– Zwierzyniec jest głównym bohaterem dzisiejszego spotkania, o jego historii, a także jego dawnych mieszkańcach będziemy najwięcej mówić – tymi słowami Anna Rudy, współautorka albumu, rozpoczęła prezentację. A Adam Gąsianowski, drugi współautor tego wyjątkowego wydawnictwa, pasjonat fotografii, twórca Muzeum Starej Fotografii w Zamościu na stałe współpracujący z „Kroniką Tygodnia”, dodał, że główną bohaterką spotkania jest Marta Rybicka-Sankowska, która udostępniła swoje zbiory fotografii, dzięki którym możliwe było wydanie tego unikatowego albumu.
Marta Rybicka-Sankowska jest córką Mirosława Rybickiego – urzędnika Ordynacji Zamojskiej, fotografa amatora. To on na początku lat 20. minionego wieku wykonał m.in. serie fotografii urzędników ordynacji i upamiętnił przebieg wielu uroczystości w Zwierzyńcu i okolicach. Wiele fotografii wykonał także Sylwin Tokarzewski – również urzędnik Wydziału Lasów, nieco starszy od Mirosława Rybickiego i jeszcze wcześniej zajmujący się fotografią.
CZYTAJ TEŻ: Ordynacki Zwierzyniec na fotografii i we wspomnieniach. Nowy album Anny Rudy i Adama Gąsianowskiego
Córka Mirosława Rybickiego przekazała autorom albumu wiele nieznanych do tej pory fotografii. Ale nie tylko. Jej niebagatelny wkład do albumu to także opowieści o ówczesnych ludziach Ordynacji Zamojskiej i tych związanych ze Zwierzyńcem. Na spotkanie promocyjne przybył również Marcin Zamoyski z żoną. Potomek rodu Zamoyskich także udostępnił wiele fotografii i dokumentów.
ZOBACZ: Zamość: Jubileusz 30-lecia szpitala papieskiego [ZDJĘCIA]
Fotografie w albumie zostały opatrzone świetnie napisanym tekstem, opisami różnych wydarzeń i smakowitymi anegdotami. Są tam także podpisy pod każdą z około 300 fotografii. Dzięki zdjęciom i zapiskom album jest niezwykle interesującą opowieścią o codziennym życiu, jakie toczyło się wówczas w ordynackiej osadzie. Daje świadectwo ostatnich dekad działającej przez 350 lat Ordynacji Zamojskiej.
W podsumowaniu prezentacji Adam Gąsianowski zadeklarował, że album „Zwierzyniec w Ordynacji Zamojskiej. Ilustrowany portret z pierwszej połowy XX wieku” nie jest ostatnim, jaki miał zamiar opracować. Już trwają przygotowania do wydania kolejnego, poświęconego Zwierzyńcowi i jego mieszkańcom z lat tuż po II wojnie światowej.
Podczas tego wyjątkowego wieczoru w „Bramie Spotkań” obecna była również delegacja mieszkańców Zwierzyńca, a także Krzysztof Gałaszkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie. Bierze ono udział w programie „Warto być Polakiem”. Jego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. A patronat nad promocją albumu i wernisażem wystawy objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Napisz komentarz
Komentarze