Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:18
Reklama
Reklama

Często korzystam z telefonu. Mogę mieć przez to raka?

Spędzamy godziny dziennie z telefonem w ręku. Czy to nam szkodzi? Naukowcy nie mają wątpliwości.
Często korzystam z telefonu. Mogę mieć przez to raka?

Autor: Canva

Po analizie danych z kilkunastu lat naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że czas spędzany z telefonem przy uchu wpływa na rozwój nowotworów.

Tytaniczna praca

To badanie, którym kierował Ken Karipidisa z Australijskiej Agencji Ochrony Radiacyjnej i Bezpieczeństwa Jądrowego, jest uznawane za najbardziej kompleksową ocenę dotychczasowych dowodów. 

CZYTAJ: Smutne wyniki kontroli: pełno błędów w realizacji recept i ogromne kary dla aptek

Jego wyniki – jak podaje RMF – podważyły wcześniejsze ustalenia Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która dekadę temu zaklasyfikowała fale radiowe jako potencjalnie rakotwórcze. Nowo opublikowany przegląd wskazuje na znacznie większą liczbę dowodów, które potwierdzają brak związku między technologią bezprzewodową a zagrożeniem zdrowotnym. 

Karipidis wraz z zespołem przeanalizował badania opublikowane w latach 1994-2022, z czego 63 przeprowadzone na osobach z 22 krajów zostały ostatecznie uwzględnione w analizie. Skupiono się na glejaku, oponiaku, guzach przysadki mózgowej oraz innych nowotworach ośrodkowego układu nerwowego. 

Wszystko to po to, żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości związane z długotrwałym użytkowaniem telefonów.

Jesteśmy bezpieczni

Jednym z ważniejszych wniosków tego badania jest obalenie mitu o zwiększonym ryzyku nowotworów u osób, które są narażone na działanie masztów telefonicznych. W analizie nie wykazano, aby u takich dzieci wystąpiło wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu czy białaczkę. To potwierdza, że fale radiowe emitowane przez maszty telekomunikacyjne nie stanowią zagrożenia zdrowotnego.

Czytaj: Zamość/Hrubieszów: „Hetman” wciąż jeździ do Wrocławia! Rozkład wprowadza w błąd podróżnych

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań zleconych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) korzystanie z telefonów komórkowych nie ma związku z ryzykiem zachorowania na raka głowy czy szyi.

Karipidis wyjaśnił, że wcześniejsze obawy opierały się na ograniczonych danych, a obecne wyniki dają większą pewność co do bezpieczeństwa użytkowania telefonów komórkowych.

Ile czasu spędzamy z telefonem?

Producent aplikacji RescueTime, która umożliwia monitorowanie aktywności na urządzeniu, podał, że średni czas korzystania ze smartfona to 3 godziny 15 minut. W grupie najbardziej zaawansowanych użytkowników to nawet 4,5 godziny.

Około połowa sesji rozpoczyna się już 3 minuty od poprzedniej. To średnio 58 aktywności na smartfonie w ciągu dnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama