X Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce przeszedł do historii. Jak zawsze był to czas pięknych spotkań, owocnych rozmów, muzyki zapadającej w ucho i serca, a także dobrej energii i niepowtarzalnej atmosfery.
Tradycyjnie festiwal rozpoczął się przesłuchaniami konkursowymi, w których wzięło udział 28 wykonawców w trzech kategoriach: soliści, instrumentaliści i zespoły. Byli to artyści z gminy Goraj, Chrzanów, Dzwola, miasto Biłgoraj, Księżpol, Modliborzyce. Konkurs oceniało jury w składzie: dr Kinga Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce KUL; dr Agata Kusto – prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzyki UMCS na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej; dr Sławomir Niemiec (przewodniczący jury) doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, instruktor muzyczny BCK w Biłgoraju, wykładowca Akademii Zamojskiej.
W trakcie przerwy pomiędzy przesłuchaniami wystąpił zespół Hajda Banda, który porwał publiczność do tańca i rozsłuchania. Zespół to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia.
Gdy komisja udała się na obrady, publiczności czas umilała Gminna Orkiestra Dęta. Zwieńczeniem wieczoru było ogłoszenie wyników.
W kategorii zespoły wyróżnienie otrzymali: Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna; Zespół Śpiewaczy „Roztoczanki”; Zespół Śpiewaczy „Branwiacy”; Zespół śpiewaczy „Kocudzanki”; Zespół „Borowiacy”. III miejsce zajęła Grupa Wokalna „Zawierucha” z MDK w Biłgoraju oraz Zespół Ludowy z Księżpola. II miejsce zajął zespół Śpiewaczy „Chrzanowianki” oraz Zespół Śpiewaczy „Facelia” z Modliborzyc. I miejsce zajęły dwa zespoły: KGW „Biała Łada” oraz Zespół Śpiewaczy „Marianki” z Kocudzy.
W kategorii soliści wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Rączka z MDK w Biłgoraju i Lidia Wróblewska z MDK w Biłgoraju. III miejsce zajęła Jadwiga Skoczylas, II – Maria Liwak oraz Dorota Chorębała, a I miejsce Antoni Gilas.
W kategorii instrumentaliści: III miejsce zajął Jerzy Mazur, II miejsce zajęli Bronisław Rawski i Andrzej Klimcza, a I miejsce otrzymał Antoni Gilas. Gran Prix festiwalu za piosenkę Anny Malec zdobyła Alina Myszak.
Festiwalowi towarzyszyło również Stowarzyszenie „Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk”. Jest to drużyna, która ma na koncie wiele występów w imprezach o wysokiej randze rekonstrukcyjnej jak i wydarzeniach medialno-kulturalnych. Zajmują się odtwarzaniem dawnego życia na terenach Polski. Począwszy od ubioru, jedzenia i wyrobów rzemieślniczych, aż po dawne uzbrojenie i prezentacje możliwości bojowych z tamtego okresu.
Organizatorem wydarzenia byli: Burmistrz Goraja i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. „Kronika Tygodnia” objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Napisz komentarz
Komentarze