Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 01:56
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama

Jędrzejówka: Święto muzyki ludowej [ZDJĘCIA]

15 września w Jędrzejówce (gm. Goraj) odbył się Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Był on doskonałą okazją do promocji kultury ziemi biłgorajskiej, Goraja i Roztocza oraz przypomnieniem dorobku i spuścizny wybitnej śpiewaczki ludowej.
Najlepsi wokaliści i instrumentaliści zostali uhonorowani nagrodami.

Autor: GOK w Goraju

X Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce przeszedł do historii. Jak zawsze był to czas pięknych spotkań, owocnych rozmów, muzyki zapadającej w ucho i serca, a także dobrej energii i niepowtarzalnej atmosfery.

 Tradycyjnie festiwal rozpoczął się przesłuchaniami konkursowymi, w których wzięło udział 28 wykonawców w trzech kategoriach: soliści, instrumentaliści i zespoły. Byli to artyści z gminy Goraj, Chrzanów, Dzwola, miasto Biłgoraj, Księżpol, Modliborzyce. Konkurs oceniało jury w składzie: dr Kinga Strycharz-Bogacz  etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce KUL; dr Agata Kusto – prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzyki UMCS na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej; dr Sławomir Niemiec (przewodniczący jury) doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, instruktor muzyczny BCK w Biłgoraju, wykładowca Akademii Zamojskiej.

W trakcie przerwy pomiędzy przesłuchaniami wystąpił zespół Hajda Banda, który porwał publiczność do tańca i rozsłuchania. Zespół to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. 

Gdy komisja udała się na obrady, publiczności czas umilała Gminna Orkiestra Dęta. Zwieńczeniem wieczoru było ogłoszenie wyników.

W kategorii zespoły wyróżnienie otrzymali: Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna; Zespół Śpiewaczy „Roztoczanki”;  Zespół Śpiewaczy „Branwiacy”; Zespół śpiewaczy „Kocudzanki”;  Zespół „Borowiacy”. III miejsce zajęła Grupa Wokalna „Zawierucha” z MDK w Biłgoraju oraz Zespół Ludowy z Księżpola. II miejsce zajął zespół Śpiewaczy „Chrzanowianki” oraz Zespół Śpiewaczy „Facelia” z Modliborzyc. I miejsce zajęły dwa zespoły: KGW „Biała Łada” oraz Zespół Śpiewaczy „Marianki” z Kocudzy.

W kategorii soliści wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Rączka z MDK w Biłgoraju i Lidia Wróblewska z MDK w Biłgoraju. III miejsce zajęła Jadwiga Skoczylas,  II – Maria Liwak oraz Dorota Chorębała, a I miejsce Antoni Gilas.

W kategorii instrumentaliści: III miejsce zajął Jerzy Mazur, II miejsce zajęli Bronisław Rawski i Andrzej Klimcza, a I miejsce otrzymał Antoni Gilas. Gran Prix festiwalu za piosenkę Anny Malec zdobyła Alina Myszak.

Festiwalowi towarzyszyło również Stowarzyszenie „Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk”. Jest to drużyna, która ma na koncie wiele występów w imprezach o wysokiej randze rekonstrukcyjnej jak i wydarzeniach medialno-kulturalnych. Zajmują się odtwarzaniem dawnego życia na terenach Polski. Począwszy od ubioru, jedzenia i wyrobów rzemieślniczych, aż po dawne uzbrojenie i prezentacje możliwości bojowych z tamtego okresu.

Organizatorem wydarzenia byli: Burmistrz Goraja i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. „Kronika Tygodnia” objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: "Decyzją Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego został przygotowany projekt uchwały mający na celu przekazanie partnerskiemu Powiatowi Lwóweckiemu który ucierpiał podczas powodzi, kwoty 100.000, 00 zł"- na bibliotekęnie ma kasy ale na PR w kontekście powodzi etatowy członek zarządu powiatu Markę Poznański szaleje. Przecież pomoc regionom powodziowym już w drodze od państwa a te 100 tysi lepiej zachować bo na Lubelskie kasa zostanie pewnie ograniczona w takiej sytuacji.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Otwarcie wypożyczalni w napiętej atmosferzeAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ty z tych co stosują zasadę "m**** w kubeł, bo na twoje miejsce jest dziesięciu"? Strach cię obleciał, że trzeba będzie pracowników szanować?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 10:45Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Uwielbiam twoje durnoty panie burak. "Regulacje dot. sygnalistów i związane z tym procedury, nie stanowią nowości w porządku prawnym wielu innych państw. Przykładowo Wielka Brytania już od 1999 r. posiada stosowne regulacje w tym zakresie. W ramach Public Interest Disclosure Act, sygnaliści są chronieni przed odwetem ze strony pracodawcy. Regulacje PIDA przewidują trzy procedury sygnalizacji – wewnątrz organizacji, na zewnątrz do organów administracyjnych lub, też na zewnątrz, ale do organizacji pozarządowych np. mediów. Stosowne regulacje posiadają również Niemcy i Holandia"Data dodania komentarza: 26.09.2024, 08:19Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama