Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 20:51
Reklama Baner reklamowy - Dewocjonalia
Reklama Akademia Bialska

Myśliwi nie wejdą bez zgody na twoją ziemię. Będą zmiany w prawie

Rząd chce unormować zasady polowań na prywatnej ziemi. Dzisiaj myśliwi mają większe prawa niż właściciele działek.
Rząd chce unormować zasady polowań na prywatnej ziemi. Dzisiaj myśliwi mają większe prawa niż właściciele działek.
Rząd chce unormować zasady polowań na prywatnej ziemi. Dzisiaj myśliwi mają większe prawa niż właściciele działek.

Autor: Canva

Zmiany mają zostać zapisane w nowym prawie łowieckim. Rodzi się ono w trudach, bo przeciwko wielu proponowanym przepisom protestują właśnie myśliwi. 

Nie podoba im się też propozycja rzecznika praw obywatelskich, które z kolei popiera Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

„W najbliższych miesiącach będziemy pracować nad nowelizacją prawa łowieckiego dostosowującą przepisy do wymagań Konstytucji RP, dotyczącą między innymi podnoszonego przez RPO problemu praw własności właścicieli gruntów, na których odbywają się polowania” – to odpowiedź resortu na pytania „Rzeczpospolitej”.

Uprawnienia właścicieli działek są iluzoryczne

Polowania to w Polsce drażliwy temat, a jedną z przyczyn tego jest to, że myśliwi właściwie polują, gdzie i kiedy chcą. W sierpniu RPO uznał, że należy zmienić przepisy i mocniej chronić właścicieli prywatnych gruntów – łąk, pól, lasów.

„Od kilku lat do BRPO wpływają skargi obywateli i organizacji społecznych będących właścicielami nieruchomości w obrębie obwodów łowieckich na narzucanie im obowiązku znoszenia działalności myśliwych. Jest ona niezbędna dla zapewnienia odpowiedniej gospodarki łowieckiej i zbalansowania ochrony środowiska. Jednak powinna uwzględniać prawa właścicieli nieruchomości, na których są prowadzone polowania” – uważa Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

PRZECZYTAJ: Zamość: Myśliwy śmiertelnie postrzelił znajomego. Został skazany, ale będzie apelacja

Chodzi o to, że obwody łowieckie ustala sejmik województwa i mogą one obejmować prywatną ziemię. Przy czym jej właściciele nie mają wielu narzędzi, żeby przeciwko temu zaprotestować. RPO wprost pisze, że uprawnienia osoby, która ma zastrzeżenia są „iluzoryczne”.

Właściciele muszą mieć wpływ na tworzenie obwodów łowieckich

Bo gdy jest organizowane polowanie, to w tym czasie właściciel w ogóle nie może korzystać ze swojej ziemi. Często nie może nawet tam przebywać.

Bo „wraz z utworzeniem obwodu powstaje potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia związane z wykorzystaniem broni palnej przez myśliwych. Uzasadnia to przyznanie właścicielom większego wpływu na tworzenie obwodów niż planów zagospodarowania” – nie ma wątpliwości RPO.

Jest jeszcze sprawa pieniędzy

Za polowanie „na prywatnym” związek łowiecki nic nie płaci. Ale jeżeli już myśliwi strzelają w państwowych lasach, to muszą się z tego finansowo rozliczyć.

To rozwiązania sprzed epoki internetu

Kolejny punkt zapalny. Teraz myśliwi nie muszą informować właściciela ziemi, że zamierzają na jego terenie zorganizować polowanie. 

„Istnieje jedynie obowiązek podania przez gminę do publicznej wiadomości zamiaru organizacji polowania zbiorowego. Wymaga to od właściciela nieustannego śledzenia obwieszczeń gminy, podczas gdy to ona powinna poinformować każdego z właścicieli” – punktuje rzecznik praw obywatelskich.

I  dodaje, że to rozwiązania sprzed epoki inetrnetu.

