Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa od 6 do 8 września i będzie poświęcona książkom z gatunku horroru i kryminału retro, w tym zawierającym wątki kresowe, oraz Stefanowi Grabińskiemu – związanemu z Przemyślem i przedwojennym Lwowem pisarzowi nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej, klasykowi noweli fantastycznej.
Galicja, Lwów
– Położenie Lubyczy w bliskiej odległości od Lwowa, miasta niezwykle ważnego w dziejach polskiej kultury, wyznaczyło kierunek rozwoju festiwalu, którego misją jest między innymi dbanie o zachowanie pamięci tego dziedzictwa i upowszechnianie wiedzy o twórczości autorów związanych w przeszłości ze Lwowem i dawną Galicją – mówi Mariusz Lewko, współorganizator festiwalu.
NIE PRZEGAP: Ulhówek: Szykujcie się na dożynki powiatu tomaszowskiego. Dla uczestników zagra Mejk
I dodaje: – Sylwetkę i dorobek Stefana Grabińskiego przypomnimy na festiwalu poprzez czytanie fragmentów prozy autora w mistrzowskiej interpretacji aktorów oraz prezentację ekranizacji filmowych inspirowanych jego twórczością.
Goście, goście
Wśród festiwalowych gości znajdą się mistrzowie gatunku: Marek Krajewski – twórca popularnej serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, m.in. opisujących przedwojenny Lwów, Marcin Wroński – związany z Lublinem, gdzie często umiejscawia akcję swoich książek, autor cyklu książek z komisarzem Maciejewskim, Łukasz Orbitowski – pisarz nagrodzony Zajdlem i Paszportem Polityki, dziennikarz Szymon Wróbel – autor wydanej w kwietniu 2024 roku książki „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają”, która już dwa dni po zapowiedzi wskoczyła na listę bestselerów Empiku, Adam Woronowicz – jeden z najbardziej popularnych polskich aktorów oraz znana z Teatru Polskiego Radia oraz seriali telewizyjnych, młoda utalentowana aktorka Angelika Kurowska.
Przeczytaj też: W Szczebrzeszynie potrafią robić teatr. Mieszkańcy wystawili widowisko "W głębi lasu" [ZDJĘCIA]
Festiwal zakończy się w niedzielę 8 września pokazem teatru ulicznego Los Fuegos z Krakowa, który zaprezentuje spektakl „Opowieści Ziemi”.
Dla dzieci i młodzieży organizatorzy zaplanowali spotkania autorskie z Grzegorzem Kasdepkem – autorem m.in. „Detektywa Pozytywki”. Będą też oraz warsztaty opowieści z ilustratorem książek i współautorem „Bestiariusza słowiańskiego” Witoldem Vargasem.
Zapraszamy
– Stałym elementem festiwalu, zgodnie z tradycją, jest też kiermasz książki gości festiwalowych, organizowany przez księgarnię Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, którego nie zabraknie też w tym roku – zapowiada Mariusz Lewko.
Organizatorem Lubyckich Kryminaliów jest Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lubyczy Królewskiej, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński. „Kronika Tygodnia” sprawuje patronat medialny.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
PEŁNY PROGRAM ZNAJDUJE SIĘ NA PLAKACIE NA DOŁĄCZONYM ZDJĘCIU.
Napisz komentarz
Komentarze