Wydarzenie odbyło się 27 września. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1944 roku w Osuchach odbył się pogrzeb partyzantów i założony został największy w Europie cmentarz partyzancki. Stąd to miejsce obchodów i taka forma uczczenia młodych żołnierzy AK oddziałów leśnych. Natomiast 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski. To był początek Polskiego Państwa Podziemnego, formacji, która nie tylko stawiała opór okupantom, ale także dbała o to, aby nasza narodowa tożsamość i wartości przetrwały w najciemniejszych czasach. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej organizuje te uroczystości od 6 lat. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem młodzieży.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania uczestników przez dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesławę Kubów. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty przy grobach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w Osuchach. W programie była również prezentacja podstawowego wyposażenia i uzbrojenia żołnierskiego Garnizonu Zamość, konkursy, gra terenowa „Nad Sopotem” oraz wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich i patriotycznych. Wydarzenie zakończyło się spotkaniem integracyjnym przy ognisku w obozowisku partyzanckim z udziałem rekonstruktorów GRH „Wir”.
– To moment, w którym nasza historia, odwaga i pamięć splatają się w jedno, tworząc większą całość, która ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie. Chciałabym, abyście na moment przystanęli i pomyśleli o odwadze tych, którzy walczyli o nasz kraj. Pamiętajcie o wszystkich, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu wolności. Ich determinacja, oddanie i poświęcenie powinny być inspiracją dla nas dzisiaj – mówiła do młodzieży Beata Strzałka, wicestarosta.
Dodała, że cmentarz w Osuchach to symbol heroizmu. Spoczywa tam około 300 partyzantów – bohaterów, którzy w 1944 roku walczyli w jednej z największych bitew partyzanckich na polskiej ziemi. – W obliczu nowych wyzwań i zagrożeń, nie możemy zapominać o wartościach, które pozostawili nam tamci bohaterowie. Musimy pamiętać, że każdy z nas ma swoją rolę do odegrania. To wy, młode pokolenie, tworzycie przyszłość Polski. Wasza odwaga, pomysły i zaangażowanie mają moc zmiany rzeczywistości. Pamiętajcie, że to, co dziś zrobicie, wpłynie na jutro – podkreśliła wicestarosta. Apelowała, aby młodzież zawsze miała świadomość, niezależnie od tego, jakie będą czasy, że zawsze można i należy dawać z siebie to, co najlepsze dla społeczeństwa i Ojczyzny.
Organizatorami wydarzenia byli: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, dowódca Garnizonu Zamość, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, kierownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamość, przewodniczący GRH „Wir”, nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, OSP Osuchy.
Napisz komentarz
Komentarze