Myśliwi są na „nie”

Te pomysły nie podobają się samym myśliwym. Kiedy Wiącek przedstawił swoje zastrzeżenia, Polski Związek Łowiecki ocenił je jako „nietrafione i nieprawdziwe”. 

PZŁ uważa, że organizowanie obwodów łowieckich jest jawne i przejrzyste i każdy może wnieść uwagi.

Czytaj też: W gm. Telatyn wykryto ognisko wścieklizny! Uwaga na zwierzęta i szczepionki dla lisów

„Wprowadzenie obowiązku informowania o miejscu i czasie wykonywania polowania indywidualnego w obecnych uwarunkowaniach, gdzie działają radykalne ruchy antyłowieckie, które uciekają się do działań bezprawnych (celowe zakłócanie polowań, ekoterroryzm) naraziłoby bezpośrednio życie i zdrowie myśliwych, a także osób trzecich” – przekonują myśliwi

Obowiązek informowania o polowaniu porównują do sytuacji policjantów planujących akcje. I informowaniu o tym innych, „w którym miejscu i o jakim czasie (...) pełnią służbę w terenie”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
HENRYK 09.09.2024 16:58
Hańba w erze lotów do gwiazd pytam czy ma ktoś łazić po moim polu łące SKANDAL CZY POLSKA jest przed czy już po BURKINAFASO

Riot 09.09.2024 15:02
Że też w 21 wieku jeszcze musimy w ogóle rozmawiać na temat tego barbarzyństwa. Obrzydliwe.

Rozsądek 09.09.2024 11:52
Jak nie będzie można polować to właścicielowi ziemi nikt nie zapłaci za szkody od zwierzyny,

ciekawy 09.09.2024 11:15
idąc tokiem myślenia "myśliwych" zwykły obywatel może się wbić do domu myśliwego i zrobić tam imprezę nie informując właściciela o tym. tak jak to robią myśliwi

Anna 08.09.2024 08:28
Rozwiązać PZŁ.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: T=omTreść komentarza: Ustawiony śmietnik pomiędzy blokami 3 i 4 na Polnej pozbawił mieszkańców kilku miejsc parkingowych. Dramat z parkowaniem. Proszę zainwestować w miejsca parkingowe bo ludzie zaczynają się głucić i pomstować na władzę. Dziękuję.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 14:58Źródło komentarza: Najczęstsze błędy hrubieszowian przy segregowaniu odpadów. Sprawdź, czy dotyczą ciebieAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: jak widzisz że ktoś nie zbiera kupy, to sam ją w woreczek i bryz właściciela w głowę kupą niech ma za swoje!!Data dodania komentarza: 16.09.2024, 13:31Źródło komentarza: Pomóżmy im zebrać podpisy, bo chcą poprawić los zwierząt. Czasu jest już niewieleAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Oczywiście że trzeba pomóc. Tylko mam przed oczyma wpisy wsparcia dla Zamościa w czerwcu typu: Dobrze tym zamojskiej pisiorom, powinni się potopić i wyginąć.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 12:31Źródło komentarza: Powódź 2024: Nie zostawimy Was bez pomocy! Zamość, Tomaszów, Hrubieszów organizują zbiórkiAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Pucharki koło Tarnawatki? No tam to na pewno nakopali się łusek z 1914 r.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 11:12Źródło komentarza: Nowe odcinki „Poszukiwaczy historii” kręcono w Tomaszowie Lubelskim. Wiemy, co interesowało telewizję PolsatAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Wieńców spod pomników też się nie kradnie panie burak. Tak zachowują się tylko złodzieje ale tego możesz w sumie nie wiedzieć.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 08:17Źródło komentarza: Policjant z Tomaszowa, jako kapitan, i jego drużyna wywalczyli 15 złotych medali! [ZDJĘCIA]Autor komentarza: PatodziennikarstwoTreść komentarza: Zamościa i okolic to nie dotyczy. te tereny są wykluczone komunikacyjnieData dodania komentarza: 16.09.2024, 07:30Źródło komentarza: Powódź 2024. Zalane dworce kolejowe. Ministerstwo do podróżujących koleją
Reklama