Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 07:19
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Często korzystam z telefonu. Mogę mieć przez to raka?

Spędzamy godziny dziennie z telefonem w ręku. Czy to nam szkodzi? Naukowcy nie mają wątpliwości.
Często korzystam z telefonu. Mogę mieć przez to raka?

Autor: Canva

Po analizie danych z kilkunastu lat naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że czas spędzany z telefonem przy uchu wpływa na rozwój nowotworów.

Tytaniczna praca

To badanie, którym kierował Ken Karipidisa z Australijskiej Agencji Ochrony Radiacyjnej i Bezpieczeństwa Jądrowego, jest uznawane za najbardziej kompleksową ocenę dotychczasowych dowodów. 

CZYTAJ: Smutne wyniki kontroli: pełno błędów w realizacji recept i ogromne kary dla aptek

Jego wyniki – jak podaje RMF – podważyły wcześniejsze ustalenia Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która dekadę temu zaklasyfikowała fale radiowe jako potencjalnie rakotwórcze. Nowo opublikowany przegląd wskazuje na znacznie większą liczbę dowodów, które potwierdzają brak związku między technologią bezprzewodową a zagrożeniem zdrowotnym. 

Karipidis wraz z zespołem przeanalizował badania opublikowane w latach 1994-2022, z czego 63 przeprowadzone na osobach z 22 krajów zostały ostatecznie uwzględnione w analizie. Skupiono się na glejaku, oponiaku, guzach przysadki mózgowej oraz innych nowotworach ośrodkowego układu nerwowego. 

Wszystko to po to, żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości związane z długotrwałym użytkowaniem telefonów.

Jesteśmy bezpieczni

Jednym z ważniejszych wniosków tego badania jest obalenie mitu o zwiększonym ryzyku nowotworów u osób, które są narażone na działanie masztów telefonicznych. W analizie nie wykazano, aby u takich dzieci wystąpiło wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu czy białaczkę. To potwierdza, że fale radiowe emitowane przez maszty telekomunikacyjne nie stanowią zagrożenia zdrowotnego.

Czytaj: Zamość/Hrubieszów: „Hetman” wciąż jeździ do Wrocławia! Rozkład wprowadza w błąd podróżnych

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań zleconych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) korzystanie z telefonów komórkowych nie ma związku z ryzykiem zachorowania na raka głowy czy szyi.

Karipidis wyjaśnił, że wcześniejsze obawy opierały się na ograniczonych danych, a obecne wyniki dają większą pewność co do bezpieczeństwa użytkowania telefonów komórkowych.

Ile czasu spędzamy z telefonem?

Producent aplikacji RescueTime, która umożliwia monitorowanie aktywności na urządzeniu, podał, że średni czas korzystania ze smartfona to 3 godziny 15 minut. W grupie najbardziej zaawansowanych użytkowników to nawet 4,5 godziny.

Około połowa sesji rozpoczyna się już 3 minuty od poprzedniej. To średnio 58 aktywności na smartfonie w ciągu dnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama