Dokument „Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście Zamość za dwa kwartały 2024 r. z uwzględnieniem działalności Policji i Straży Miejskiej” przedstawiono 26 sierpnia na sesji Rada Miasta Zamość.
Jak wynika z danych przygotowanych przez Komendę Miejską Policji w Zamościu, w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. na terenie miasta stwierdzono 560 przestępstw, czyli o 32 więcej niż rok wcześniej. Wykrywalność wyniosła 82,75 proc. i była o 3,34 proc. niższa od tej sprzed roku. Przestępstw kryminalnych odnotowano 319 (o 5 więcej).
Stan bezpieczeństwa
Jeśli chodzi o przestępstwa najbardziej dokuczliwe społecznie, to spadła i to znacznie liczba kradzieży cudzej rzeczy (z 58 do 26). W pozostałych kategoriach odnotowano tyle samo przestępstw co rok wcześnie, a w niektórych nastąpił ich wzrost, np. bójka lub pobicie (z 3 do 10), , uszczerbek na zdrowiu (z 8 do 17), uszkodzenie mienia (z 12 do 17), a kradzież z włamaniem (z 17 do 21). Wykrywalność rozbojów, bójek lub pobić oraz kradzieży samochody wyniosła 100 proc., ale już np. kradzieży cudzej rzeczy albo uszkodzenia mienia – nieco ponad 82 proc.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gm. Miączyn: Niemiła niespodzianka po dożynkach. 20-latek zniszczył im bmw
W porównaniu z zeszłym rokiem nastąpił wzrost liczby służb zewnętrznych wykonywanych przez policjantów na terenie miasta i gminy Zamość z 10 646 do 10 827. Na terenie miasta funkcjonariusze przeprowadzili 3 943 interwencji, czyli o 94 więcej niż w 2023 r. Więcej było interwencji domowych i związanych ze spożywaniem alkoholu, mniej z zakłócaniem porządku. Najwięcej odnotowano ich na terenie os. Promyk, Św. Piątka i Zamczysko (532), a najmniej na os. Reymonta, Rataja, Wąska, Wiejska, Majdan (196). Ujawniono 80 osób dotkniętych przemocą, w tym 4 mężczyzn i 7 małoletnich. Mundurowi sporządzili 70 „Niebieskich Kart" (o 7 mniej niż rok wcześniej).
Sytuacja na drogach
Na terenie miasta odnotowano 7 wypadków drogowych i 273 kolizje. Do dwóch wypadków doszło na ul. Partyzantów i Wyszyńskiego, a po jednym na ul. Kamiennej, Szczebrzeskiej i Śląskiej. Nikt nie zginął, rannych zostało 7 osób. Główne przyczyny wypadków to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe pokonywanie przejazdów dla rowerzystów (po 2). Najwięcej kolizji było na ul. Wyszyńskiego – 20.
CZYTAJ TEŻ: 61-latek z Zamościa stracił ponad 80 tysięcy złotych. Uwierzył oszustowi
Ujawniono 233 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości. To o 62 osoby więcej niż rok wcześniej. Policjanci zatrzymali 44 prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h .
I to właśnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym zdominowało dyskusję nad przygotowanym raportem. Radny Janusz Kupczyk zauważył, że po wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 50 km/h, na przebudowanym odcinku drogi od al. 1 Maja – przez Dzieci Zamojszczyzny – do ul. Szczebrzeskiej, spadła tam znacznie liczba kolizji, a wypadków nie ma. Na przeciwległym biegunie znalazły się według niego ul. Piłsudskiego i Lubelska, które również zostały przebudowane i obowiązuje tam takie same ograniczenie prędkości, a mimo to odnotowywanych jest dużo zdarzeń drogowych.
Radny Tadeusz Lizut po raz kolejny zwrócił się z apelem o zapewnienie widocznego oznakowania poziomego na ul. Łukasińskiego, a Piotr Błażewicz wywołał temat rowerzystów.
Plaga pijanych na jednośladach
Jak zauważył insp. Andrzej Mioduna, komendant miejski policji w Zamościu, w pierwszym półroczu wypadków na terenie miasta było 7, natomiast w okresie wakacyjnym (od 1 lipca do 25 sierpnia) – aż 6. Łącznie więc od początku roku na zamojskich ulicach doszło do 13 wypadków. – Niepokojące jest to, że mamy 7 wypadków z udziałem rowerzystów – powiedział komendant.
Powiat zamojski: Policja prowadzi działania "Prędkość". Apeluje do kierowców
Kolejny problem to alkohol. – W pierwszym półroczu w stanie nietrzeźwości czy po spożyciu alkoholu rowerzystów było 133, natomiast w ciągu niespełna dwóch miesięcy (chodzi o okres od 1 lipca do 25 sierpnia) mamy ich już 99 – wskazał szef zamojskiej policji. – Ogromne zagrożenie stwarzają również kierujący hulajnogami, którzy tylko w ostatnim czasie byli sprawcami 40 zdarzeń, z czego 90 proc. spowodowały osoby nietrzeźwe. Aż 5 nietrzeźwych kierujących hulajnogami zatrzymaliśmy w Święto Wojska Polskiego.
Komendant przypomniał, że jeżdżących hulajnogami również obowiązują przepisy. W przypadku jazdy po chodniku, hulajnoga powinna jechać z prędkością zbliżoną do tej, z jaką poruszają się piesi. – Były już przypadki, że ukaraliśmy kierującego hulajnogą za brawurową jazdę po chodniku i będziemy to kontynuować, zwłaszcza że mamy liczne zgłoszenia o tym, że kierujący hulajnogami stwarzają zagrożenie – zapowiedział insp. Andrzej Mioduna.
W odpowiedzi na zapytania radnych poinformował, że jest za utrzymaniem ograniczenia prędkości do 50 km/h na ul. Dzieci Zamojszczyzny z uwagi m.in. na dużo przejść dla pieszych oraz marketów, a jeśli chodzi o oznakowanie poziome ul. Łukasińskiego, to jeszcze raz pochylą się nad tym tematem wspólnie z Zarządem Dróg Grodzkich.
Napisz komentarz
Komentarze