Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:28
Reklama
Reklama

Pow. tomaszowski: Coraz więcej przemocy, coraz więcej rodzin objętych pomocą

Bicie, nękanie, poniżanie, izolowanie i zastraszanie. W ubiegłym roku w powiecie tomaszowskim odnotowano wzrost liczby rodzin objętych pomocą Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy. Ofiary to nie tylko żony, dzieci, ale też starsze osoby, w tym rodzice.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim (I piętro).
Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim (I piętro).

42-latek miał się znęcać nad żoną, dziećmi i teściową. Do domowych awantur najczęściej dochodziło, gdy był po kilku głębszych. Podczas ostatniej awantury groził żonie pozbawieniem życia. Wezwana na miejsce policja aresztowała agresywnego mężczyznę.

Syn, brat, mąż, ojciec

– Pokrzywdzona rodzina zdecydowała się opowiedzieć wszystko policjantom i złożyć zeznania. Okazało się, że 42-latek przez kilka ostatnich lat znęcał się nad swoją żoną, teściową i dziećmi. Zarówno trzeźwy, jak i będąc pod wpływem alkoholu bez powodu wszczynał z nimi kłótnie. Bezwzględnie wyzywał, poniżał, a także bił swoją żonę. Cała rodzina była zastraszana, dlatego milczała w obawie przed agresorem – relacjonowała aspirant Monika Ryczek z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Zebrane przez śledczych materiały pozwoliły na przedstawienie 42-letniemu mieszkańcowi powiatu tomaszowskiego zarzutu znęcania się. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na 3 miesiące za kraty trafił też 33-latek, który od dwóch lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoim rodzeństwem. Ostatnim razem groził bratu pozbawieniem życia przy użyciu noża. Tamtego wieczoru został zatrzymany przez policję i osadzony w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Zatrzymany odpowie za fizyczne i psychiczne znęcanie się oraz kierowanie gróźb karalnych wobec najbliższych.

Za swoje postępowanie odpowiadać przed sądem będzie też 47-latek, który zaatakował własnych rodziców. Policję wezwała do swojego domu 67-letnia kobieta. Powiedziała, że pobił ją syn.

Czytaj więcej: Tomaszów Lubelski: Pijany syn pobił matkę. Uderzył 67-latkę "z główki" w nos

Powiat tomaszowski: Pijany 33-latek z nożem w ręku groził bratu, że go zabije

Na miejscu okazało się, że jej 47-letni wrócił do domu nietrzeźwy i zażądał od niej pieniędzy, aby móc zapłacić osobie, która przywiozła go do domu. Kiedy matka odmówiła mu, ten uderzył ją z „główki” w nos.

Krzyk kobiety usłyszał jej 69-letni mąż, który stanął w jej obronie. Wszedł pomiędzy żonę a syna i w tym momencie syn zaatakował go – szarpał, popychał i uderzał pięściami w głowę. Z obrażeniami ciała starszy mężczyzna trafił do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Po całym zajściu 47-latek uciekł z domu, jednak policjanci odnaleźli go i zatrzymali – opisuje sierżant sztabowy Aneta Brzykcy z KPP Tomaszów Lub.

On też usłyszał zarzuty znęcania się nad osobami najbliższymi.

To dotyczy też naszego „podwórka”

Trzy przytoczone interwencje miały miejsce w ostatnich miesiącach. Pokazują, że przemoc w rodzinie to wciąż dotykający społeczeństwo problem.

W 2023 roku otrzymaliśmy 98 zgłoszeń dotyczących przemocy domowej, a w 2024 roku do chwili obecnej takich zgłoszeń jest już 49 – przedstawia dane zebrane przez tomaszowską Policję asp. Monika Ryczek z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie. 

– Przemoc jest zjawiskiem o globalnym zasięgu, które dotyka ludzi niezależnie od ich miejsca zamieszkania, statusu społecznego czy wieku. Powiat tomaszowski niestety nie jest wyjątkiem. Przemoc w tej części Polski stanowi poważny problem społeczny, który wymaga uwagi zarówno ze strony władz, jak i lokalnej społeczności – zauważa Daniel Knap, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Tomaszowski OIK corocznie przeprowadza diagnozę w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Z danych wynika, że przemoc domowa dotyka mieszkańców wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego. Wzrost liczby rodzin objętych pomocą zespołów interdyscyplinarnych to ponad 8 proc. rok do roku.

W 2023 roku w zainteresowaniu zespołów interdyscyplinarnych pozostawało bowiem 110 rodzin, to jest 229 osób – 94 kobiety, 25 mężczyzn i 110 dzieci. Dla porównania w roku 2022 było ich 101, w 2021 roku było to 119 rodzin – wylicza kierownik OIK.

Wsparcie i nauka asertywności

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim od 20 lat świadczy pomoc mieszkańcom powiatu tomaszowskiego. Kadrę Ośrodka stanowią psychologowie, prawnicy oraz pracownik specjalny, do których można udać się po poradę.

– Oferta ośrodka została wzbogacona o dodatkowe godziny poradnictwa prawnego i pomocy psychologicznej. Oprócz pomocy świadczonej w normalnych godzinach pracy, między 8 a 16, można skorzystać z naszej pomocy w wybrane dni tygodnia w godzinach późniejszych, po telefonicznym umówieniu wizyty. Takie działanie skierowane jest między innymi do osób pracujących i uczących się, aby również one mogły skorzystać z pomocy bez konieczności korzystania z urlopu – informuje Daniel Knap.

I zachęca do korzystania z pomocy. 

Ważne telefony:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie – tel. 84 663 42 98

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002 

Przeczytaj: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama