Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:08
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Lubycza Królewska: Będzie mrocznie, będzie twórczo. Zbliżają się Kryminalia - festiwal horroru i kryminału

W Lubyczy Królewskiej na Roztoczu Południowym już we wrześniu odbędzie się trzecia edycja wyjątkowego wydarzenia kulturalno-literackiego – Kryminalia Lubyckie.
Plakat 3. Kryminaliów Lubyckich był inspirowany jednym z opowiadań Stefana Grabińskiego - patrona tej edycji.
Plakat 3. Kryminaliów Lubyckich był inspirowany jednym z opowiadań Stefana Grabińskiego - patrona tej edycji.

Autor: Organizator

Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa od 6 do 8 września i będzie poświęcona książkom z gatunku horroru i kryminału retro, w tym zawierającym wątki kresowe, oraz Stefanowi Grabińskiemu – związanemu z Przemyślem i przedwojennym Lwowem pisarzowi nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej, klasykowi noweli fantastycznej.

Galicja, Lwów

– Położenie Lubyczy w bliskiej odległości od Lwowa, miasta niezwykle ważnego w dziejach polskiej kultury, wyznaczyło kierunek rozwoju festiwalu, którego misją jest między innymi dbanie o zachowanie pamięci tego dziedzictwa i upowszechnianie wiedzy o twórczości autorów związanych w przeszłości ze Lwowem i dawną Galicją – mówi Mariusz Lewko, współorganizator festiwalu.

NIE PRZEGAP: Ulhówek: Szykujcie się na dożynki powiatu tomaszowskiego. Dla uczestników zagra Mejk

I dodaje: – Sylwetkę i dorobek Stefana Grabińskiego przypomnimy na festiwalu poprzez czytanie fragmentów prozy autora w mistrzowskiej interpretacji aktorów oraz prezentację ekranizacji filmowych inspirowanych jego twórczością.

Goście, goście

Wśród festiwalowych gości znajdą się mistrzowie gatunku: Marek Krajewski – twórca popularnej serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, m.in. opisujących przedwojenny Lwów, Marcin Wroński – związany z Lublinem, gdzie często umiejscawia akcję swoich książek, autor cyklu książek z komisarzem Maciejewskim, Łukasz Orbitowski – pisarz nagrodzony Zajdlem i Paszportem Polityki, dziennikarz Szymon Wróbel – autor wydanej w kwietniu 2024 roku książki „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają”, która już dwa dni po zapowiedzi wskoczyła na listę bestselerów Empiku, Adam Woronowicz – jeden z najbardziej popularnych polskich aktorów oraz znana z Teatru Polskiego Radia oraz seriali telewizyjnych, młoda utalentowana aktorka Angelika Kurowska.

Przeczytaj też: W Szczebrzeszynie potrafią robić teatr. Mieszkańcy  wystawili widowisko "W głębi lasu" [ZDJĘCIA]

Festiwal zakończy się w niedzielę 8 września pokazem teatru ulicznego Los Fuegos z Krakowa, który zaprezentuje spektakl „Opowieści Ziemi”.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy zaplanowali spotkania autorskie z Grzegorzem Kasdepkem – autorem m.in. „Detektywa Pozytywki”. Będą też oraz warsztaty opowieści z ilustratorem książek i współautorem „Bestiariusza słowiańskiego” Witoldem Vargasem.

Zapraszamy

– Stałym elementem festiwalu, zgodnie z tradycją, jest też kiermasz książki gości festiwalowych, organizowany przez księgarnię Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, którego nie zabraknie też w tym roku – zapowiada Mariusz Lewko.

Organizatorem Lubyckich Kryminaliów jest Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lubyczy Królewskiej, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński. „Kronika Tygodnia” sprawuje patronat medialny.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PEŁNY PROGRAM ZNAJDUJE SIĘ NA PLAKACIE NA DOŁĄCZONYM ZDJĘCIU. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: "Decyzją Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego został przygotowany projekt uchwały mający na celu przekazanie partnerskiemu Powiatowi Lwóweckiemu który ucierpiał podczas powodzi, kwoty 100.000, 00 zł"- na bibliotekęnie ma kasy ale na PR w kontekście powodzi etatowy członek zarządu powiatu Markę Poznański szaleje. Przecież pomoc regionom powodziowym już w drodze od państwa a te 100 tysi lepiej zachować bo na Lubelskie kasa zostanie pewnie ograniczona w takiej sytuacji.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Otwarcie wypożyczalni w napiętej atmosferzeAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ty z tych co stosują zasadę "m**** w kubeł, bo na twoje miejsce jest dziesięciu"? Strach cię obleciał, że trzeba będzie pracowników szanować?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 10:45Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Uwielbiam twoje durnoty panie burak. "Regulacje dot. sygnalistów i związane z tym procedury, nie stanowią nowości w porządku prawnym wielu innych państw. Przykładowo Wielka Brytania już od 1999 r. posiada stosowne regulacje w tym zakresie. W ramach Public Interest Disclosure Act, sygnaliści są chronieni przed odwetem ze strony pracodawcy. Regulacje PIDA przewidują trzy procedury sygnalizacji – wewnątrz organizacji, na zewnątrz do organów administracyjnych lub, też na zewnątrz, ale do organizacji pozarządowych np. mediów. Stosowne regulacje posiadają również Niemcy i Holandia"Data dodania komentarza: 26.09.2024, 08:19Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama