Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 20 listopada 2024 19:34
Reklama
Reklama

Zamość: Koperty na parkingach są puste, bo jest problem z krawężnikami. Co na to miasto?

Chodzi o miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, które zostały wyznaczone po przebudowie zamojskich ulic. – Co z tego, że tych miejsc przybyło, skoro nie można się z nich wydostać na chodnik po opuszczeniu samochodu – mówił na ostatniej sesji poruszający się na wózku inwalidzkim zamościanin. Barierą jest krawężnik oddzielający kopertę od chodnika.
Ul. Piłsudskiego w Zamościu. Tak to nie powinno wyglądać. To problem dla osób niepełnosprawnych.
Ul. Piłsudskiego w Zamościu. Tak to nie powinno wyglądać. To problem dla osób niepełnosprawnych.

Trzy lata temu zakończyła się przebudowana ul. Piłsudskiego w Zamościu. Na wysokości bloku nr 31 (na parterze budynku mieszczą się banki, zakłady usługowe, sklepy oraz apteka) powstało 36 miejsc parkingowych, w tym 5 dla osób niepełnosprawnych. 

– Przybyło miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, ale świecą one pustkami, bo aby dostać się na chodnik po opuszczeniu samochodu, poruszająca się na wózku inwalidzkim osoba musi wyjechać z koperty na najbardziej ruchliwą ulicę w mieście, a następnie przejechać kilkadziesiąt metrów do ul. Okrzei (albo w drugą stronę – również kilkadziesiąt metrów – do wjazdu na „zielony ryneczek” przy Orzeszkowej – przyp. red.) – powiedział Mariusz Saczek, który pojawił się pod koniec sierpnia na sesji Rady Miasta Zamość.

Wskazał, że podobnie jest na przebudowanej nieco wcześniej ul. Lubelskiej, np. na parkingu przy sklepie motoryzacyjnym RK Niedziałek.

CZYTAJ: Zamość: We Are the Champions symfonicznie

Wysoki krawężnik

Pan Mariusz od 14 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie wyklucza go jednak z prowadzenia auta.  Dużo jeździ, jest m. in. przewodnikiem po Zamościu i Roztoczu. Zabierając głos podczas obrad wyjaśnił, że od „dłuższego czasu” próbuje rozwiązać problem, z którym nie spotkał się dotychczas w innych miastach. Tym problemem jest wysoki na 16-18 cm krawężnik, oddzielający parking od chodnika. Jeżeli osoba niepełnosprawna jest z opiekunem, to ten ostatni pomoże jej wydostać się z koperty na chodnik, popychając i odpowiednio przechylając wózek przy pokonywaniu krawężnika. W przypadku osoby niepełnosprawnej samodzielnie poruszającej się na wózku inwalidzkim, krawężnik stanowi już barierę nie do pokonania. 

PRZECZYTAJ: Zamość: Przesunięto termin zamknięcia ulicy Łukasińskiego

– Dlatego nie parkują tam niepełnosprawni, bo nie mogą się wydostać z koperty, ani pełnosprawni, bo grozi im 1 200 zł kary – mówił mieszkaniec Zamościa. – Wyjeżdżanie wózkiem z parkingu wprost na ulicę grozi nieszczęściem. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie osoby niepełnosprawnej. Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Czy samochód musi potrącić niepełnosprawnego, żeby usunąć ten krawężniki?

"Zniwelować" problem

Prezydent Zamościa Rafał Zwolak zapewnił, że miasto na bieżąco stara się likwidować wszelkie bariery architektoniczne. Co zamierza zrobić z opisywaną sytuacją, która prawdopodobnie nie została „wyłapana” na etapie projektowania? Jak się nam udało dowiedzieć, Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu jest w trakcie uzgadniania z firmą Strabag warunków przebudowy wzmiankowanych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. To od dobrej woli tej ostatniej (Strabag był głównym wykonawcą przebudowy ul. Piłsudskiego – przyp. red.) będzie zależało, czy porozumienie zostanie zawarte. W przypadku negatywnego stanowiska, Zarząd Dróg Grodzkich będzie zmuszony własnymi środkami "zniwelować" problem, czyli doprowadzić do tego, by osoby niepełnosprawne bez kłopotów mogły wjechać wózkiem inwalidzkim z koperty na chodnik i z powrotem.

Jako dobry przykład Mariusz Saczek podał parking znajdujący się na wysokości przychodni przy ul. Kilińskiego. – Tak powinno być w całym mieście – powiedział zamościanin.

Przypomnijmy, że parkowanie na miejscu dla inwalidów, czyli tak zwane parkowanie na kopercie, przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną prawnie niepełnosprawnością.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MajorDamage 19.09.2024 08:28
Kolejna "wisienka' po skorumpowanym poprzedniku. Ale pisowcom to nie przeszkadza.

A no 19.09.2024 08:26
A tak łatwo to sprawdzić , wystarczy usiąść w wózku inwalidzkim i spróbować się poruszać od koperty do chodnika , prosty test a jak skomplikowany ......

Dudu 19.09.2024 07:27
Co drugi mieszkaniec zamoscia to inwalida mam wrażenie

Hipokryt 19.09.2024 23:24
Podobnie wygląda sytuacja w całym kraju. U nas w mieście powiatowym nie widziałem niepełnosprawnego na wózku który jeździ samochodem, mało tego są może dwie trzy osoby które jeżdżą na wózkach a z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych korzystają młodzi sprawni ludzie

Piotrpolak 19.09.2024 06:39
Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są z reguły jedynymi wolnymi miejscami parkingowymi z których żadko kto korzysta.

Michał 18.09.2024 22:56
Pan Mariusz przedstawił sytuację z perspektywy kierowcy. A problemy są też np z perspektywy pasażera komunikacji miejskiej. Już nie raz o tym pisałem w komentarzach, ale przystanek na Placu Stefanidesa uważam za prawdziwy fenomen i zawsze zastanawiam się kto przy remoncie placu i Łukasińskiego mógł coś takiego zaprojektować, a właściwie to zostawić, bo przez lata przecież tak wyglądał. Przystanek na poziomie ulicy kojarzy się raczej z Wólką Wieprzecką (z całym szacunkiem i sympatią dla tej miejscowości, bo naturalnie uwazam ze i tam normalne przystanki dawno być powinny) a nie centrum miasta. Osoby właśnie na wózkach, czy też z wózkami z dziećmi bez pomocy innych osób nie skorzystają z niego. Zbliża się remont gwarancyjny ulicy, więc to najlepsza okazja żeby naprawić przystanek. Stworzenie zatoki i wyniesienie kilkudziesięciu metrów kwadratowych placu przy jej krawędzi to raczej nie jest nic skomplikowanego. A może się mylę? Zobaczymy za parę tygodni... :-) No chyba, że faktycznie będzie wyprowadzony ruch MZK o czym sie mówi. Wtedy po problemie - zamiast przystanku położy się kilka europalet i zrobi strefę relaksu ;-)

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: SkandalData dodania komentarza: 20.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Franciszek Josik o sytuacji w PGK Zamość i „zmowie oferentów”Autor komentarza: Krew z krwiTreść komentarza: Impreza za imprezą to co mają pić.Przepijemy naszym podatnikom podatek cały,niech się cieszy ksiądz i lud cały.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 15:08Źródło komentarza: Złote gody w Trzeszczanach. Świętowało sześć parAutor komentarza: micekTreść komentarza: Brawa z a pomoc ale już rzygam informacjami o awansach , premiach , poklepywaniu się po plecach a następnie chwaleniu się tym na lewo i prawo podczas gdy realnie za siłę Państwa odpowiadają przedsiębiorcy oraz szarzy obywatele bez pleców.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 14:57Źródło komentarza: Hrubieszów: Strażak ratował rannego motocyklistę. Za profesjonalną akcję ratunkową dostał awansAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jak się głosuje na populistów, to nie dziwota.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 14:17Źródło komentarza: Polskę ostro dzieli dochód na osobę. Wschód poniżej średniejAutor komentarza: to znaczy, że inni są wolni i nieprofesjonalni ?Treść komentarza: czy kasjer w markecie za szybką, sprawną i profesjonalną obsługę dostaje awans ?Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:26Źródło komentarza: Hrubieszów: Strażak ratował rannego motocyklistę. Za profesjonalną akcję ratunkową dostał awansAutor komentarza: Darek KTreść komentarza: Paszport i na szparagiData dodania komentarza: 20.11.2024, 12:14Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowy
Reklama