupa. Realizacją kostiumów zajęła się Maria Duda. O oprawę dźwiękową widowiska zadbał Sławomir Kwiecień, o oświetlenie Marcin Smutek

Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń wspierał Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, Państwowa Szkołą Muzyczna I St. w Szczebrzeszynie i Miejsko-Gminna Biblioteka. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qweTreść komentarza: to pług nie brony :DData dodania komentarza: 18.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Gm. Hrubieszów: Ford najechał na tył rolniczego ciągnikaAutor komentarza: WrocławskiTreść komentarza: A kto jest dyrektorem szpitala w Hrubieszowie?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 14:08Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzaskuAutor komentarza: AlexTreść komentarza: Gdzie te kolejki??? Po tych absolwentów ?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 13:29Źródło komentarza: Zamość: Oto nowe pielęgniarki i nowi pielęgniarze. Zobacz zdjęcia z "czepkowania"Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: 3,5 miliona straty? Jakim cudem? Przecież Gałecki i Żaroffe to tacy świetni menadżerowie. Nie to co poprzednik.....Data dodania komentarza: 18.09.2024, 11:31Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzaskuAutor komentarza: Piotr WTreść komentarza: Kompletna porażka z urządzeniem kolejkomat. Wróciły ciągłe kolejki po 10 - 15 osób. A wcześniej system był idealny, bez kolejkowy. Wizyta na telefon i konkretną godzinę, zero kolejek. Porażka i pieniądze za urzadzenie w błoto....Data dodania komentarza: 18.09.2024, 08:07Źródło komentarza: Zamość: Jest kolejkomat w Wydziale Ewidencji Kierowców i PojazdówAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Korekta. Pan ambasador Pawłoś nie pochodzi z Hrubieszowa. Pochodzi z Grabowca (tu nadal mieszkają jego rodzice). Jest tylko urodzony w Hrubieszowie - jak zresztą większość obecnych mieszkańców gminy Grabowiec, z uwagi na fakt dawnej rejonizacji szpitali, gdzie porodówka dla Grabowca znajdowała się właśnie w Hrubieszowie. Dziś dzieci z Grabowca rodzą się w Zamościu, ale to nie oznacza, że z niego pochodzą.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 00:45Źródło komentarza: Były ambasador RP w Berlinie przyjechał z wyjątkowym prezentem
Reklama