Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny Tomasza Borowskiego – żony Elżbiety Gaudasińskiej oraz syna Tymoteusza Borowskiego z małżonką. Zabrakło niestety Teresy Wilbik-Stanny i jej córki Katarzyny Stanny, które z przyczyn losowych nie mogły przyjechać do Krasnobrodu.
Spotkanie rozpoczęła Mariola Czapla, dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, która powitała przybyłych i w kilku słowach opowiedziała o idei powstania Alei i realizacji tego wyjątkowego pomysłu, którego autorem jest były burmistrz Krasnobrodu Janusz Oś.
Następnie Krystyna Michałowska, jedna z artystek i uczestniczka tegorocznego pleneru, a prywatnie przyjaciółka Teresy Wilbik-Stanny, odsłoniła jej tablicę. Tablicę dedykowaną Tomaszowi Borowskiemu odsłoniła jego małżonka Elżbieta Gaudasińska z synem Tymoteuszem.
Przeczytaj: Zamość: Co młodym poetom w duszy gra?
Potem wszyscy goście udali się spacerem do końca Alei, zatrzymując się przy tablicach, które już od roku wkomponowane są w krasnobrodzki krajobraz. Na koniec głos zabrał burmistrz Kazimierz Misztal, który zaznaczył, że Krasnobród jest jedynym miastem w Polsce, w którym znajduje się tak niezwykłe miejsce.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ramach obchodów 450-lecia miasta. Ma upamiętniać wybitnych artystów, twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają do Krasnobrodu na organizowane od 1984 r. Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów.
Aleję tworzą tablice usytuowane przy ul. Młyńskiej, która jest deptakiem łączącym centrum miasteczka z jego częścią rekreacyjno-uzdrowiskową. Oficjalne otwarcie Alei odbyło się w zeszłym roku. Jako pierwsze odsłonięto tablice Olgi Siemaszko, Zbigniewa Rychlickiego, Janusza Stannego, Zdzisława Witwickiego, Bogusława Orlińskiego, Józefa Wilkonia i Elżbiety Gaudasińskiej. 3 września dołączyli do nich Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.
Teresa Wilbik-Stanny ma 86 lat, jest ilustratorką książek dla dzieci i malarką. Współpracowała z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci i współtworzyła polską szkołę ilustracji. Zmarły w tym roku w wieku 81 lat Tomasz Borowski był ilustratorem książek i czasopism dla dzieci, malarzem, grafikiem i scenografem. Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci, a także Telewizją Polską.
NIE PRZEGAP: Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdź, o czym piszemy
Napisz komentarz
Komentarze