Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 01:26
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Krasnobród: Kolejne tablice w Alei Mistrzów Ilustracji

Było ich siedem, ale 3 września uroczyście odsłonięto kolejne pamiątkowe tablice dedykowane wybitnym uczestnikom Ogólnopolskich Plenerów Ilustratorów organizowanych od 40 lat w Krasnobrodzie – Teresie Wilbik-Stanny i Tomaszowi Borowskiemu.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu.
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu.

Autor: KDK

Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny Tomasza Borowskiego – żony Elżbiety Gaudasińskiej oraz syna Tymoteusza Borowskiego z małżonką. Zabrakło niestety Teresy Wilbik-Stanny i jej córki Katarzyny Stanny, które z przyczyn losowych nie mogły przyjechać do Krasnobrodu.

Spotkanie rozpoczęła Mariola Czapla, dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, która powitała przybyłych i w kilku słowach opowiedziała o idei powstania Alei i realizacji tego wyjątkowego pomysłu, którego autorem jest były burmistrz Krasnobrodu Janusz Oś.

Następnie Krystyna Michałowska, jedna z artystek i uczestniczka tegorocznego pleneru, a prywatnie przyjaciółka Teresy Wilbik-Stanny, odsłoniła jej tablicę. Tablicę dedykowaną Tomaszowi Borowskiemu odsłoniła jego małżonka Elżbieta Gaudasińska z synem Tymoteuszem.

Przeczytaj: Zamość: Co młodym poetom w duszy gra?

Potem wszyscy goście udali się spacerem do końca Alei, zatrzymując się przy tablicach, które już od roku wkomponowane są w krasnobrodzki krajobraz. Na koniec głos zabrał burmistrz Kazimierz Misztal, który zaznaczył, że Krasnobród jest jedynym miastem w Polsce, w którym znajduje się tak niezwykłe miejsce.

Tablicę dedykowaną Tomaszowi Borowskiemu odsłoniła jego małżonka Elżbieta Gaudasińska z synem Tymoteuszem.

Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ramach obchodów 450-lecia miasta. Ma upamiętniać wybitnych artystów, twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają do Krasnobrodu na organizowane od 1984 r. Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów.

Aleję tworzą tablice usytuowane przy ul. Młyńskiej, która jest deptakiem łączącym centrum miasteczka z jego częścią rekreacyjno-uzdrowiskową. Oficjalne otwarcie Alei odbyło się w zeszłym roku. Jako pierwsze odsłonięto tablice Olgi Siemaszko, Zbigniewa Rychlickiego, Janusza Stannego, Zdzisława Witwickiego, Bogusława Orlińskiego, Józefa Wilkonia i Elżbiety Gaudasińskiej. 3 września dołączyli do nich Teresa Wilbik-Stanny i Tomasz Borowski.

Teresa Wilbik-Stanny ma 86 lat, jest ilustratorką książek dla dzieci i malarką. Współpracowała z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci i współtworzyła polską szkołę ilustracji. Zmarły w tym roku w wieku 81 lat Tomasz Borowski był ilustratorem książek i czasopism dla dzieci, malarzem, grafikiem i scenografem. Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami dla dzieci, a także Telewizją Polską.

NIE PRZEGAP: Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdź, o czym piszemy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: "Decyzją Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego został przygotowany projekt uchwały mający na celu przekazanie partnerskiemu Powiatowi Lwóweckiemu który ucierpiał podczas powodzi, kwoty 100.000, 00 zł"- na bibliotekęnie ma kasy ale na PR w kontekście powodzi etatowy członek zarządu powiatu Markę Poznański szaleje. Przecież pomoc regionom powodziowym już w drodze od państwa a te 100 tysi lepiej zachować bo na Lubelskie kasa zostanie pewnie ograniczona w takiej sytuacji.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Otwarcie wypożyczalni w napiętej atmosferzeAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ty z tych co stosują zasadę "m**** w kubeł, bo na twoje miejsce jest dziesięciu"? Strach cię obleciał, że trzeba będzie pracowników szanować?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 10:45Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Uwielbiam twoje durnoty panie burak. "Regulacje dot. sygnalistów i związane z tym procedury, nie stanowią nowości w porządku prawnym wielu innych państw. Przykładowo Wielka Brytania już od 1999 r. posiada stosowne regulacje w tym zakresie. W ramach Public Interest Disclosure Act, sygnaliści są chronieni przed odwetem ze strony pracodawcy. Regulacje PIDA przewidują trzy procedury sygnalizacji – wewnątrz organizacji, na zewnątrz do organów administracyjnych lub, też na zewnątrz, ale do organizacji pozarządowych np. mediów. Stosowne regulacje posiadają również Niemcy i Holandia"Data dodania komentarza: 26.09.2024, 08:19Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama