Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 19:47
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Krasnobród: W Alei Mistrzów Polskiej Ilustracji nowi ilustratorzy

We wtorek (3 września) nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowych tablic dedykowanych kolejnym uczestnikom Ogólnopolskich Plenerów Ilustratorów organizowanych od 40 lat w Krasnobrodzie. Do Mistrzów Polskiej Ilustracji dołączą Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta.

Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta. Ma upamiętnia c wybitnych artystów, twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają do Krasnobrodu na organizowane od 1984 r. – z inicjatywy wieloletniej dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu Marii Grażyny Szpyry – Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Krzesimir Dębski w Alei Sław w Zamościu

Aleję tworzą tablice usytuowane przy ul. Młyńskiej, która jest deptakiem łączącym centrum miasteczka z jego częścią rekreacyjno-uzdrowiskową. Oficjalne otwarcie Alei odbyło się w dniu 6 września ub. roku. Jako pierwsze odsłonięto tablice tak znakomitych artystów jak Olga Siemaszko, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Bogusław Orliński, Józef Wilkoń i Elżbieta Gaudasińska.

Zapowiedziano, że w następnych latach Aleja będzie wzbogacana o tablice dedykowane kolejnym ilustratorom. I tak też się stanie.  We wtorek (3 września) do wymienionych wyżej mistrzów dołącza Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.

86-letnia Teresa Wilbik-Stanny to ilustratorka książek dla dzieci i malarka. Współpracowała z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci i współtworzyła polską szkołę ilustracji. Tomasz Borowski (1943-2024) był ilustratorem książek i czasopism dla dzieci, malarzem, grafikiem i scenografem. Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci, a także Telewizją Polską. Podobnie jak Teresa Wilbik-Stanny, był współtwórcą polskiej szkoły ilustracji.

Uroczystość przy ul. Młyńskiej w Krasnobrodzie rozpocznie się o godz. 16 z udziałem Teresy Wilbik-Stanny i jej córki Katarzyny Stanny oraz rodziny Tomasza Borowskiego – żony Elżbiety Gaudasińskiej, której tablicę odsłonięto w ub. roku, oraz syna Tymoteusza Borowskiego z małżonką.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qweTreść komentarza: to pług nie brony :DData dodania komentarza: 18.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Gm. Hrubieszów: Ford najechał na tył rolniczego ciągnikaAutor komentarza: WrocławskiTreść komentarza: A kto jest dyrektorem szpitala w Hrubieszowie?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 14:08Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzaskuAutor komentarza: AlexTreść komentarza: Gdzie te kolejki??? Po tych absolwentów ?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 13:29Źródło komentarza: Zamość: Oto nowe pielęgniarki i nowi pielęgniarze. Zobacz zdjęcia z "czepkowania"Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: 3,5 miliona straty? Jakim cudem? Przecież Gałecki i Żaroffe to tacy świetni menadżerowie. Nie to co poprzednik.....Data dodania komentarza: 18.09.2024, 11:31Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzaskuAutor komentarza: Piotr WTreść komentarza: Kompletna porażka z urządzeniem kolejkomat. Wróciły ciągłe kolejki po 10 - 15 osób. A wcześniej system był idealny, bez kolejkowy. Wizyta na telefon i konkretną godzinę, zero kolejek. Porażka i pieniądze za urzadzenie w błoto....Data dodania komentarza: 18.09.2024, 08:07Źródło komentarza: Zamość: Jest kolejkomat w Wydziale Ewidencji Kierowców i PojazdówAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Korekta. Pan ambasador Pawłoś nie pochodzi z Hrubieszowa. Pochodzi z Grabowca (tu nadal mieszkają jego rodzice). Jest tylko urodzony w Hrubieszowie - jak zresztą większość obecnych mieszkańców gminy Grabowiec, z uwagi na fakt dawnej rejonizacji szpitali, gdzie porodówka dla Grabowca znajdowała się właśnie w Hrubieszowie. Dziś dzieci z Grabowca rodzą się w Zamościu, ale to nie oznacza, że z niego pochodzą.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 00:45Źródło komentarza: Były ambasador RP w Berlinie przyjechał z wyjątkowym prezentem
Reklama