Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:04
Reklama
Reklama

Krasnobród: W Alei Mistrzów Polskiej Ilustracji nowi ilustratorzy

We wtorek (3 września) nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowych tablic dedykowanych kolejnym uczestnikom Ogólnopolskich Plenerów Ilustratorów organizowanych od 40 lat w Krasnobrodzie. Do Mistrzów Polskiej Ilustracji dołączą Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta.

Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta. Ma upamiętnia c wybitnych artystów, twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają do Krasnobrodu na organizowane od 1984 r. – z inicjatywy wieloletniej dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu Marii Grażyny Szpyry – Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Krzesimir Dębski w Alei Sław w Zamościu

Aleję tworzą tablice usytuowane przy ul. Młyńskiej, która jest deptakiem łączącym centrum miasteczka z jego częścią rekreacyjno-uzdrowiskową. Oficjalne otwarcie Alei odbyło się w dniu 6 września ub. roku. Jako pierwsze odsłonięto tablice tak znakomitych artystów jak Olga Siemaszko, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Bogusław Orliński, Józef Wilkoń i Elżbieta Gaudasińska.

Zapowiedziano, że w następnych latach Aleja będzie wzbogacana o tablice dedykowane kolejnym ilustratorom. I tak też się stanie.  We wtorek (3 września) do wymienionych wyżej mistrzów dołącza Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.

86-letnia Teresa Wilbik-Stanny to ilustratorka książek dla dzieci i malarka. Współpracowała z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci i współtworzyła polską szkołę ilustracji. Tomasz Borowski (1943-2024) był ilustratorem książek i czasopism dla dzieci, malarzem, grafikiem i scenografem. Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci, a także Telewizją Polską. Podobnie jak Teresa Wilbik-Stanny, był współtwórcą polskiej szkoły ilustracji.

Uroczystość przy ul. Młyńskiej w Krasnobrodzie rozpocznie się o godz. 16 z udziałem Teresy Wilbik-Stanny i jej córki Katarzyny Stanny oraz rodziny Tomasza Borowskiego – żony Elżbiety Gaudasińskiej, której tablicę odsłonięto w ub. roku, oraz syna Tymoteusza Borowskiego z małżonką.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama