Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:23
Reklama
Reklama

Elementy odblaskowe

Wcześnie zapadający zmrok, zła widoczność, sprawiają, że kierującym pojazdem trudniej dostrzec pieszego.
Elementy odblaskowe

Osoby noszące odblaski są lepiej widoczne na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Osoba posiadająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna dla kierującego pojazdem nawet z odległości ok. 150 metrów. Dzięki temu kierowcy mają więcej czasu na podjęcie działań czyli ominąć pieszego, rowerzystę lub zatrzymać pojazd. Zyskane sekundy mogą uratować zdrowie pieszego.

 

Zależności pomiędzy prędkością a drogą zatrzymania pojazdu. 

Przeciętna reakcja kierowcy na pojawienie się przeszkody przed jego autem i wciśnięcie pedału hamulca to 0,8-1 s. Do tego trzeba doliczyć 0,3-0,4 s. na zadziałanie układu hamulcowego. 

W najlepszym razie jest to więc 1,1 s., w najgorszym - 1,4 s.

W tym czasie samochód jadący ze stałą prędkością przejeżdża dystans:

  • przy 30 km/h - 10,8-11,7 m, 
  • przy 50 km/h - 15,3-19,4 m


Droga hamowania (mierzona od momentu zadziałania hamulców do zatrzymania samochodu) auta osobowego na suchym i równym asfalcie wynosi odpowiednio:

  • przy 30 km/h - ok. 5 m, 
  • przy 50 km/h - ok. 13 m, 

Oznacza to, że przy prędkości 30 km/h, droga zatrzymania pojazdu wyniesie ok. 17 m, 
a przy prędkości 50 km/h - ok. 28 m. 

Przy prędkości 70 km/h będzie to już ok. 52 m, a przy 90 km/h prawie 80 m.


Przepis dotyczący noszenia elementów odblaskowych , dotyczy wszystkich bez względu na wiek. Mówi o tym art.11 pkt. 4a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym :

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem

zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób

widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla

pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu , poza obszarem zabudowanym wszedł w życie 31 sierpnia 2014 roku, wciąż jednak nie wszyscy o nim pamiętają.

Po co nosimy odblaski ? Aby być bezpieczniejszym, widocznym.

„Moda na odblaski. Włącz myślenie” to tytuł społecznej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. WORD w Zamościu również prowadzi akcje edukacyjne których celem jest przygotowanie do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym 
w charakterze pieszego, rowerzysty. Organizujemy konkursy plastyczne w szkołach 
pn: „Zaprojektuj odblask. Jaki odblask chciałbym nosić” oraz „Moja bezpieczna droga 
do szkoły”. Podczas podsumowania konkursów, wręczenia nagród i elementów odblaskowych uczniowie uczestniczą w zabawie edukacyjnej uczniowie odgrywają różne role pieszego, kierowcy. Ćwiczą właściwe postawy, uczą się prawidłowych nawyków. 

 

Marcin Kulig 
Dyrektor WORD Zamość


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama