Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Pomnik Wdzięczności znajdujący się przed budynkiem Urzędu Miasta. Tam przemówienie okolicznościowe wygłosił dr Adam Balicki. Przypomniał on historię wybuchu wojny oraz jej przebieg.
Pożoga wojenna nie ominęła również naszego miasta. Wojna do Biłgoraja dotarła 8 września, kiedy miało miejsce pierwsze bombardowanie Biłgoraja, w którym zginęło 12 mieszkańców miasta. Drugie miało miejsce 14 września. Biłgoraj został też podpalony przez dywersantów, przez miasto wycofywała się Armia Kraków. 16 września miała miejsce bitwa o Biłgoraj, w której zginęło 78 żołnierzy polskich. II wojna światowa to największy konflikt zbrojny w dziejach nie tylko Europy, ale i świata. W walkach wzięło udział 110 milionów żołnierz z 61 państw. Zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych. Szacuje się, że wśród ofiar było ponad 6 mln Polaków. Ten konflikt zbrojny przyczynił się do gigantycznych strat, których przez lata nie udało się odbudować. – W 1933 roku żeby pokonać słabe Niemcy wystarczy 2 dywizje, w chwili agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku wystarczyło 20 dywizji, natomiast, aby pokonać Niemców w 1945 trzeba było przeznaczyć dużo więcej wojska i ponieść znaczące straty. Tolerowanie zapędów szowinistycznych, głoszenie haseł odnośnie tego, że jeden naród uważa się lepszy wobec drugiego, może doprowadzić do takich wielkich konfliktów i nieszczęść – mówił historyk.
Za udział w uroczystościach dziękował burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń. – Oddajemy hołd wszystkim, którzy 1 września 1939 roku stanęli do nierównej walki z najeźdźcą hitlerowskim o wolności naszej. Wojna, która była efektem ataku niemieckiego na Polskę przyniosła zagładę i pożogę, była efektem tragedii i śmierci milionów ludzkich istnień na terenie Polski, Europy i całego świata. Po zakończeniu wojny wydawało się, że Europa i świat czynią starania, aby nigdy więcej nie powtórzyła się taka sytuacja. Wydaje się, że te starania były niewystarczające, ponieważ przez mijające dziesięciolecia wojny trwały i trwają do dnia dzisiejszego. Dziś wojnę inaczej nazywamy. Mówimy, że jest to konflikt zbrojny, operacja specjalna, czy operacja wojskowa. Mówimy tak może po to, aby zagłuszyć nasze sumienia. Apeluje do wielkich tego świata, aby uczynili wszystko co w ich mocy, aby zakończyć wszystkie konflikty i aby zaprzestać śmierci, bólu i cierpienia ludzi. Nigdy więcej wojny – mówił.
Obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności.
Napisz komentarz
Komentarze