Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 13:56
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Pow. tomaszowski: Coraz więcej przemocy, coraz więcej rodzin objętych pomocą

Bicie, nękanie, poniżanie, izolowanie i zastraszanie. W ubiegłym roku w powiecie tomaszowskim odnotowano wzrost liczby rodzin objętych pomocą Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy. Ofiary to nie tylko żony, dzieci, ale też starsze osoby, w tym rodzice.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim (I piętro).
Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim (I piętro).

42-latek miał się znęcać nad żoną, dziećmi i teściową. Do domowych awantur najczęściej dochodziło, gdy był po kilku głębszych. Podczas ostatniej awantury groził żonie pozbawieniem życia. Wezwana na miejsce policja aresztowała agresywnego mężczyznę.

Syn, brat, mąż, ojciec

– Pokrzywdzona rodzina zdecydowała się opowiedzieć wszystko policjantom i złożyć zeznania. Okazało się, że 42-latek przez kilka ostatnich lat znęcał się nad swoją żoną, teściową i dziećmi. Zarówno trzeźwy, jak i będąc pod wpływem alkoholu bez powodu wszczynał z nimi kłótnie. Bezwzględnie wyzywał, poniżał, a także bił swoją żonę. Cała rodzina była zastraszana, dlatego milczała w obawie przed agresorem – relacjonowała aspirant Monika Ryczek z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Zebrane przez śledczych materiały pozwoliły na przedstawienie 42-letniemu mieszkańcowi powiatu tomaszowskiego zarzutu znęcania się. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na 3 miesiące za kraty trafił też 33-latek, który od dwóch lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoim rodzeństwem. Ostatnim razem groził bratu pozbawieniem życia przy użyciu noża. Tamtego wieczoru został zatrzymany przez policję i osadzony w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Zatrzymany odpowie za fizyczne i psychiczne znęcanie się oraz kierowanie gróźb karalnych wobec najbliższych.

Za swoje postępowanie odpowiadać przed sądem będzie też 47-latek, który zaatakował własnych rodziców. Policję wezwała do swojego domu 67-letnia kobieta. Powiedziała, że pobił ją syn.

Czytaj więcej: Tomaszów Lubelski: Pijany syn pobił matkę. Uderzył 67-latkę "z główki" w nos

Powiat tomaszowski: Pijany 33-latek z nożem w ręku groził bratu, że go zabije

Na miejscu okazało się, że jej 47-letni wrócił do domu nietrzeźwy i zażądał od niej pieniędzy, aby móc zapłacić osobie, która przywiozła go do domu. Kiedy matka odmówiła mu, ten uderzył ją z „główki” w nos.

Krzyk kobiety usłyszał jej 69-letni mąż, który stanął w jej obronie. Wszedł pomiędzy żonę a syna i w tym momencie syn zaatakował go – szarpał, popychał i uderzał pięściami w głowę. Z obrażeniami ciała starszy mężczyzna trafił do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Po całym zajściu 47-latek uciekł z domu, jednak policjanci odnaleźli go i zatrzymali – opisuje sierżant sztabowy Aneta Brzykcy z KPP Tomaszów Lub.

On też usłyszał zarzuty znęcania się nad osobami najbliższymi.

To dotyczy też naszego „podwórka”

Trzy przytoczone interwencje miały miejsce w ostatnich miesiącach. Pokazują, że przemoc w rodzinie to wciąż dotykający społeczeństwo problem.

W 2023 roku otrzymaliśmy 98 zgłoszeń dotyczących przemocy domowej, a w 2024 roku do chwili obecnej takich zgłoszeń jest już 49 – przedstawia dane zebrane przez tomaszowską Policję asp. Monika Ryczek z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie. 

– Przemoc jest zjawiskiem o globalnym zasięgu, które dotyka ludzi niezależnie od ich miejsca zamieszkania, statusu społecznego czy wieku. Powiat tomaszowski niestety nie jest wyjątkiem. Przemoc w tej części Polski stanowi poważny problem społeczny, który wymaga uwagi zarówno ze strony władz, jak i lokalnej społeczności – zauważa Daniel Knap, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Tomaszowski OIK corocznie przeprowadza diagnozę w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Z danych wynika, że przemoc domowa dotyka mieszkańców wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego. Wzrost liczby rodzin objętych pomocą zespołów interdyscyplinarnych to ponad 8 proc. rok do roku.

W 2023 roku w zainteresowaniu zespołów interdyscyplinarnych pozostawało bowiem 110 rodzin, to jest 229 osób – 94 kobiety, 25 mężczyzn i 110 dzieci. Dla porównania w roku 2022 było ich 101, w 2021 roku było to 119 rodzin – wylicza kierownik OIK.

Wsparcie i nauka asertywności

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim od 20 lat świadczy pomoc mieszkańcom powiatu tomaszowskiego. Kadrę Ośrodka stanowią psychologowie, prawnicy oraz pracownik specjalny, do których można udać się po poradę.

– Oferta ośrodka została wzbogacona o dodatkowe godziny poradnictwa prawnego i pomocy psychologicznej. Oprócz pomocy świadczonej w normalnych godzinach pracy, między 8 a 16, można skorzystać z naszej pomocy w wybrane dni tygodnia w godzinach późniejszych, po telefonicznym umówieniu wizyty. Takie działanie skierowane jest między innymi do osób pracujących i uczących się, aby również one mogły skorzystać z pomocy bez konieczności korzystania z urlopu – informuje Daniel Knap.

I zachęca do korzystania z pomocy. 

Ważne telefony:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie – tel. 84 663 42 98

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002 

Przeczytaj: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WieprzTreść komentarza: Pd samego początku Rafał chciał ją wywalić. Co niektórzy o tym wiedzieli. Dziewczyna reklamę zrobiła i ktoś inny ma gotowe.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 10:07Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: Elżbieta WojtaśTreść komentarza: Ciekawe kto jest tym drugim przedsiębiorcą. Ale wszystko się okaże w praniu bo łatwo coś zniszczyć ale niesmak pozostanie. I jeszcze jedno klimat tego miejsca tworzy właścicielka tej kawiarni jej styl podejście do ludzi i szkoda tego burzyć.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ziomekTreść komentarza: Jakby Józef K. miał honor to oddał by te pieniądze dla tego biednego powiatu, on ma kasę.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Powiat zwrócił dotację, a kto ją odda powiatowi? Sprawą zajmują się śledczyAutor komentarza: ☆☆☆☆☆ ☆☆☆Treść komentarza: Skoro tak długo się czeka na drzwi. To mógł ten prezesik zlecić zamontowanie doraźnie drzwi choćby drewnianych! W niektórych spółdzielniach rzeczywiście dzieją się patologiczne sytuacje. Dlatego najlepiej nie kupować tam mieszkania! Unikać! Spolnota mieszkaniowa jak najbardziej. To najlepszy wybór na rynku wtórnym.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 06:36Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: ŻandarmTreść komentarza: Przynajmniej jest punkt ewakuacyjny. W naszych realiach to bardziej schron by się przydał niż to HCK. Bo z tego co mi wiadomo to chyba nie bardzo jest gdzie uciekać w tym niezagrożonym mieście przy frontowym. Ale przynajmniej jest się skąd ewakuowaćData dodania komentarza: 24.12.2024, 01:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Centrum komunikacyjne czeka na otwarcie. Będzie poczekalnia, kiosk, toaletyAutor komentarza: T2tTreść komentarza: Przecież to kazdy wie,tak jak każdy wie że mają tam być hamburgery żeby tylko wsadzić swojego.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 00:15Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama