Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ub. roku w ramach obchodów 450-lecia miasta. Ma upamiętnia c wybitnych artystów, twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają do Krasnobrodu na organizowane od 1984 r. – z inicjatywy wieloletniej dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu Marii Grażyny Szpyry – Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Krzesimir Dębski w Alei Sław w Zamościu
Aleję tworzą tablice usytuowane przy ul. Młyńskiej, która jest deptakiem łączącym centrum miasteczka z jego częścią rekreacyjno-uzdrowiskową. Oficjalne otwarcie Alei odbyło się w dniu 6 września ub. roku. Jako pierwsze odsłonięto tablice tak znakomitych artystów jak Olga Siemaszko, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Bogusław Orliński, Józef Wilkoń i Elżbieta Gaudasińska.
Zapowiedziano, że w następnych latach Aleja będzie wzbogacana o tablice dedykowane kolejnym ilustratorom. I tak też się stanie. We wtorek (3 września) do wymienionych wyżej mistrzów dołącza Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.
86-letnia Teresa Wilbik-Stanny to ilustratorka książek dla dzieci i malarka. Współpracowała z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci i współtworzyła polską szkołę ilustracji. Tomasz Borowski (1943-2024) był ilustratorem książek i czasopism dla dzieci, malarzem, grafikiem i scenografem. Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci, a także Telewizją Polską. Podobnie jak Teresa Wilbik-Stanny, był współtwórcą polskiej szkoły ilustracji.
Uroczystość przy ul. Młyńskiej w Krasnobrodzie rozpocznie się o godz. 16 z udziałem Teresy Wilbik-Stanny i jej córki Katarzyny Stanny oraz rodziny Tomasza Borowskiego – żony Elżbiety Gaudasińskiej, której tablicę odsłonięto w ub. roku, oraz syna Tymoteusza Borowskiego z małżonką.
Napisz komentarz
Komentarze